24 ZE JACHTCURSUS MEER VROUWEN Steeds meer vrouwen willen op jacht. Ze gaan in groten getale op cursus. Een verdrievoudiging in korte tijd. Wat lokt ze? Op pad met twee dames die gepassioneerd genieten van de jacht. „Een damesgeweer? Onzin." Volle bak bij jagersopleiding, dankzij jonge vrouwen zv Allerminst manwij ven, maar ook nooit poppenmeisjes ge weest. Jantine den Braber-Dooge en Debby Smit houden gewoon van de jacht en het buitenleven. De trekker gaat soms met gelakte na gel over, maar ze deinzen er niet voor terug de geschoten haas tot op het bot te fileren. Vrouwen in de jacht. Het zijn er nog niet veel, maar stormenderhand (zie ka der) wel steeds meer. „Ik eet liever een geschoten eend die een mooi leven had, dan een plofkip die nooit daglicht heeft gezien", zegt Jantine (40) uit Sint Philipsland. Zij gaat al van kleins af aan mee de polder in, maar heeft pas sinds dit wild- seizoen haar jachtakte. „Al die ja ren ging ik vooral mee uit passie. Het rentmeesterschap over de natuur die we zullen moeten be heren. Maar natuurlijk ook het jachtgevoel, de drijvers die je hoort, de spanning, wind in het haar... Nu mag ik ook schieten, maar dat was en is nooit mijn voornaamste reden." Voor de Willebrordse Debby Smit (34) gaat geen uur voorbij zonder dat ze met de jacht bezig is. Ze kreeg haar vriend Conny tijdens een drijfjacht in het vi zier, traint met haar springerspa- niël, pup Pip, en handelt in haar eigen jachtkledingmerk Gids with guns. „Mijn vriend en ik leven samen voor de jacht, gepassioneerd, dag en nacht. Hier in de polder en dik wijls in het buitenland. Ook vaak in groepen driften met wel twaalf, dertien geweren en inderdaad: je ziet steeds meer vrouwen." Waarom ook niet? Voor dit duo is er wat de jacht betreft nauwe lijks verschil tussen man en vrouw. „Misschien", zegt Jantine, docent beeldende vorming op een mbo, „hebben mannen wat meer scoringsdrift. Die willen hun lijstje afwerken, die willen aan het eind van de dag wat geschoten hebben. Mij maakt dat niet zoveel uit. Hoewel. Onlangs had ik een mooie kans op een fazant, maar mijn geweer stond nog op safe. Vogel gevlogen; da's dan wel even balen." Debby denkt dat vrouwen wel licht wat terughoudender zijn in het schot. „Ik wil zeker weten dat ik goed raak. En ik gun een ander ook wat. Als je lang aanzit, bij voorbeeld op reewild, droomt een vrouw weieens even weg. Maar verder? De belevenis is hetzelfde. Ik zie dat onderscheid tijdens de jacht niet zo, dat zit hem eerder in karakters. Onder mannen be staan ook mutsen." Toch gaan in jagerskringen ge ruchten dat vrouwen scherper zouden horen, scherper zouden schieten. 'Op de kogel' zou dat best eens kunnen, lacht Debby met haar jarenlange ervaring. „Als ik in het donker op de var kens zit, is dat diepe concentra tie. In seconden gebeurt er veel. Je luistert, ontdekt met warmte- beeld een rotte varkens, ziet dat het een zeug is met frislingen... dus schiet je niet. Meteen daarna ben je helemaal zen. Datzelfde ri tueel en gevoel kan mij overko men als ik een zieke gems moet schieten. Het is nooit alleen dat schot." Een levenswijze, daarvan zijn beide dames allang overtuigd. De voorbereiding, de jacht zelf, de sterke verhalen, maar ook daarna. Jantine die het wild gewoon thuis slacht, staat in de Flip- landse familie bekend om haar soep en worst. „Ik weet in ieder geval wat wij eten", lacht Den Braber, getrouwd met jager Arjan. Ze vindt het fijn om samen de jacht te bele ven. „We kunnen een prachtdag hebben zonder dat er gescho ten is. Laatst in Duitsland geen zwijn ge zien, ter wijl een andere groep een vol ta bleau had geschoten. Maar we hebben met alle zintuigen geno ten." Die beleving is volgens Jan tine en Debby voor vrouwen niet anders als voor mannen. Zoals er ook fysiek geen onderscheid is als er een sloot in het jaagpad ligt of een pindraad omhoog gehou den moet worden. „Vrouwen zijn wat grotere kou- kleumen. Maar da's in het algemeen zo. En natuurlijk worden weieens flauwe grapjes gemaakt over vrouwen en raak schieten. Maar die negeren wij gewoon. Of wij gaan er keihard overheen." Beiden willen nog graag een misverstand uit de weg ruimen. Dat vrouwen beter af zijn met een, lichter, damesgeweer. „On zin", zegt Debby, „dat scheelt hooguit een halve kilo. Na de eer ste dag heb je wat spierpijn, maar dat went snel, hoor." Jantine moet er ook niets van hebben: „Een damesgeweer is niks. De trekker zit te dicht bij de kolf. Gewoon een normaal ge weer is oké. Misschien dat mannen meer kicken op hun apparaat en het merk, maar voor mij telt al leen dat ie goed zit en het goed doet. Meer is niet nodig." maandag 10 december 2018 Nagellak aan de trekker John Bas Sint Willebrord/Sint Philips- land A Debby Smit schoot een zieke gemsbok in Frankrijk, op het jachtterrein van vrienden, foto conny de jong De Stichting Jachtopleidingen telt zo'n 150 vrouwelijke cursis ten dit jaar. Inmiddels is 15 pro cent van de examenkandidaten vrouw. In korte tijd is hun aantal verdrievoudigd. Nooit eerder was het aantal vrou wen dat de jachtopleiding volgt zó groot. De Stichting Jachtopleidin gen telt zo'n 150 vrouwelijke cur sisten dit jaar. Inmiddels is 15 pro cent van de examenkandidaten vrouw. In korte tijd is hun aantal verdrievoudigd. En ze worden steeds jonger. Zowel bij vrouwen als mannen is tegenwoordig de helft van de cursisten jonger dan 36 jaar. De Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging telt 300 lokale ja gersverenigingen met 21.000 leden, van wie 1500 vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24