Zeehonden zwemmen vrijheid tegemoet 19 WINTERWAVE RIJKE TRADITIE Brogum heeft met de winterversie van Anywave weer een nieuw pareltje aan zijn kroon gezet. Het kleine zusje trok zaterdag een goed gevulde zaal en bewees zich als blijvertje tussen de polderfestivals. Ondertussen, op de achterplaats van de muziekboerderij in Zierikzee, knappert het houtvuur in het vat. De geur van versgebakken pannenkoeken vanuit een food- truck kietelt de neus. Het geplande akoestisch onderonsje is geschrapt in verband met de verwachte re gen en wind. Binnen heerst een tropische temperatuur onder hoge luchtvochtigheid en geniet het publiek van het lokaal talent dat op Winterwave wordt opgediend. Het piepjonge Cabinö, dat neigt naar een prille Beatles. Groeibril- jantje Adriaan van den Berg met wéér een andere band, dit keer luisterend naar de naam AAD. Het contrast met de heerlijk ongepo lijste Nederlandstalige jaren-8o rock van De Verwarring bewijst dat ook de programmeurs van Winterwave weten wat ze doen. Gwen van Oeveren met haar eigen band, stuk voor stuk te jong voor de kwistig lopende bierpomp in Brogum, maar met een verrassend volwassen geluid en optreden. De gelouterde Hobbyisten, inmiddels verslaafd aan Anywave en altijd in voor een goed feestje. Wat de he ren van Plourd dan met een over dosis aan funk en soul tot een daverend einde weten te brengen, zoals we inmiddels van hen ge wend zijn. En voor wie er ver na middernacht nog geen genoeg van had, deed D] Ko Willemse het licht uit. Maar het absolute hoogtepunt van deze derde editie waren toch wel de Zeevruchtjes. Slechts twee man sterk met een geluid en ener gie die je doet afvragen waar ze het vandaan halen. Maarten Kooy mans tovert ritmes uit zijn drums die nog uitgevonden moesten worden. En René Geelhoed laat zien dat het virtuoos talent op toetsen de grens nog lang niet heeft bereikt. Zijn Royal Engineers staan na de tournee door Japan in de wacht. Even tijd voor wat an ders, hebben de bandleden beslo ten. Zeker jammer, maar als dat het nog veel betere in Geelhoed naar boven haalt, dan is alleen maar te hopen dat de Zeevruchtjes (in standplaats Utrecht en aange vuld met bas en gitaar ook uitko mend onder de naam Heroes) va ker hun tijd nemen zich in Zierik zee te laten horen. 'Keiharde rock roll zonder gi taar', omschrijft Geelhoed zelf wat het duo doet. Om dan op Winter wave te openen met het miskende Hey Bulldog van The Beatles en zelfs Abba er tussendoor te gooien, is best gedurfd. Maar wanneer je in staat bent veel meer te doen met een cover dan het origineel louter een beetje na te spelen, laat je zien de muziek ook te begrijpen. En dat voel je tot in je tenen, als publiek. Nieuwsgierig drukken ze hun snuitjes door de kieren van het houten krat, zodra ze door hun ver zorgers in het zand worden gezet. De zee aan mensen rondom, is minstens zo nieuwsgierig naar hen. Marti verbleef van het vijftal het langst om aan te sterken in de op vang van A Seal in Stellendam. Hij werd eind september bij de Maas vlakte verzwakt aangetroffen door Bettine Werwer en Stefïi Ramor. Stuk voor stuk hadden de dieren te kampen met longwormen, waar door hun weerstand sterk was ver minderd, legt een medewerkster van A Seal uit. De jonge (gewone) zeehonden wogen bij binnenkomst rond de vijftien kilo. En nu kunnen ze ieder met ruim het dubbele aan tal 'schoon aan de haak' de wilde golven in duiken. Witte hesjes Wanneer hun adoptanten (herken baar aan de witte hesjes) het luikje van de kratten omhoog schuiven, schuifelen de vijf resoluut richting vloedlijn. Met hun buik in het water hou den ze nog even in. Marti blikt met grote ogen achterom naar één van de helpsters die, zo ver ze kan, mee loopt. Alsof hij wil bedanken voor alle goede zorgen. Wanneer de verzorgster een paar passen hun kant op doet, zetten ze door. In de golven De harde wind uit zee deert hen niet. Ze lijken te spelen met de branding, deinen mee op de golven en rekken hun nek languit. Tot en kele tientallen meters verder zijn hun grijze kopjes te zien. Maar dan duiken ze onder, op zoek naar een lekker maaltje vis, en zijn ze echt weg. Bij A Seal verblijven momenteel nog 18 zeehonden. De opvang heeft plek voor 25 dieren. maandag 10 december 2018 René Geelhoed (r) en Maarten Kooymans als de Zeevruchtjes tijdens de wintereditie van Anywave in Zierikzee. fotosmariekemandemaker Festival vol luisterrijke contrasten Marcel Modde Zierikzee Ondertussen is het ook op de bin nenplaats van Brogum goed toeven. Vijf aangesterkte zeehonden worden vrijgelaten, foto marieke mandemaker Ouddorp Marti, Finn, Bobbie, Christoph en Luna zijn weer waar ze thuis horen: in de Noordzee. De vijf zeehonden werden zaterdag middag onder grote belangstel ling vrijgelaten vanaf het strand aan de Brouwersdam. Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44