Elysium Twintig jaar celstraf in zaak Milica van Doorn 10 Bijwerkingen wegen niet op tegen complicaties keizersnede ^elySium ALKMAAR De rechtbank in Alkmaar heeft de 48-jarige Hüseyin A. veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf voor het verkrachten en doden van Milica van Doorn. Het 19-jarige slachtoffer werd in de nacht van 7 op 8 juni 1992 in Zaandam met veel geweld om het leven gebracht. Haar half ontklede lichaam werd gevon den in een vijver bij een kerk in de wijk Kogerveld. Het Open baar Ministerie had ook twintig jaar geëist. De zaak bleef lang onopgelost. Door de jaren heen pakte de re cherche het onderzoek bij nieuwe aanwijzingen telkens weer op. Een dna-verwant- schapsonderzoek leidde vorig jaar tot een doorbraak en bracht A. als verdachte in beeld. A. heeft tijdens de rechtszaak ontkend. In het lichaam van Van Doorn zijn biologische sporen van A. gevonden. De verdachte heeft tijdens het proces ver klaard dat hij in 1992 een seksu ele relatie met Van Doorn had. De rechtbank gelooft daar niets van en rekent hem de leugen aan 'omdat het een beeld schetst van Milica zoals zij niet was'. In het vonnis hekelt de recht bank dat A. geen verantwoorde lijkheid nam, noch berouw toonde. „Hij heeft 25 jaar gezwe gen en een normaal leven geleid en de ouders en nabestaanden in het duister laten tasten." Bij een stuitligging ligt een baby met zijn billen naar beneden in plaats van met het hoofdje. Wan neer het kind niet op tijd draait, is er meer kans dat er van alles mis gaat tijdens de bevalling. Het hoofd van het kindje kan vast blijven zit ten, waardoor zuurstofgebrek dreigt. Bij 36 weken ligt zo'n vier procent van de baby's in een stuit. Het gros, 85 procent, wordt via een keizer snede ter wereld gebracht. Het medicijn fenoterol verslapt de baarmoederspier waardoor draaien van buitenaf gemakkelijker gaat. In twintig procent van de ge vallen kan een keizersnede worden voorkomen, tot zeshonderd keizer sneden per jaar. Zonder het medicijn moeten er soms twee verloskundigen aan te pas komen die met hun volle ge wicht op de buik drukken om het kind uit de bekken te wippen. De behandeling duurt ongeveer een uur, maar is vaak zonder resultaat. Huiverig „Het lukt helaas maar in minder dan de helft van de gevallen. Bo vendien vinden vrouwen deze me thode vaak pijnlijk of houden ze er een beurs gevoel aan over", vertelt gynaecoloog in opleiding Joost Velzel, die vandaag promoveert op dit onderwerp aan de Universiteit van Amsterdam. Hij deed onderzoek naar twee medicijnen die de baarmoederspier verslappen. Fenoterol kwam als be ste uit de bus. Dit is een oud medi cijn dat in veertig procent van de gevallen wordt gebruikt. „Veel art sen zijn huiverig om dit medicijn te gebruiken omdat het heftige bij werkingen als hoofdpijn, opvliegers en hartkloppingen kan geven. Maar de verschijnselen houden slechts tien minuten aan en verdwijnen weer." De bijwerkingen wegen volgens Velzel niet op tegen de ernstige complicaties die een keizersnede met zich mee kan brengen voor de moeder. Alternatieve methodes „Denk aan wondinfecties, trom bose of ernstig bloedverlies waarbij in het ergste geval de baarmoeder verwijderd moet worden. En in het allerergste geval kan de moeder aan een hartstilstand overlijden." Nu proberen vrouwen vaak alter natieve methodes uit, die volgens Velzel helaas geen effect hebben. „Ze houden geluidsvorken en bel letjes bij hun onderbuik, in de hoop dat het kind reageert op het geluid en uit zichzelf draait. Maar we heb ben geen enkel bewijs dat dit werkt." In de Verenigde Staten krijgen vrouwen een ruggenprik wanneer hun kind in een stuit ligt. Dit ver dooft de buik, waardoor het draaien van buitenaf met de handen geen pijn doet. Velzel wil hier nader on derzoek naar doen. Hoe kinderen überhaupt in een stuit terechtkomen, is volgens de onderzoeker nog vaak een raadsel. „Het zijn niet per definitie eigen wijze kinderen. Waarschijnlijk is het gewoon vette pech", besluit Velzel. Ga naar pzc.nl/elysium BLEISWIJK (DEN HAAG) woensdag 12 december 2018 Draaiing Ligt de baby met het hoofd omhoog, dan kan het uit wendig gedraaid worden. Een spierverslapper helpt. Medicijn helpt bij stuitligging baby Een baby in een stuit kan mak kelijker gedraaid worden wan neer de moeder een medicijn krijgt. Dat voorkomt honderden keizersneden per jaar, blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Hanneke van Houwelingen Amsterdam Milica van Doorn (19), vermoord in 1992. privéfoto De zwangere vrouw ligt op haar rug, terwijl de verloskun dige de baby probeert te draaien door op de buik te drukken, foto Hollandse hoogte Deze sauna Ligt midden in de natuur van Bleiswijk. Het staat bekend om haar wereldse inrichting met saunabelevingen uit onder andere Rusland, Marokko, Turkije en Finland. Neem een duik in het duizend-en-een-nacht zwembad of geniet van de tropische watervallen en de lagunes. Er zijn meer dan vijfentwintig verschillende sauna's en negentien binnen- en buitenzwembaden. Tickets zijn geldig t/m 22 februari 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10