MAlUi MOIJc OPIW/ÏTO 120.000 orchideeën naar huwelijk in India Protest in Nederland verloopt rustig 5 In totaal kwamen er enkele hon derden mensen met gele hesjes op de acties af. Alleen in Amsterdam zijn drie aanhoudingen verricht wegens onder meer belediging, het dragen van een fakkel en het mee voeren van vuurwerk en twee mes sen. Aan de actie bij het Amster damse stadhuis deden zo'n twee honderd mensen mee. In Den Haag werd een spontaan plan om door te lopen naar het Bin nenhof voorkomen door een flinke politiemacht, uitgerust met politie- paarden en wapenstokken. Het bleef verder rustig in de hofstad. In Rotterdam liepen ongeveer twee honderd mensen, vooral ouderen, een rondje over de Erasmusbrug. Ze betoogden dat de kloof tussen rijk en arm steeds groter wordt: „Het moet eerlijker." Voor het MW-stadion in Maastricht verza melden zich zo'n tweehonderd mensen, in Leeuwarden (circa vijf tig mensen), Nijmegen (dertig) en Eindhoven (zo'n veertig mensen) was minder belangstelling. In het centrum van Brussel daar entegen liepen de gemoederen za terdag hoog op. Betogers raakten slaags met de oproerpolitie. Die zette traangas in om te verhinderen dat Gele Hesjes naar het hoofd kwartier van de Europese Unie trokken. Om te voorkomen dat rel schoppers meededen aan de protes ten, zijn volgens Belgische media tientallen mensen bij voorafgaande controles door de politie opgepakt, vooral op stations in Brussel. Het protest richt zich net als in Frank rijk tegen de hoge brandstofprijzen en de daling van de koopkracht. Soms buiten het zicht van de came ra's, soms stilzwijgend genegeerd door de regering. De relschoppers zijn niet onder één noemer te vangen. Ze zijn ex treemlinks en extreemrechts, het zijn jonge jochies met ijzeren sta ven en het zijn heel boze Gele Hes jes die zich laten meeslepen. De Gele Hesjes hebben op hun ver schillende Faceboekgroepen aange kondigd dat ze aanstaande zaterdag wéér gaan demonstreren. De op komst bij de betogingen afgelopen zaterdag was in heel Frankrijk on geveer even groot als de week er voor. En in het hele land gaan ook nu nog blokkadeacties door. President Macron heeft inmid dels werkgevers en werknemers uitgenodigd voor overleg in het Élysée vanmorgen. Naar verwach ting komt hij dan, of later, met maatregelen en concessies om de onrust in te dammen. Maar heel veel betogers zitten al lang niet meer te wachten op aan kondigingen. Vertrouwen in poli tici is er niet meer. Ze eisen het ver trek van Macron zelf Niets meer en niets minder. Op Facebook geven Gele Hesjes de demonstratie van aanstaande zaterdag de dreigende titel 'Schaakmat!' Daarmee bevindt Frankrijk zich in een politieke patstelling, zegt po liticoloog Alain Duhamel. „Mensen laten veel en luidkeels van zich ho ren. Er wordt geprotesteerd, maar een politiek alternatief bieden de demonstranten niet. Het is de uto pie van de directe democratie." Minister van Buitenlandse Zaken Jean-Yves Le Drian toonde zich gis teren bezorgder. „Het gevaar is dat de fundamenten van onze samen leving ter discussie worden gesteld. Als ik hoor wat sommige mensen zeggen en denken, dan ben ik onge rust. De democratie is fragiel." We zijn met alle klanten in de afgesloten winkel gebleven, het was apocalyptisch Het team van Steef van Adrichem heeft afgelopen week gebuffeld en gezweet om de opdracht compleet te krijgen. De order, van 100.000 roze en 20.000 blauwe Vanda Or chidee-bloemen, kreeg hij maan dag binnen. Afgelopen donderdag gingen de laatste bloemen met een vliegtuig naar India. „Deze order is echt uniek, zo'n grote opdracht hebben we nog nooit gehad", zegt de creatieve lei dinggevende van de Anco Pure Vanda in Wateringen, een kweker gespecialiseerd in zogenoemde hangorchideeën: de Vanda Orchi dee. De bloemen zijn niet voor de minste opdrachtgever. Ze vormen namelijk een deel van het decor van Normaal is de week van Sinterklaas helemaal niet zo'n goede week voor ons de bruiloftsfeesten van Isha Am- bani en Anand Piramal. Ambani is de dochter van de rijkste man van India, Mukesh Ambani, goed voor 41,5 miljard. Hij heeft zijn fortuin te danken aan zijn olie- en gasbedrijf Reliance Industries. Haar verloofde is de zoon van Ajay Piramal, een an dere zakenman. Weliswaar niet zo rijk als Ambani, maar wel met een vermogen van 4,5 miljard. Dan draai je je hand dus niet om voor een bloemenorder van 50.000 euro. „Dat zijn twee combinatie vrachtauto's", verduidelijkt van Adrichem. „Normaal is de week van Sinterklaas niet zo'n goede week voor ons. Niemand krijgt im mers een bloem in zijn schoen. Maar met deze opdracht is dat rechtgetrokken", zegt hij vrolijk. Wat er in India met zijn bloemen wordt gecreëerd is onbekend. Dat blijft waarschijnlijk zo tot de offici ële persfoto's van het huwelijk naar buiten komen. De 20.000 blauwe, die voor een leek paars lijken, zijn voor de afterparty. „Er komen 25.000 gasten op de bruiloft, die meestal drie dagen duurt in India." En de kweker zelf? Die is niet uit genodigd, maar gaat straks gewoon weer door met de volgende op dracht: 25.000 bloemen voor een huwelijk in Dubai. maandag 10 december 2018 GO De Gele Hesjes blijven ook ko mende weken opduiken in di verse steden in Nederland. Vol gens voorvrouw Ingeborg Wes- tendorff, die afgelopen zaterdag in Den Haag het protest leidde, gaan ze net zo lang door totdat premier Mark Rutte opstapt. Raymond Boere Rotterdam/Brussel II Een auto brandt uit op straat, zaterdagmiddag in Parijs, fotoepa Oproep aan de premier in Am sterdam. FOTO ANP hoe onder andere een Apple Store geplunderd wordt -Winkelier in Bordeaux Kijk op onze site bij /video De orchideeën lijken paars maar zijn blauw, fotothierryschut Ze stonden al in de mooiste en meest luxe hotels van de wereld, maar nu gaan de Vanda orchi deeën van Anco in Wateringen ook nog eens naar de bruiloft van de rijkste dochter van India. Rianne de Zeeuw-Heus Wateringen -Steef van Adrichem, kweker Kijk op de site bij /video hoe de kweker zijn grootste order ooit verwerkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5