4 Heeft de Franse regering nog vat op de situatie, nu Gele Hesjes én relschoppers week na week het land in hun greep houden? President Macron wil nieuwe concessies doen, maar misschien is dat niet genoeg. „We hebben de situatie onder con trole", zei minister van Binnen landse Zaken Christophe Castaner zaterdagavond in Parijs. Op exact hetzelfde moment werd er in Bor deaux een ware veldslag geleverd. De politie vuurde traangasgranaten af, overal hadden betogers barrica des opgericht, voor het stadhuis hadden al honderden relschoppers met bivakmutsen gestaan, de brandweer reed met gillende sire nes rond op weg naar aangestoken branden her en der in de stad. „We hebben de deuren op slot gedaan, het licht uitgedaan en zijn met alle klanten binnen gebleven", vertelde een winkelier. „Het was apocalyp tisch." Niet alleen in Bordeaux was het onrustig. In Saint-Étienne, ten zuidwesten van Lyon, ging een me nigte de straat op die agenten beko gelde en gebouwen plunderde. In heel Frankrijk waren 125.000 de monstranten op de been en er wer den maar liefst 1400 aanhoudingen verricht. „Winkels zijn in brand ge stoken en stuk geslagen. Tuig met bivakmutsen trok rovend door het centrum van de stad", zei burge meester Gaël Perdriau. „De rege ring heeft ervoor gekozen Parijs en enkele andere steden te bescher men. En steden zoals de onze wer den aan hun lot overgelaten." In de Franse hoofdstad zagen ze dat anders. Ja, rond de Are de Triomphe was het rustig. Maar de rotonde daar was dan ook volledig afgegrendeld, na het geweld van vo rig weekeinde. Voor de vele ca mera's van Franse en internationale tv-zenders viel er weinig te registe ren. Maar: „De schade in de stad is waarschijnlijk groter dan vorige week. Het geweld was meer ver spreid", zei wethouder Emmanuel Grégoire. „Honderden winkels moesten hun deuren sluiten. In veel wijken zijn vernielingen aan gericht. De schade is onmetelijk. Dit mag niet nog een keer gebeu ren", aldus burgemeester Anne Hi dalgo. Niet alleen winkels en agenten waren het doelwit. „Ik ging zater dagavond naar bed en zag een licht gloed buiten", vertelde Tweede Ka merlid Jacqueline Dubois van rege ringspartij LREM. Vanuit het raam zag ze dat haar auto en die van haar man in brand waren gestoken. „Toen was ik wel in paniek, ja." Frankrijk is al wekenlang een vulkaan, bezig met een eruptie van ongenoegen waarvan het einde nog niet in zicht is. In het hele land zijn er van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en van Bordeaux tot Saint-Etienne betogingen van Gele Hesjes én van heftig straatgeweld. maandag 10 december 2018 Gele Hesjes wachten niet meer op Macron Frank Renout Parijs ▲T Demonstraties zaterdag in Parijs: van de de Champs-Élysées tot station Saint-Lazare. fotosafp, reuters,getty Karinthië Dolomieten Vorarlberg - Feldkirch Salzkammergut Tirol- Reutte Singlereis Vorarlberg Met de beroemde Weissensee 100% sneeuwgarantie Klantbeoordeling 8,7 Verblijf in sfeervol 4-sterrenhotel Met o.a. wintersportplaats Lech Klantbeoordeling 8,9 Tochten langs en zelfs óver meren Met o.a. sprookjesachtig Hallstatt Klantbeoordeling 8,4 Met het bekroonde Tannheimer Tal en de unieke Partnachklamm Klantbeoordeling 8,8 Zeer populaire tweelandenreis 1-persoonskamer in 4-sterrenhotel Klantbeoordeling 8,5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4