Plezier in zingen met Karin Bloemen Seizoen bracht tot nu toe 42 miljoen euro op Spetterend einde voor JP& The Seeger Sessionband m P17 Hoewel het mosselseizoen nog doorloopt tot april, is het overgrote deel van consumptiemosselen in middels aangevoerd, zegt Addy Ris- seeuw, secretaris van de Producen ten Organisatie Mosselcultuur. De opbrengst ligt iets hoger dan in 2017. Ook krijgen kwekers een betere prijs. „Niet heel veel. Het gaat om enkele procenten. Maar financieel is het wel een iets beter seizoen." Ris- seeuw maakt wel een kanttekening. Lang niet iedere mosselkweker hoort de kassa rinkelen. Vorig en begin dit jaar ging een flink deel van de mosselen op kweekpercelen in de Waddenzee verloren tijdens zware stormen. Mosselen spoelen dan vaak weg, de Noordzee op. „Het ene bedrijf heeft veel minder schade en kan dus meer mosselen aanvoeren dan het andere." Zorgelijk De rendementen zijn ongelijk ver deeld over de sector, zegt Risseeuw. „Sommige mosselkwekers beleven voor het derde jaar op rij een ramp seizoen. Ze hebben relatief weinig mosselen, maar wel de vaste kosten voor brandstof en materialen. Die bedrijven zitten in zwaar weer. Dan mag de totale omzet van de sector zijn gestegen, bij enkele bedrijven blijft het financieel zorgelijk." Er gloort wel hoop. Afgelopen voorjaar kon de mosselsector zo'n 13 miljoen kilo jonge mosselen opvis sen op vrije mosselzaadbanken in de westelijke Waddenzee. Er zaten veel halfwasmosselen tussen, schelpdieren van rond een jaar oud. Het gros daarvan is volgend jaar seizoen uitgegroeid tot con sumptiemossel. In oktober konden de kwekers opnieuw uitvaren. Ze kregen ver gunning voor een nieuwe mossel zaadvisserij. In totaal is 11,2 miljoen kilo opgevist. Mosselzaad is de grondstof van de kwekers. Het aan tal gebieden waar ze vrij mosselzaad mogen vissen, is de afgelopen jaren beperkt, vooral om te zorgen dat vo gels aan hun trekken komen. Mosselkwekers komen nu op Bij enkele bedrijven blijft het financieel zorgelijk twee manieren aan mosselzaad: via zogeheten mosselzaadinvang-in- stallaties (mzi's) en door visserij op mosselbanken in gebieden die niet gesloten zijn voor de sector. De vrije zones waar zich regelmatig mosselzaadbanken vormen, zijn met name in het westen van de Waddenzee te vinden. Oesterboorder Het opgeviste mosselzaad is voor 90 procent uitgezaaid op kweek percelen in de Waddenzee en voor bijna 10 procent op de Ooster- schelde. Voor die scheve verdeling zijn twee redenen. Mosselzaad groeit op de Waddenzee sneller dan in Zeeland. Verder is het toegestaan om mosselen van het Wad naar Zeeland over te brengen, maar om gekeerd niet. De sector wil namelijk voorkomen dat de gevreesde oes terboorder, die huis houdt onder oesters in de Oosterschelde, in de Waddenzee belandt en daar mosse len gaat oppeuzelen. m maandag 10 december 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl TERNEUZEN Zet Karin Bloemen voor een koor en het plezier van het zingen spat er bij iedereen direct vanaf. De zangdiva maakte gister middag in het Terneuzense Schelde- theater haar reputatie meer dan waar, met het 150 man/vrouw sterke Grootkoor Zeeland. De belangstelling voor het concert vol klassieke kerstliedjes was met meer dan vijfhonderd bezoekers ook groot. Nan van Groeningen, organi sator van tien Grootkoren in heel Nederland, was dik tevreden. „Karin doet dit graag en daar zijn wij heel blij mee." FOTO PETER NICOLAI Mosselkweker boert iets beter De mosselkwekers lieten dit sei zoen tot nu toe bijna 40 miljoen kilogram mosselen veilen. Dat leidde tot een totaalopbrengst van 42 miljoen euro. Omdat de prijzen wat hoger waren, was ook het seizoen wat beter. Frank Balkenende Yerseke - Addy Risseeuw, secretaris mosselproducenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48