II Nederlandse atleten genieten van EK cross bij Safaripark Beekse Bergen Bergsma volgt de regeltjes en rijdt B-veld naar huis 8 Schulting mist tweede goud Hardlopen in de modder. Prachtig vonden de Neder landse atleten het gisteren, bij de EK cross voor eigen publiek in Tilburg. Het had zelfs nog wel wat modderiger gemogen. Als Susan Krumins het eerste lange rechte stuk langs het water monstert, ziet ze een zandvlakte waarop grote plassen liggen. Er zijn men sen die met zo'n uitzicht meteen rechtsomkeert maken. Kiezend voor de meest logische weg: een looproute op asfalt, zonder vies te worden. Maar Krumins en consor ten malen niet om natte sokken, opspattend zand en modderspet- ters in het gezicht. Sterker nog: ze kijken uit naar het zwoegen door de blubber en hebben spikes aan getrokken, schoenen met metalen punten van 15 millimeter voor ex tra grip. Het decor is speciaal. De EK cross zijn dit jaar in Tilburg, rond Safaripark Beekse Bergen. Eerder ging Sifan Hassan op de persdag nog op de foto met giraf fes. Deze middag komt het bonte gezelschap lopers geen wilde die ren tegen. Lange mouwen De in Kenia geboren Turkse Yasemin Can heeft vrijwel als enige gekozen voor lange mouwen en wint voor het derde jaar op rij, iets verderop in het veld loopt de Poolse Anna Gosk met een kerst muts op haar hoofd. Krumins wordt vierde, maar staat toch met de Nederlandse vlag te wapperen. Zij en Jip Vastenburg (5de), Maur- Bij lopen zit er altijd tijdsdruk op, behalve bij het crossen. Je kunt fuckinghard door de modder lopen en dat is vet ze al van jongs af aan 's winters mee bij de cross. „Bij lopen zit er altijd tijdsdruk op, behalve bij het crossen." Lachend: „Je kuntfucking hard door de modder lopen en dat is vet. Soms heeft het zelfs iets heroïsch." Dat is het vandaag door de fans op bergschoenen en kaplaarzen, die met toeters en fakkels met oranje rook de Nederlanders naar voren schreeuwen. Niet door het parkoers. Ondanks de regenval van de voorbije dagen is het terrein geen grote modderpoel. Oorbellen Michel Butter (28ste) barst van de crosservaring en loopt vandaag zijn twaalfde EK cross. In 2005, ook al in Tilburg, was hij nog een 20-jarig broekie met oorbellen en geblondeerde stekels. „Ik heb het altijd leuk gevonden. Vroeger was de cross mijn specialiteit." Tegenwoordig is hij marathon loper. De cross is voor hem ook een uitstekende training. „Ik doe vandaag onwijs veel hardheid op voor de marathon. Als je ook maar even verzwakt, verlies je meteen een aantal plaatsen. Wat een ge weld, pure topsport." Khalid Choukoud (38ste) kijkt na de cross beteuterd naar zijn vrijwel smetteloze tenue. „Dit was een beetje crossonwaardig. Ja, er was te weinig modder." een Koster (elfde), Julia van Velt- hoven (21ste) en Jill Holterman (68ste) winnen het landenklasse- ment. Vooraf achtte de 32-jarige Kru mins de kans groot dat dit haar laatste cross ooit werd. Na afloop krabbelt ze terug. „Het was zo'n mooie ervaring", zegt ze in een tent, wanneer ze voor het eerst in een uur weer op een droge bodem staat. „Ik durf gewoon nog niet te zeggen dat ik met crosspensioen ga, want ik vond het toch wel weer heel erg leuk." Maar wat is er dan zo leuk aan de cross? Het lopen op onverharde bodem over zand, gras, neerge- legde boomstammen en speciaal aangelegde heuvels? Haar belang rijkste wedstrijden loopt Krumins doorgaans op de baan: 12,5 of 25 eenzijdige rondjes van 400 meter. De weg vindt ze al gevarieerder. Maar de sfeer rond de cross is vol gens haar ongeëvenaard. „Nergens staat het publiek zo dicht op het parkoers als bij de cross." Noodgedwongen duikt ze nau welijks het veld in. Voor de EK in eigen land maakt ze een uitzonde ring. Met haar enkels stevig inge- tapet. „Ik moet straks kijken hoe het met de voeten is. Maar ik voel dat het een aanslag op het lichaam is geweest." Vastenburg traint va ker in de bossen. En net als alle ta lentvolle lopers in Nederland doet Ben je de laatste twee Olympische Spelen eerste en tweede geworden op de tien kilometer, waar je ook tweevoudig wereldkampioen op bent. Moet je na twee gemiste we reldbekertjes gewoon weer tussen de B-acteurs starten. Het is wat Jorrit Bergsma (foto) gisteren over kwam in Polen. Geen beschermde status, Bergsma mocht in de nieuwe ijshal in Tomaszow Mazo wiecki lekker vier uur voor het hoofdnummer op komen draven voor 25 rondjes in kwartetstart. Stoïcijns Overigens deed Bergsma gewoon stoïcijns wat er van hem verwacht werd. Hij rolde in 13.14,95 in een baanrecord het hele B-veld op, in clusief olympisch kampioen Ted- Jan Bloemen, die tiende werd op een halve minuut van Bergsma. Restte nog de A-groep, waar na tuurlijk geen mens die 13.14 van Bergsma wist te benaderen. Debu tant Marcel Bosker kwam nog het dichtste bij, in 13.25,27. „Ik wilde vooral niet degraderen naar de B- groep", bekende Bosker bij de NOS, na zijn verrassende overwin ning. „Ik ben helemaal geen tien kilometer man, bij het kwalifica tietoernooi in Nederland werd ik nog zevende." Het had alles te maken met de afwezigheid van Bergsma, gaf hij meteen toe. En ook met de absen tie van de volledige Lotto- Jumbo ploeg. Die gele brigade verkoos een trainingskamp in de Italiaanse bergen bo ven de wereldbeker in Polen, die niet alleen door de B-groepzege van Bergsma de geschie denis in zal gaan als won derlijk toernooi om maar snel te vergeten. Eerder in het weekend maakten de hoge heren van de KNSB en ISU het nog bonter. Marathonschaatsster Imke Vor- meer zou bij afwezigheid van veel topvrouwen op haar dertigste haar internationale debuut op de 5000 meter (winst voor olympisch kam pioene Esmee Visser) maken, maar de Meppelse stapte zaterdagoch tend in Warschau na een stevige huilbui alweer op de vlucht naar Amsterdam. Haar 7.08 van het World Cup kwalifica- t tietoernooi bleek door de KNSB niet correct aangemeld als kwalifi- catiemoment en de in- ternationale bond bleek weer eens zo flexibel als een loden deur. Dus reed Vormeer zaterdag avond namens Palet Schilderwer ken op frustratie naar de derde plaats in de marathon van Alk maar. Een meisjesdroom armer. ALMATY Suzanne Schulting is er net niet in geslaagd een tweede gouden medaille te veroveren bij wereldbeker wedstrijden shorttrack in Al- maty. De olympisch kampi oene op de 1000 meter ein digde op de 1500 meter als tweede achter de Zuid-Kore- aanse Choi Min-jeong. Schul ting had zaterdag wel het goud gepakt op de 1000 me ter. Sjinkie Knegt bleef in de finale op de 1500 meter net buiten de medailles. De Fries, zaterdag goed voor zilver op de 1000 meter, eindigde als vierde achter een compleet Zuid-Koreaans podium. maandag 10 december 2018 GO 'Er was te weinig modder' Pim Bijl Tilburg Khalid Choukoud (links) en Michel Butter spetteren in de modder bij de EK cross de lens van de fotograaf onder. -Jip Vastenburg (24) De Nederlandse vrouwen die het landenklassement wonnen, met v.l.n.r. Jip Vastenburg, Susan Krumins, Maureen Kos ter, Jill Holterman en Julia van Velthoven. foto's images, vi images Regeltjes zijn heilig in schaats land. En zo kon het gebeuren dat topstayer Jorrit Bergsma in Polen moest acteren in het voorprogramma, ver voor debu tant Marcel Bosker tot zijn eigen verbazing de hoofdact op de 10.000 meter won. Arjan Schouten Tomaszow Mazowiecki TILBURG ioia Tilburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36