P.C. Hoof tprijs voor Marga Minco (98) DEK*BED 3 HALEN 1 BETALEN 13 2e In het filmpje, bedacht door de Staatsloterij en het internationale re clamebureau TB WA Neboko, dro men de baasjes van de ietwat ver frommelde Frekkel van een fortuin. Wanneer de heer des huizes zijn wensen hardop uitspreekt - 'Als we die 30 miljoen winnen, wil ik alleen nog maar mooie dingen' - neemt het hondje aangeslagen de benen. Ver volgens gaan de baasjes bijna rade loos op zoek naar het huisdier. Als Frekkel tot hun grote vreugde wordt teruggebracht, krijgt de vinder als beloning een oudejaarslot. Volgens Froukje Claes, als campag nemanager betrokken bij de tot standkoming van het filmpje, praat iedereen over het schattige keffertje. „Gaaf dat dit zo'n succes is." Boodschap Het filmpje is bedoeld om de traditi onele oudejaarstrekking eens anders onder de aandacht te brengen. Of het Frekkel-filmpje daadwerkelijk leidt tot hogere verkoopcijfers, is nog niet te meten. Toch spreekt de Staatslote rij nu al van een megahit. En dat alle maal dankzij de boodschap. Claes: „Iedereen droomt van een mooie prijs, maar uiteindelijk is het door brengen van de kerstdagen en het le ven met dierbaren en geliefden nog altijd waardevoller dan veel geld." De Staatsloterij stelde verschil lende mogelijkheden voor bij het re clamebureau. Het door TB WA Ne boko aangedragen idee over Frekkel werd gelijk omarmd. Claes: „Vervol gens is een internationaal actief pro ductiebedrijf ingeschakeld om het te verfilmen. Dat bleek al samen te wer ken met een dierenverzorger die net het juiste hondje had geadopteerd." Claes: „Frekkel, die in werkelijk heid Pistacio heet, werd eerder dit jaar als zwerfhondje aangetroffen op een boerenerf in Slovenië. Vervol gens heeft de verzorger zich over het verwaarloosde, kansloze diertje ontfermd. Inmiddels is Pistacio een 18 maanden oud, kerngezond reutje met Praag als thuisbasis." Omdat veel mensen zich afvragen hoe het nu met 'Frekkel' gaat, is de Staatsloterij bezig met een mini-do cumentaire over het hondje. „Daarin is onder meer te zien hoe het hondje werd gevonden in Slovenië en hoe het reutje zich tijdens de opnamen van de commercial gedroeg", aldus Claes. Het filmpje wordt binnenkort gedeeld op sociale media. #frekkel Claes kan er wel om lachen dat Frek kel in amper een dag tijd 'viraal' is ge gaan op sociale media. „Maar trots overheerst. De hashtag #frekkel wordt tot ons grote genoegen zeer veel gebruikt. Mensen zetten zelfs fo to's van hun eigen huisdieren op so ciale media met de mededeling 'Die wil ik nog voor geen 30 miljoen mis sen'. Echt geweldig! Frekkel, oftewel Pistacio, moest eens weten." V Bestel nu, volgende werkdag in huis! V Achteraf betalen mogelijk V 1,5 Miljoen tevreden klanten 9,2 25.643 Beoordelingen Miljoenen mensen kennen Marga Minco vooral van die debuutro man uit 1957, de veel vertaalde, kleine oorlogskroniek die een klassieker werd en altijd op de ver plichte literatuurlijsten prijkte. Marga Minco, (pseudoniem van Sara Menco, geboren op 31 maart 1920 te Ginneken) schrijft over de jaren 1940-1945 en hun nasleep. Maar volgens de jury (gevormd door Gustaaf Peek, Daniëlle Ser- dijn, Vamba Sherif en Franca Treur onder voorzitterschap van Mathijs Sanders) zou het onterecht zijn haar oeuvre te versmallen tot Het bittere kruid. 'Door haar schrijven verandert de particuliere geschie denis in iets wat veelomvattender is dan haar eigen leven en al meer dan een halve eeuw wereldwijd tot de verbeelding spreekt.' Zeggingskracht De jury las en herlas 'met ingehou den adem' en geraakt door de 'vi taliteit en wijsheid' de romans van Minco, waaronder De val (1983), De glazen brug (1986, Boekenweekge schenk), Nagelaten dagen (1997) en Storing (2004) en haar verhalen, verzameld in Achter de muur (2009) en Na de sterren (2015), een keuze van de schrijfster zelf uit haar ver halen, aangevuld met de roman Een leeg huis uit 1966. 'Een oeuvre dat bescheiden is in toon en om vang, maar dat met iedere genera tie blijft winnen aan zeggings kracht.' Tijdens de oorlog werden de ou- ders, broer en zus van journaliste Sara Menco gedeporteerd. Zij was de enige overlevende. Sinds 1945 was Minco getrouwd met dichter en vertaler Bert Voeten (1918- 1992), bij wie ze ook ondergedoken had gezeten. Ze kende hem van de Bredasche Courant, waar ze de dag na de capitulatie als eerste Neder landse journalist vanwege haar Joodse afkomst werd ontslagen. Ze hield de voornaam van haar on derduiknaam, Marga Faes, later aan. W Miljoenen mensen kennen haar vooral van haar debuut 'Het bittere kruid' uit 1957 Zonder te psychologiseren, zonder pathetiek of pretentie maakt Minco volgens de jury een ondoor grondelijke werkelijkheid invoel baar. Grote woorden zijn haar vreemd. Er staat wat er staat. 'Haar werk beweert niets, maar laat le zers ervaren hoe mensen door kwade krachten de eenzaamheid in worden gedreven en hoe zij hun weerloosheid overwinnen door te vertellen, door woorden te zoeken voor ervaringen en door namen te geven aan de mensen en dingen. Zij die weg zijn, komen niet meer terug, maar wie genoemd wordt, bestaat weer even.' Thuis uitgereikt De P.C. Hooftprijs wordt jaarlijks afwisselend toegekend voor proza, essays en poëzie. Recente bekro ningen in het genre verhalend proza waren er voor Astrid Roe mer en A.F.Th, van der Heijden. Vorig jaar ging de prijs naar de Amsterdamse dichter Nachoem Wijnberg. De prijs is genoemd naar de renaissancedichter P.C. Hooft (1581-1647). Het is dit jaar precies zeventig jaar geleden dat de prijs voor het eerst werd toege kend. De winnaar krijgt een be drag van 60.000 euro. Vanwege de leeftijd en gezond heid van Marga Minco zal de prijs in januari bij haar thuis worden uitgereikt door een delegatie van bestuur en jury, in aanwezigheid van haar dochters Betty en Jessica Voeten. GRATIS discounter.nl woensdag 12 december 2018 GO Loterijhondje vertedert Nederland De splinternieuwe tv-commercial van de Staatsloterij, met een hoofdrol voor het zielige schoot hondje Frekkel, wordt op sociale media nu al de 'briljantste, vertede- rendste, liefste en geniaalste' re clame van dit jaar genoemd. „We worden bedolven onder de posi tieve reacties. Frekkel heeft Ne derland in het hart geraakt." Tom Tates Den Haag De hoofdrolspeler in de commercial van de Staatsloterij heet ei genlijk Pistacio en is van origine een zwerf hondje uit Slovenië. SCREENSHOT STAATSLOTERIJ Kijk op de site bij /video voor het reclamespotje met Frekkel WWW.DEKBED-DISCOUNTER.NL/KRANT De P.C. Hooftprijs 2019 voor verhalend proza is toegekend aan Marga Minco. De 98-jarige schrijfster van Het bittere kruid is volgens de jury dé Neder landse stem in de Europese oorlogsliteratuur. Marjolijn de Cocq Amsterdam Marga Minco, ofwel Sara Menco. foto nico de boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13