NYNKE DE JONG Q VROEGBOEKACTIE GEEN RESERVERINGSKOSTEN 2019 effeweg.nl Student dood na ontgroening Reddingschip Aquarius teruggehaald 6 REIZEN Column De rente op studieleningen wordt toch tien jaar vastge legd, in plaats van vijfjaar. Hierdoor wordt studeren nog duurder dan het al was. De basis beurs is al afgeschaft en de lening die jongeren nu moeten aangaan om te studeren, zal na hun afstu deren nog zwaarder op hun schouders drukken. Ook omdat deze schuld meetelt bij het aan vragen van een hypotheek, al was hun eerder op het hart gedrukt dat dit niet het geval zou zijn. door het leenstelsel er minder jon geren met een handicap, met een migratieachtergrond, en met lager opgeleide ouders gaan studeren. Mbo'ers stromen ook minder door naar het hbo, omdat ze geen schuld willen. Studeren als privi lege. Veel politieke partijen zien steeds minder in het leenstelsel, ook regeringspartijen. Maar een afschaffing zit er ook niet in. „Het is niet mijn fa- A voriete maatre gel", zei minister Van Engelshoven daar eerder over. Niet mijn favo riete maatre gel. Ik weet ook wel dat dit een understatement is. Dat Van Engelshoven waarschijnlijk al eens woedend de paperassen van haar bureau heeft geveegd. Het is niet de droom van een D66-bestuurder om je handteke ning onder zo'n impopulaire maatregel te zetten, helemaal niet omdat die partij met alle geweld zo graag 'de onderwij spartij' wil zijn. Maar om met zo'n understate ment je ongenoegen aan te geven, vind ik een beetje cru. Je hebt het hier wel over de toekomst van onze jongeren, die nu in angst le ven over de schuld die nog jaren op hun schouders zal drukken, en die voor een kloof zorgt tussen jongeren die wél ouders hebben waar ze financieel op kunnen leu nen, en zij die dat niet hebben. CDA-frontman Buma wil de gele hesjes laten meepraten over het klimaatbeleid in Nederland. Als hij zo welwillend is om een kleine groep zoveel inspraak te geven in beleid dat zich uitstrekt over tien tallen jaren, zou het hem ook sie ren om de mening van de student wat serieuzer te nemen. En om nog eens heel kritisch naar dat vermaledijde leenstelsel te kijken. Want van die maatregel gaan we ook nog jarenlang de gevolgen merken. Je hebt het hier wel over de toekomst van onze jongeren LEUVEN De 20-jarige student die woensdag in coma raakte na een ontgroening van studen tenclub 'Reuzegom' is overle den. De jongen werd verplicht grote hoeveelheden vissaus te drinken. Het hoge zoutgehalte werd hem vermoedelijk fataal. „We vinden wat er gebeurd is verschrikkelijk en zullen de stu denten die de 'doop' organiseer den ter verantwoording roe pen", meldt het bestuur van de universiteit in Leuven. Opnieuw stopt een reddingsschip dat migranten oppikte uit de Middellandse Zee. 'Er zullen mensen op zee omkomen zonder dat iemand daar weet van heeft.' „Een zwarte dag", vindt Nelke Manders, directeur van Artsen zonder Grenzen het. „Het is goed zo", juicht Matteo Salvini, de Italiaanse minister van Bin nenlandse Zaken. Artsen zonder Grenzen heeft besloten reddingsschip Aqua rius terug te halen uit de Mid dellandse Zee. De afgelopen drie jaar hielp het schip 30.000 migranten in nood geraakten. Dat werk wordt de bemanning nu onmogelijk gemaakt door de Europese regeringen, die van Italië in het bijzonder, stelt de organisatie. Symbool Het schip werd een symbool van de politieke crisis op zee toen het in juni met zeshon derd migranten aan boord een week voor de kust van Italië dobberde. De nieuwe regering wilde de migranten niet van boord laten. Uiteindelijk voer de Aquarius door naar Spanje. Inmiddels ligt de Aquarius al sinds oktober aan de ketting in Marseille omdat de hulporganisatie en Italië een geschil hadden over de papieren van het schip. Een nieuwe rechtszaak, vanwege het veronder steld illegaal dumpen van medisch afval in Italië, was de druppel. „Eu ropa heeft gefaald zelf middelen vrij te maken voor reddingsacties, sterker nog: het heeft doelbewust anderen gesaboteerd bij het verle nen van die hulp... Het stoppen van de Aquarius betekent dat er on nodig mensen op zee zullen omko men zonder dat iemand daar weet van heeft", stelt Manders. De tegenwerking van de Italia nen zorgde ervoor dat ook andere reddingsschepen vertrokken. Voor zover bekend varen er nu helemaal geen hulpschepen meer in de buurt van de Libische kust. Al stelt een woordvoerder van de Spaanse orga nisatie Open Arms dat hun schip, dat nu in Barcelona ligt, volgende week wel weer die kant op gaat. De Italiaanse minister Salvini, die de afgelopen maanden de hulpor ganisaties als 'veerdienst van de smokkelaar' betitelde, reageerde tevreden op het einde van de Aquarius-missie. „Minder vertrek ken, minder aankomsten, minder doden. Het is goed zo." Er komen inderdaad veel minder migranten aan in Italië: van 119.000 in 2017 tot 23.000 in 2018 tot nu toe. Maar er vertrekken en sterven nog steeds wel mensen. Het aantal do den en vermisten staat dit jaar op bijna 1300, tegenover 2800 vorig jaar. „De kans dat je op zee omkomt is nu groter dan een jaar geleden", Minder vertrekken, minder aankomsten, minder doden. Het is goed zo stelt Othman Belbeisi van de Inter nationale Organisatie voor Migra tie. Hij pleit voor humanitaire op vangcentra in Libië in plaats van detentiecentra voor geredde mi granten. Ook wil hij een beter sys teem voor terugkeer. De VN is daar mee begonnen: vorige week zijn 133 migranten vanuit een Libisch kamp teruggevlogen naar Niger. Boek nu en profiteer! Aanbetaling niet verplicht GRATIS 088 -10 30 800 maandag 10 december 2018 GO @nynke Uit onderzoeken is gebleken dat Met een rubberbootje worden vluchtelingen door de Aquarius opgepikt, fotoepa De redders hebben de zee verlaten Cyril Rosman Rotterdam/Marseille - Matteo Salvini, Italiaanse minister van Binnenlandse Zaken Wild Atlantic Way en Ring oFKerry 12 daagse excursiereis Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep 2019 Normandië met zijn invasiestranden 8 daagse excursiereis Vertrek: meijunjul, aug, sep, okt 2019 Sicilië en Zuid-ltalië 15 daagse excursiereis Vertrek: apr, jun, aug, sep, okt 2019 Andalusië: Granada, Sevilla en Córdoba 15 daagse excursiereis Vertrek: apr, mei Jun, sep, okt 2019 Rondreis Roemenië 12 daagse excursiereis Vertrek: apr, meijunjul, aug, sep, okt 2019 Alle Fouten voorbehouden. ExclusieF reserveringskosten en CalamiteitenFonds. Bekijk de actievoorwaarden op www.eFFeweg.nl. Actiecode: AC2019 brochure 2019 www.eFfeweg.nl en boekingen: J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6