Plotseling ligt Bertus op de parkeerplaats 21 Waarvan akte betaald, dus lever die autosleutels Rinus en Bertus zitten samen in zaken. Rinus de slimme, Bertus de joviale - succes gegarandeerd. Maar nu vertrou wen ze elkaar niet meer. Wat er pre cies is gebeurd kom ik niet te weten, maar ze gaan uit elkaar. Hun onderneming moet worden ontvlochten. Daartoe moet ik een vast stellingsovereenkomst opstellen. De voorheen zo kameraadschappelijke sfeer tussen de twee vertroebelt snel. Vertrouwen maakt plaats voor wantrouwen, verwijten vlie gen over en weer. Rinus betoont zich een sluw onderhandelaar. Bertus, duidelijk de onderlig gende partij, kan niet tegen hem op en voelt dat hij het onderspit dreigt te delven. Er komen ad vocaten aan te pas die alleen maar olie op het vuur gooien. Na tweeënhalf jaar zijn ze er nog niet uit. Voor de zoveelste keer zitten we in mijn kan toor: Rinus, Bertus en hun advocaten. En voor de zoveelste keer lopen de spanningen hoog op. Ik kan praten als Brugman, het baat niet. Boos en onverrichter zake verlaten ze het kantoor. Door mijn raam zie ik Ber- -j - tus op de parkeerplaats gefrus treerd en wild gesticulerend met zijn advocaat praten. Bertus, een te zware man die zich ogenschijnlijk zonder directe aanleiding heel druk maakt. Plotseling zakt hij in elkaar en valt op de grond. Het duurt een paar seconden voor ik besef wat daar ge beurt: een hartaanval! Ik ren naar buiten, roep te gen de receptionist dat ze een ambulance moet bel len en buig me over de Niet bewegingloze gestalte. verstijfd bij. Ik heb een BHV-cursus gevolgd, maar dit is geen pop. Moet ik mond-op-mond- maar lU beademing toepassen, hartmassage geven? God dank houdt mijn secreta resse het hoofd koel. Ze is een geoefend EHBO'er die me opzij duwt, hartmassage geeft en met onze defibrillator aan de slag gaat. Een paar minuten later arriveert de ambulance en nemen de professionals het over. Bertus wordt buiten bewustzijn afgevoerd naar het zieken huis. Hij overleeft het, hoor ik een paar dagen la ter. Ik hoor ook waarom hij het op die parkeer plaats te kwaad kreeg: volgens zijn advocaat had hij een betalingstermijn gemist. Dat zou hem - de advocaat - het recht geven een pandrecht op de auto van Bertus uit te oefenen. Met andere woorden: Bertus moest ter plekke zijn autosleu tels bij zijn advocaat inleveren. Dat werd hem te veel. Maar zijn advocaat had hem helemaal niet om de autosleutels mogen vragen. De actie was ille gaal, pure intimidatie. Met bijna fatale gevolgen. Van zo'n raadsman moet je het hebben! Die krijgt dan ook een vette klacht aan zijn broek. zonder het gas heb je geen volwaar dig apparaat." Koelewijn is het daarmee oneens. Volgens hem is de hybride warmtepomp ook zonder gas bruik baar. Bijvoorbeeld door het apparaat aan te sluiten op een warmtenet, zo als blok- of stadsverwarming. Boven dien zijn we nog lang niet van het gas af. „Het duurt nog minimaal tien jaar voordat de meeste woningen gasvrij zijn", zegt Koelewijn. „Dat is ook de minimale levensduur van een hybride warmtepomp. Daarmee is het een goede oplossing voor ie dereen die nu of bin nen afzienbare tijd zijn cv-ketel moet vervangen." Wat kost het? De overheid ziet de gasslurpende cv-ketel het liefst zo snel mogelijk verdwijnen. Daarom krijg je tot 2021 subsidie op de aankoop van een warmtepomp. Dit bedrag kan oplo pen tot 2500 euro. Welke moet ik kopen? Wat is de beste en meest duur zame warmtepomp? Volgens Koele wijn is het aanbod van Europese en Japanse makelij prima in orde. „Maar waar het echt om gaat, is dat het sys teem wordt afgesteld door een goede installateur met kennis van zaken", vertelt de energie-expert. „Gebeurt dat niet, dan is de kans groot dat het apparaat vroegtijdig kapotgaat of dat je onnodig veel stroom verbruikt en een fikse energierekening ontvangt. In beide gevallen ben je veel geld kwijt." WEL OF NIET? Ondanks de korting blijven de kosten voor een warmtepomp hoog. Voor een hybride model betaal je tussen de 4000 en 6000 euro. Een luchtwarmtepomp kost tussen de 6000 en 10.000 euro. En aan de bo demwarmtepomp hangt een prijs kaartje van 10.000 tot 20.000 euro. Dat is in alle gevallen inclusief instal latie en met aftrek van subsidie. Behalve de prijs loopt ook de terug- verdientijd van de typen warmte pompen uiteen. „De hybride pomp heeft een terugverdientijd van tien jaar en gaat gemiddeld vijftien jaar mee", vertelt Koele wijn. „De volledig elektrische pompen - lucht en bodem - ver dienen zich in vijftien jaar terug. Daar is sprake van een break- evensituatie, omdat dit ook de le vensduur van de systemen is." Of het winst oplevert, ligt ook aan de woning. Die moet namelijk goed geïsoleerd zijn. Bij slechte iso latie moet de warmtepomp meer werk leveren om het warmteverlies aan te vullen. Daardoor verbruik je meer energie en kan de elektrici teitsrekening flink oplopen. Elektrische pompen werken effi ciënter met lage temperatuurverwar- ming, zoals vloerverwarming. „Dus als je het goed wilt doen, moet je ook hierin investeren", aldus Schilt. Een warmtepomp vergt net zo weinig onderhoud als de traditionele cv-ketel. Dus die kosten blijven be perkt. Volgens Koelewijn is het vol doende om elk jaar te controleren of het systeem nog goed staat afgesteld. woensdag 12 december 2018 GO Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. De advocaat staat er Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl De aardwarmte- pomp pompt water diep in de aarde waar het opwarmt. Bovengronds wordt de warmte afgegeven aan een leiding. De warmtepomp (elektrisch) zuigt buitenlucht aan. De lucht wordt gecom primeerd zodat de temperatuur stijgt. Deze warmte wordt afgegeven aan het huis. Hybride warmtepomp Als deze lucht extra moet worden verwarmd, kan een gekoppelde CV bijspringen. Wat te doen als de cv-ketel ka potgaat? Het bouwjaar van de woning geeft een goede in dicatie of de woning aan de isolatie- eisen vol doet. Een woning gebouwd na 1992 is doorgaans redelijk geïso leerd. Daarmee is de hybride warmtepomp een interes sante optie. Een huis gebouwd na 2005 is meestal goed ge ïsoleerd. Als het huis beschikt over lage temperatuur- verwarming, is een all-electric warmtepomp de logische keuze. Een woning ge bouwd voor 1992 is vaak slecht ge ïsoleerd. Na-isole ren is noodzake lijk om het huis warmtepomp-ge schikt te maken. Om het optimale rendement uit een pomp te halen, dient een huis te beschik ken over energie- label A of B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21