'Groenste kabinet ooit'komt er niet uit Consumentenbond dreigt met rechter om extra kosten bij KLM 7 VN-diplomate haalt fel uit naar critici migratiepact Waar België zaterdag geleid werd door kabinet-Michel I, keek het gisteren aan tegen het kabinet-Michel II. De N-VA ligt er uit. Het conservatieve deel binnen de coalitie - VVD en CDA - trapt vol op de rem in de onderhandelingen over een Klimaatakkoord. D66 en Christenunie aan de andere kant willen juist haast maken met de voorstellen die zijn gedaan door be drijven en organisaties aan de kli maattafels. „Ik hoop dat het lukt, maar het is niet zeker", zei CDA-leider Sy- brand Buma gisteren in tv-pro- gramma Buitenhof over de kans van slagen. „Er zijn heel veel tegenstrij dige belangen. Wat mij opvalt, is dat het de afgelopen maanden niet is gelukt om dichter bij elkaar te ko men. Dat stelt mij teleur." Buma vreest dat burgers hard worden geraakt in hun portemon nee. Ook is hij geen voorstander van te strenge maatregelen voor de grote industrie. „Of het nou de staalindustrie, de auto-industrie of de chemische in dustrie is", zegt de CDA-leider. „Daar moet heel veel gebeuren. Maar mijn zorg is dat die bedrijven weggaan en buiten Nederland doorgaan met het uitstoten van C02." De baas Ruim honderd belangenclubs, waaronder vakbonden, werkgevers en milieuorganisaties, onderhan delen al maanden over een akkoord. Het doel is een pakket van maatre gelen om de C02-uitstoot in Neder land in 2030 met 49 procent te ver minderen. De klimaattafels, onder voorzitterschap van WD'er Ed Nij- pels, willen 21 december een ak koord presenteren, maar het is zeer de vraag of dat lukt. GroenLinks-leider Jesse Klaver deed zaterdag een oproep aan het kabinet om de stoelen van de grote industrie weg te halen bij de kli maattafels. „Het is goed dat grote bedrijven al hun argumenten op ta fel hebben kunnen leggen, maar zij zijn niet de baas in Nederland", vindt Klaver. Bij de bond komen geregeld klach ten binnen van reizigers die zich bestolen voelen als ze na een ge miste heenvlucht fors moeten bij betalen voor een al geboekte te rugvlucht. Zo meldde zich een consument die wegens ziekte een paar dagen later met een andere vlucht dan gepland op zijn be stemming aankwam. Toen hij sa men met zijn gezin wilde terug vliegen, bleek dat zijn retour vlucht was geannuleerd. De man moest volgens de Consumenten bond 250 euro bijbetalen voordat hij mee kon. Tot zijn frustratie zat hij wel op de stoel die hij oor spronkelijk had geboekt. KLM is niet de enige. Meer luchtvaartmaatschappijen maken zich er schuldig aan. Een lucratief verdienmodel, vindt de Consu mentenbond. In de voorwaarden staat vaak dat bij een no-show maatschappijen het recht hebben om de stoel door te verkopen. Bud getmaatschappijen hanteren doorgaans een ander beleid. Daar is elke vlucht een enkele reis. De Consumentenbond dringt al langer aan bij de KLM om de extra t Passagier moet fors bijbetalen voor al geboekte vlucht KLM is op de hoogte van het ulti matum, maar wil daar nog niet op ingaan. Wel laat het bedrijf weten dat het prijsbeleid van KLM dyna misch is en dat er een aanbod wordt gedaan op basis van locatie, datum en lengte van het verblijf. Als een passagier wil afwijken van dat specifieke aanbod, beschouwt KLM dat als het schenden van een overeenkomst en brengt daarvoor een vaste vergoeding in rekening. Dat is volgens de luchtvaartmaat schappij in lijn met internationale afspraken. kosten bij no-show te schrappen. Het bedrijf krijgt nu een ultima tum. Voor 12 december moet KLM laten weten dat geen extra kosten meer in rekening worden ge bracht, anders stapt de bond naar de rechter. OPPOSITIE Toeval of niet, de ontknoping van de al weken durende politieke crisis ontspon zich op de dag dat het cen trum van Brussel bevolkt werd door politie en gele hesjes. Net toen de rust na de demonstraties in de stad weer was weergekeerd, kwa men er bange berichten uit de Wetstraat waar de regering zetelt. Rond 20.30 uur verlieten de leiders van de N-VA de ministerraad. Daarin werd gesproken over ruzie over het migratiepact van de Ver enigde Naties. Even voor 23.00 uur gaf premier Charles Michel duide lijkheid. „N-VA is vandaag wegge lopen van de ministerraad." In het kort de kwestie: premier Michel had begin september voor het oog van de wereld beloofd dat België het zogenaamde verdrag van Marrakesh zou ondertekenen; lange tijd bleef het stil; tot half no vember, toen de N-VA liet weten het verdrag niet te kunnen goed keuren. De partij gelooft niet dat het verdrag juridisch niet bindend is, en vreest een aanzuigende wer king op migranten naar België. Mi chel was woedend: afspraak is af spraak. En bovendien: de N-VA was de afgelopen twee jaar bij alle on derhandelingen betrokken en had op geen enkel moment bezwaar ge maakt. 'Dat maakt niet uit', zei de N-VA, 'we zijn nu tegen. U mag niet naar Marrakesh'. Omdat de afgelopen de stand punten niet veranderden, kon het bijna niet anders dan misgaan. De vraag was wie de stekker uit de regering zou trekken, en wie de W Voor elk besluit heeft de regering nu de steun van de oppositie nodig schuld kreeg van de breuk. N-VA-leider Bart De Wever kon bijna niet genoeg woorden vinden om de zwartepiet elders te leggen. „Wij hebben deze cri sis niet gewild." En: „Anderen hebben de deur met grote gretig heid dichtgeslagen." Premier Michel ging gisteren bij de koning langs om het ont slag van de N-VA-ministers aan te bieden. Het vertrek van de partij scheelt een slok op een borrel. De vier partijen hadden samen 83 zetels in de Kamer van Volksvertegenwoordigers, op een totaal van 150. Nu zijn dat er voor de overge bleven drie nog maar 52, niet eens in de buurt van een meer derheid. Voor elk besluit heeft de regering nu de steun van de op positie nodig. De N-VA heeft aangekondigd dat ze de regering blijft steunen in de dossiers die de partij eerder zelfheeft goed gekeurd. Op andere punten zal het niet zo makkelijk gaan, dat hebben ook de andere oppositie partijen al laten weten. Hoe het ook zij, de premier is morgen gewoon in Marrakesh om het VN-pact te ondersteu nen. Op 'citytrip', zoals N-VA- fractieleider Peter De Roover smalend zei. maandag 10 december 2018 GO MARRAKESH In een felle pers conferentie heeft Louise Arbour, de topdiplomate achter het VN- migratiepact, gisteravond aan het begin van de migratietop uit gehaald naar critici van het pact. Het leek wel of Arbour in Ma rokko rechtstreeks sprak tegen de partijen die in Nederland het felst oppositie voerden tegen het pact, Forum voor Democratie en de PVV. Ze deed in elk geval haar uiterste best om alle be zwaren die zij tegen het docu ment hebben, van tafel te vegen. „Het pact geeft mensen geen recht om te migreren", stelde Ar bour. „Er is geen sprake van dat het pact als zachte wet alsnog juridisch bindend wordt. En dat is niet mijn interpretatie van het pact, dat is de letterlijke tekst van het pact. Het is geen offi cieel verdrag dat wettelijke ver plichtingen schept, zoals wordt gesuggereerd." Maar volgens Arbour willen tegenstanders domweg niet luisteren. In het mi gratiepact staan 23 doelstellin gen voor een veilig en ordelijk verloop van migratie. Zo beloven landen mensensmokkel tegen te gaan, migranten te voorzien van basisvoorzieningen als eten en onderdak en mee te werken aan de veilige terugkeer naar het land van herkomst. Morgen en dinsdag wordt het pact in de Marokkaanse stad Marrakesh tij dens een speciale VN-conferen- tie aangenomen. Nederland gaat akkoord, maar stopt er wel een inlegvel bij. Daarin wordt bena drukt dat ons land het pact écht niet als juridisch bindend be schouwt, en dat de soevereini teit bij het bepalen van het mi gratiebeleid gewaarborgd blijft. Regeringspartijen VVD, CDA, D66 en Christenunie slagen er dit jaar zeer waarschijnlijk niet in om het eens te worden over een Klimaatakkoord. Daardoor stijgt de spanning in het zelfbenoem de 'groenste kabinet ooit'. Peter Winterman Jan Hoedeman Den Haag De Consumentenbond eist dat de KLM stopt met het rekenen van torenhoge bedragen als mensen hun heenvlucht mis sen, maar wel gebruik willen maken van hun reeds betaalde retourvlucht. Raymond Boere Schiphol A De Consumentenbond is boos op KLM. FOTO DREAMSTIME A Premier Charles Michel (tweede van rechts) gaat verder met een minderheidsregering, fotobelga Mark van Assen Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7