DE JAARWISSELING «fi 8 KORPS MARINIERS OPLEIDING Maroesjka Neutel (27) was afgelopen jaar de eerste vrouw ooit in de opleiding bij het Korps Mariniers. Ze haakte noodgedwongen af door pech: ze brak een botje in haar voet. I Paspoort Maroesjka Neutel *#MMi Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. aar staat ze dan. Alleen voor een groep van zo'n honderd jonge jongens met kaalgeschoren kop pies die ze amper kent. Voor het eerst sinds Michiel de Ruyter in de 17de eeuw met de mariniers over de wereldzeeën voer, loopt er een vrouw tussen de troepen. En daar vinden sommige mannen wat van bij het korps. „Waarom heb jij nog wel haar op je hoofd?", klinkt het plage rig uit de groep als ze zichzelf voorstelt op de eer ste dag van de opleiding. Iedereen die marinier wil worden, komt gemilli meterd op de kazerne. Is het kapsel te lang, dan komt de tondeuse er ter plaatse alsnog aan te pas. Maar Neutel heeft er een goede reden voor. Bij mannen is een kaal hoofd heel normaal. „Maar als vrouwen in hun vrije tijd zo rond lopen, denkt ie dereen meteen dat je kanker hebt. En ik wil me in die uren ook gewoon vrouw kunnen voelen", zegt ze tegen de mannen. Rondlopen met haar - het liefst in een knotje - is het enige verzoek dat Neutel bij de commandant neerlegt als ze aan haar droomopleiding mag be ginnen. Want een uitzonderingspositie wil ze ab soluut niet. Een eigen tentje tijdens de bivak? Geen denken aan. „Ik weet dat er mannen zijn die vin den dat vrouwen hier niet horen. Dan moet je je zeker niet willen afzonderen, want je hebt elkaar keihard nodig." En dus slaapt Neutel tijdens de oefeningen ge woon tussen de mannen op de slaapzaal, al is er met kasten en een gordijntje wel een afscheiding gemaakt om de mannen niet te veel af te leiden bij het omkleden. Maar tijdens testen en trainingen wordt ze niet ontzien. Ook zij moet 14 kilometer per uur kunnen rennen om de conditietest te ha len. Ook zij moet urenlang een mars kunnen lopen met een tas van 45 kilo op de rug, meer dan twee derde van haar eigen lichaamsgewicht. Ook zij moet zeulen met loodzware jerrycans en tiental len meters zwemmen, terwijl ze een wapen droog houdt boven haar hoofd. Leeftijd Morgen Pascal Hamers, de nieuwe miljonair van Miljoenenjacht De fysieke uitdagingen die aspirant mariniers voor de kiezen krijgen, zijn zelfs voor veel mannen te veel gevraagd. Zo'n 90 procent haalt de eerste toe latingstesten niet. Ook Neutel verkijkt zich de eer ste keer op de fysieke uitputtingsslag. Ze houdt het anderhalve dag vol. Doorweekt van de regen, moe en geestelijk 'op', houdt ze het voor gezien. „Ik hou van sporten, sterker worden en door blijven gaan, maar dit was wel next level." Een besluit dat de sergeant die haar drilt, maar moeilijk kan begrijpen. „Wat deed jij nou?" zegt hij als ze hem later stomtoevallig tegenkomt in Amersfoort. Want Neutel kan geschiedenis schrij ven. Zij hoeft niet te twijfelen dat ze een vrouw is. Of niet fit. Al die jaren dat ze thuis in Hoogeveen in parkjes trainde, zijn niet voor niets geweest. Als zij het zwaar heeft, heeft iedereen het zwaar, drukt hij haar op het hart. Die opmerking geeft Neutel nieuwe energie. Ze traint zich de hele zomer suf. Gaat op huttentocht in Noorwegen en proeft daar het leven dat mariniers tijdens bergtrainingen ook zullen meemaken. Zo gaaf, vindt Neutel. Vuur Vol vuur stort ze zich op een tweede toelatingstest. Dit keer slaagt ze wel en is Neutel de eerste vrouw ooit die de opleiding mag doen sinds het Korps Mariniers begin 2017 is opengesteld voor vrouwen. Een bijzondere mijlpaal. „Ik was kleuterjuf en had het daar ook prima naar mijn zin. Het ging super- goed, de ouders waren enthousiast, ik had een leuk team. Maar ik dacht wel: volgens mij kan ik veel meer. Ik ben gezond en ik maakte mij zorgen over de veiligheid in de wereld. De laatste jaren zijn we doodgegooid met berichten over terroristen die dood en verderf zaaien. Je hebt gewoon mensen nodig die zich willen inzetten voor de veiligheid. Dat idee vond ik supertof." Haar leven gaat door deze carrière-switch com pleet op de schop. Waar ze voorheen vooral vrou welijke collega's had, is ze nu dag in dag uit om ringd door alleen maar mannen. En dat is echt een andere wereld, weet ze nu. „Ze hebben het veel over gamen, drank en vrouwen. Daar heb ik niet zo veel mee, dus ik luisterde vooral vaak. Maar ik vond het heerlijk om dit mee te maken. Te zien hoe lomp ze kunnen doen. Of lachen om de grappen die ze maken. Maar ook om te zien hoe lief ze voor elkaar kunnen zijn. Hoe goed ze voor elkaar zor gen. Het zijn zeker niet allemaal alfa-mannetjes bij de mariniers." Ongemakkelijk voelt het leven als enige vrouw in dit mannenbolwerk nooit. Ook niet als de mari niers elkaar op Texel moeten opwarmen met za gende bewegingen. „Ik kende de jongen waarmee ik dat moest doen al langer. Dat was dolle pret." Natuurlijk is ze mannen tegengekomen die wil- A - maandag 10 december 2018 GO 'Fysiek kunnen vrouwen dit aan' Raymond Boere Groningen 27 Jaar Geboorteplaats Zuidwolde, Drenthe Opleiding PABO Stenden Hoge school Groningen Relatie Vriend Kijk op de site bij /video Hoe Maroesjka zich staande hield tussen de mannen. A Maroesjka Neutel uit Groningen voelde zich nooit ongemakkelijk in het mannenbolwerk. FOTO JAN DE GROEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8