Alles aereed? Gele Hesjes willen betogen in Middelburg Etty Hillesum smokkelde kinderen uit kamp Westerbork 2 MARLEEN BLOMMAERT ySAAAAHHHHH Column Iog even en dan is het weer vakantie. Maar alvorens we ons daaraan kunnen overge ven, moeten er nog wel even dui zend dingen gebeuren. Vakantie is eigenlijk misschien ook niet hele maal het goede woord. Alle cadeaus al in huis? Wanneer gaan we de kerstboom halen? Is het kerstdiner al geregeld? Wat doen we met de nieuwe gast, de vegetarische vrien din van zoonlief? Wanneer gaan we naar de ouders van mij, wan neer naar die van jou? Wat doen we met oma? Wanneer komen de kin deren en komen ze allemaal? De georganiseerde families weten na tuurlijk al in januari waar en met wie ze zijn op eerste en tweede kerstdag. En er zijn er die op kerst ochtend nog niet weten waar ze la ter die dag zullen zijn. te laat met alle voorbereidingen. In de zomer dacht ik dat het tijd was leuke gepersonaliseerde cadeautjes te maken voor de feestdagen. Varië rend van zeep tot kaarsen, tot kle dingstukken, noem maar op, zelfs indrukwekkende voordeurkerst- versiersels. Heel Pinterest staat vol met geweldige ideeën voor van die mensen die handig zijn en tijd heb ben. Voor de gelukkige lezers die nog een leven zonder computer en internet leiden zal ik Pinterest even uitleggen. Pinterest is de digitale plek waar mensen alle dingen die ze bedenken en die al bedacht zijn bij elkaar brengen onder keurige kopjes. Ik kijk er vaak op om inspi ratie op te doen. Maar helaas blijft het in mijn huidige leven daarbij. Inspiratie zonder realisatie. Zo wordt ook een goed bedoeld digi taal prikbord slechts een bevesti ging van het tekortschieten. Waar ik ook naar kijk, alle beelden die ik zie in de aanloop naar kerst zijn toonbeelden van perfectie. Stralende oma's, moeders en kin deren die aan een perfecte gedekte tafel in een perfect versierd huis voor perfect eten zitten. Ik zucht. cursus waar me geleerd werd dat het niet om perfectie gaat, maar dat steeds een beetje minder dom al heel wat is. Progressively less Stupid. Lijkt me een mooie gedachte als het gaat om de voorbereidingen richting de kerst. Stralende oma's, moeders en kinderen die aan een perfecte gedekte tafel zitten DESTELLING Vandaag: Het ambtsgebed is niet meer van deze tijd Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Man overleden na val in koud water Dubbel platina voor Blof HET MOOISTE GESCHENK Bestel er 2 voor maar 24,95 Ze hebben zich verenigd onder de naam 'De Zeeuwse Gele Hesjes' en willen om 13.00 uur van de Abdij naar de Markt lopen. En dat onder het motto 'Hosternokke, Rutte moe dokke!' „Zo proberen we er een Zeeuwse draai aan te geven", zegt Jacqueline Kramer uit Goes, één van de initiatiefnemers. Tot nu toe hebben zich volgens haar nog maar weinig deelnemers aangemeld. „We proberen het ge woon", zegt Kramer. „Ik hoor ieder een mopperen. Je kunt niet op een verjaardag komen of er wordt ge klaagd. Ik hoop dat al die mensen nu ook echt eens willen opstaan. Maar als er zaterdag bijna niemand komt, dan houdt het op. Dan hebben wij in elk geval ons best gedaan." Sociale inslag De Zeeuwse Gele Hesjes hebben op hun facebookpagina tien punten ge- zetwaarvoor ze strijden. Die hebben vooral een sociale inslag. Het gaat om loonsverhoging en meer vaste contracten voor werkende mensen, een verhoging van het minimum loon en uitkeringen, betaalbare wo ningen, het schrappen van de verho ging van het lage btw-tarief en het verhogen van de belasting op winst en hoge vermogens. „Wij staan voor een sociale maatschappij waarin ie dereen kan meedoen", legt Kramer uit. „Als ik dan hoor dat de energie rekening volgend jaar met 360 euro omhoog gaat, denk ik: dat kunnen veel mensen niet meer betalen." Je kunt niet op een verjaardag komen of er wordt geklaagd Zij benadrukt dat De Zeeuwse Gele Hesjes er voor iedereen zijn. „Ook voor bijvoorbeeld moslims." Ze zegt er een ongemakkelijk gevoel bij te hebben dat landelijk ook heel rechtse groeperingen zich bij het protest hebben aangesloten. „Met bewegingen als Pegida wil ik niks te maken hebben." Kramer wil een rustige tocht. „Op onze facebookpa gina suggereerde iemand om de Westerscheldetunnel te blokkeren, maar laat duidelijk zijn dat we dat soort dingen niet gaan doen." Om de opkomst te kunnen in schatten, roept Kramer mensen die willen komen op dat te melden op de facebookpagina. De organisato ren moeten nog toestemming vra gen aan de gemeente. P4 Hillesum werkte toen zij in Wester bork zat voor de Joodse Raad en deed dat samen met de verzetsheld les Spetter. Siertsema heeft in de memoires van Spetter ontdekt dat hij 'samen met een vriendin Mr. Hillesum' erin slaagde 'enkele kin deren uit het kamp te smokkelen'. Mr. Hillesum is Etty, die de acade mische titel mr. mocht voeren. Aan het onderzoek van Siertsema is aandacht besteed in deel 10 van de Etty Hillesum Studies, dat op 30 no vember is verschenen, en in dagblad Trouw van afgelopen zaterdag. De ontdekking van Siertsema is van belang, omdat die de visie op de in Middelburg geboren Etty Hille sum verandert. Hillesum wilde het lot van haar volk ondergaan en wei gerde daarom in de Tweede Wereld oorlog onder te duiken. Na de oorlog was ze om die reden ook omstreden, met name bij mensen die de oorlog hadden overleefd door wel onder te duiken en daardoor als 'egoïstisch' te boek zouden staan omdat zij zich te goed zouden voelen om dat Joodse lot wel te delen. Dat zij kinderen smokkelde uit het kamp zou beteke nen dat zij toch (deels) van mening was veranderd. Activiteiten Klaas Smelik van het Etty Hillesum Onderzoekscentrum (EHOC) in Middelburg nuanceert dat wel iets. „Zij kon niet over haar smokkelacti- viteiten schrijven, omdat ze in het kamp zat. Spetter heeft zijn memoi res later geschreven. Ik denk dat haar activiteiten wel een gevolg waren van wat ze meemaakte." Bovendien kan onderscheid ge maakt worden tussen het onderdui ken door volwassenen en de situatie van kinderen, zegt Smelik. „Het kan zeker zo zijn dat ze kinderen wilde redden, ook al wilde ze zelf het lot van haar volk delen." LEVENDE KERSTSTAL POPULAIR maandag 10 december 2018 Als ik eerlijk ben, ben ik ook weer Ik had de afgelopen dagen een Reageer op pzc.nl Weekend: Fietsen zonder verlichting moet veel strenger worden bestraft 1961 reacties OOST-SOUBURG Bij de Draaibrug in Oost- Souburg is gisteren rond 17.00 uur een man in het water beland en overle den. De drenkeling werd door ambulancemede werkers en agenten uit het ijskoude Kanaal door Walcheren gehaald en op het Jaagpad onderzocht. Hulp mocht echter niet meer baten, want de man overleed enige tijd later. Langs het kanaal, waar een fietspad loopt van Vlissingen naar Middel burg, is het 's avonds pik donker. Ook waaide het gisteren nog steeds ste vig. Of het weer van in vloed is geweest en wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk. BRUSSEL Voorafgaand aan hun op treden in de Ancienne Belgique in Brussel zijn de muzikanten van Blof en zangeres Geike Ar- naert zaterdagavond ver rast met een dubbele pla tina plaat voor de single Zouteiande. Het liedje, dat inmiddels de grootste Nederlandstalige hit aller tijden is, betekende afge lopen jaar de doorbraak van Blof in Vlaanderen. Het uitverkochte optre den in de AB, het Para- diso van België, bevestigt dat nog eens. De muzi kanten werden met de dubbele platina platen overvallen tijdens een tv- interview in de kleedka mer. Vrijdag en zaterdag sluit Blof het succesvol ste jaar uit haar 26-jarig bestaan af met optre dens in Ahoy'. IS DE SCHEURKALENDER I VAN TOOS EN HENK.' eentje voor uzelf en één als cadeau! Er komt een protest van de 'Gele Hesjes' in Zeeland. Drie Zeeu wen hebben het initiatief geno men om komende zaterdag te protesteren in Middelburg. Rob Paardekam Goes - Jacqueline Kramer, De Zeeuwse Gele Hesjes Ga naar pzc.nl/toosenhenk Etty Hillesum heeft in de Tweede Wereldoorlog geholpen bij het smokkelen van Joodse kinderen uit kamp Westerbork om hun levens te redden. Dat blijkt uit onderzoek door litera tuurwetenschapper Bettine Siertsema. Maurits Sep Middelburg JEZUS'. WAT EEN HUIL.BABY f{

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2