TI DE BESTE TEGH-GADEAUS VOOR DE FEESTDAGEN VIND JE OP TWEAKERS Khashoggi Persoonlijkheid van het Jaar 15 Vredesoverleg oorlog in Jemen vindt plaats op het Zweedse platteland Groter kan een tegenstelling bijna niet zijn. In een lieflijk kasteeltje in Zweden, in de stilte en rust van het platteland, wordt er gesproken over vier jaar oorlog in Jennen. GEEN INTERNET? M GEEN PROBLEEM! éSki\ GEEN INTERNET? GEEN PROBLEEM! 020-2042001 „Laten we alsjeblieft niet hopen of denken dat ze er in Zweden uitko men", tempert Laila al-Zwaini alvast de verwachtingen. De arabiste en Jemen-expert is helder over wat er in het kasteeltje op tafel ligt: „Het win nen van eikaars vertrouwen. Dit is ei genlijk niet meer dan het voorsta dium van vredesonderhandelingen." De ellende in Jemen begon in de nasleep van de Arabische Lente, toen Houthi-rebellen uit het noorden steeds meer terrein veroverden. In 2015, toen ze de hoofdstad Sanaa in namen, ontaardde de verovering in een openlijke oorlog met Saoedi-Ara- bië, tot wie president Abd Rabbuh Mansur Al-Hadi zijn toevlucht had genomen. Sindsdien zijn steeds meer landen zich gaan bemoeien met het in feite interne conflict. Zo besloot Saoedi-Arabië de rege ring te steunen, omdat de rebellen met Iraanse raketten ook Saoedische doelen zouden bestoken. „Dat was toen echter niet de werkelijke aanlei ding", zegt Al-Zwaini met nadruk. „Al is dat wel zo verkocht door de pr- campagne van Mohammad bin Sal- man al-Saoed; nu de kroonprins, toen net aangetreden als minister van Defensie van de Saoedi's. Hij blijkt een buitengewoon wrede man, terwijl hij zich naar ons toe presen teert als een hervormer. Bij hem gaat het puur om macht en ego." Wakker geschud Inmiddels wordt Saoedi-Arabië on der andere gesteund door de Ver enigde Arabische Emiraten, volgens Al-Zwaini vanwege territoriumdrift en het beschermen van zeeroutes. Iran heeft de zijde gekozen van de Houthi's en landen als de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk leveren de bommen waarmee de Saoedi's Jemen bombarderen. Dat is al jaren zo, ook onder de Ameri kaanse president Barack Obama, al leen besteedde al die tijd niemand echt aandacht aan het conflict. President Al-Hadi heeft ook steeds de Verenigde Naties (VN) aan zijn zijde gehad. Er ligt een resolutie Ik hoor dat ze niet tegenover elkaar zitten, maar in aparte kamers (nummer 2216) die met name gericht is tegen de Houthi's en de regering- Al-Hadi als legitiem beschouwt. „Maar dat is niet meer zo", stelt Al- Zwaini. „Al-Hadi was interim-presi dent tot 2014, dat mandaat werd daarna verlengd, vervolgens stapte hij op, om daar later weer op terug te komen. Dit is echt een heel belang rijk punt. Hij zou niet deze interna tionale steun moeten krijgen, met alles wat ook hij zijn burgers aan doet." De wereld werd pas wakker ge schud door de moord op de Saoedi sche journalist Jamal Khashoggi, op 2 oktober in het Saoedische consulaat in Istanboel. „Toen zagen we wat Bin Salman voor een man is, wat hij ach ter zijn rookgordijn allemaal doet, en wat hij in Jemen aanricht." Het land verkeert in complete chaos. De economie is in elkaar gestort. Er worden geen uitbetalingen meer gedaan en dus is er ook geen geld om eten te kopen. De VN reppen in middels over de ergste hongersnood van deze generatie; 85.000 verhon gerde kinderen, twaalf miljoen men sen die honger lijden, vier miljoen ontheemden. Ook de gezondheids zorg functioneert niet meer. De helft van de ziekenhuizen is dicht en cho lera en difterie komen op grote schaal voor. Gevangenenruil „Het is dus goed dat de regering en de rebellen nu alle twee in Stock holm zitten", zegt Al-Zwaini. „En ze zitten er nog steeds, dat is ook posi tief. Maar als het hierna echt tot vre desonderhandelingen komt, moet ook de rest van Jemen aanschuiven. Dit zijn de twee grootste partijen in het conflict, maar niet de enige die de politieke macht zouden moeten de len. Dat maakt het ingewikkelder." De goede sfeer in het kasteeltje le vert in elk geval één afspraak op: een gevangenenruil. „Het gaat om vele duizenden mensen, van beide zijden, die gemarteld zijn en van wie de fa milies gebroken zijn. Dat is een goed begin." Allen krijgen de vernoeming vanwege hun levensgevaarlijke 'zoektocht naar de waarheid waar voor zij heel hoge prijzen hebben moeten betalen'. De 'bewakers van de waarheid' zijn, naast Khashoggi, de Capital Gazette, de Filipijnse journalist Maria Ressa en de journalisten Wa Lone and Kyaw Soe Oo. De Ame rikaanse krant Capital Gazette werd afgelopen jaar opgeschrikt toen een indringer vijf mensen op de redactie doodschoot. Maria Ressa die kritisch schreef over de regering van president Duterte hangt in de Filipijnen een gevan genisstraf van tien jaar boven het hoofd. Wa Lone and Kyaw Soe Oo van persbureau Reuters zitten ge vangen in Myanmar. Khashoggi (60) is de bekendste naam in het rijtje. De journalist, die onder meer voor The Washing ton Post werkte, was een criticus van de Saoedische kroonprins Mohammad bin Salman al-Saoed en woonde in de VS. Hij werd op 2 oktober in het Saoedische consu laat in Istanboel vermoord. Het is de eerste keer in de 91- jarige geschiedenis van de Per soonlijkheid van het Jaar dat Time een groep journalisten de titel geeft. Ook kregen nooit eerder overleden personen de titel. Sbuureen fax naar tweakers woensdag 12 december 2018 GO In alle rust praten over einde aan de chaos Mark van Assen Brussel/Stockholm - Laila al-Zwaini, arabiste SAOEDI-ARABIE Saoedi/VAE Houthi Hodeida Al-Qaeda SOMALIË Vertegenwoor digers van de Houthi-rebellen (I) en de Jemeni- tische regering (r) tijdens het vredesoverleg in een kasteel nabij Stockholm. Bekijk op ad.nl/video het dagelijkse leven in Jemen NEW YORK Het Amerikaanse magazine Time heeft de ver moorde journalist Jamal Kha shoggi tot Persoonlijkheid van het Jaar uitgeroepen. Kha shoggi deelt de titel met enkele andere vermoorde of gevan gengezette journalisten. De cover van Time met Jamal Khashoggi. fotoafp en onbvang deTweakers feesbdagenfolder! m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15