O Kijker zal opdraaien voor Selfmade kunstenaar en doorzetter 22 M PLAN AFSCHAFFEN SPOTJES Zou u er 2 cent per dag voor over hebben om nooit meer reclame te hoeven zien bij de publieke omroep? Die vraag wordt steeds relevanter nu in politiek Den Haag hiervoor stemmen opgaan. VINCENT LUISTERT RADIO Nu de columns van Philip Freriks en Alexander Münninghoff in het VPRO ra dioprogramma OVT voltooid verleden tijd zijn geworden, wil ik heel even stilstaan bij het verschijnsel verjonging. Het wegsturen van beide heren is dat, volgens eindredacteur Paul van der Gaag, nadrukkelijk niet. Münninghoffbestreed dat in zijn column van gisteren. En terecht. Want natuurlijk is het verjonging, het mag alleen niet zo heten. Er is bij OVT nog plaats voor twee oudjes, Nelleke Noor- dervliet en John Jansen van Galen. Ik heb het zelf ook een paar keer meege maakt, dat ik aan de kant werd geschoven omdat er bij de krant en de televisie verjongd moest worden. Jazeker, ik, terwijl mijn leeftijd een jaar of twintig onder de gemiddelde leeftijd van de O VT-columnist ligt. In eerste instantie denk je, als je zoiets wordt meegedeeld: wat een kloot zakken m/v. Ik doe al jaren mijn uiterste best, krijg ik dit. Je bent woedend, beledigd, verbit terd. Wie denken ze wel dat ze zijn, hoe durven ze! Daarna breekt de fase van zelfkwelling aan. Oh, denk je dan, ik ben blijkbaar niet goed ge noeg. Ik ben te rechts, of te links zeker, of te dwars. Nog steeds ben je diep gekrenkt, aange tast in je eer. Maar daar kun je, als je verder wilt in het leven, niet mee blijven rondlopen. Dat wegsturen zegt uiteindelijk niets over de kwali teit van de columns die je gemaakt hebt. En daarom zeg ik nu: Alexander Münninghoff, Philip Freriks, veel dank dat jullie op zondag ochtend om 10.30 naast ons bed plaatsnamen om jullie licht te laten schijnen over Frankrijk, Oost- Europa, jullie persoonlijke geschiedenis en de ac tualiteit. Dank dat jullie ons een historisch kader aanreikten waarin we het veelal hysterische he den kunnen plaatsen. Paul van der Gaag had de hele toestand veel makkelijker kunnen oplossen door gewoon op de radio te zeggen dat men in omroepland vindt dat de radio veel meer dan nu een afspiegeling moet zijn van onze samenleving en dat er daarom wat oudere witte heren moeten sneuve len. Dat had zowel Münninghoff als Freriks in hun waarde gelaten. Freriks zien we vanavond weer, in De Slimste Mens, Münninghoffheeft beloofd een nieuw boek te schrijven en af en toe nog eens aan te schuiven bij OVT als het over Oost-Europa gaat, hij is een goedmoedig man. Froger: kans op Loden Leeuw Deal met Buckingham omenteel wordt naarstig gezocht naar een structurele oplossing van een groot pro bleem bij de NPO. De reclame-inkomsten dalen steeds verder en Den Haag weigert nog langer financieel bij te springen. Gaat het gedwongen bezuinigen straks ten koste van een tv-zender of moeten de verschillende publieke omroepen worden afgeschaft? Ver schillende scenario's gaan over tafel. Het idee om de Ster-reclames af te schaffen is daarbij steeds vaker on derwerp van debat. Mediaminister Arie Slob - de poli tiek hakt uiteindelijk deze knoop door - riep recent dat hij voor- en na delen van een reclamevrije publieke omroep serieus laat onderzoeken. Wat de NPO er zelf van vindt? „Het klinkt sympathiek, maar daar zou De kijker betaalt nu belasting en krijgt ook nog eens een hoop reclame dan wel een absolute garantie tegen over moeten staan dat er, ook in de toekomst, volledig en blijvend ge compenseerd moet worden. Het ver leden heeft laten zien dat politieke garanties niet altijd houdbaar zijn, dus de NPO is daarom op dit mo ment geen voorstander van een re clamevrije omroep." De NPO doelt hier op het jaarlijkse mediabudget dat voor zo'n 150 mil joen euro uit reclamegeld van de Ster bestaat. Als dat straks wegvalt, ont staat er een gat. Echter, een simpel rekensommetje leert dat dit kan wor den gecompenseerd door iedere Ne derlander ongeveer 2 cent per dag ex tra te laten betalen. De beloning: nooit meer commercials. Het commerciële RTL juicht het plan toe. „Wij vinden het marktver storend dat we hier, in tegenstelling tot een aantal andere landen in Eu ropa, waaronder België, een publieke omroep hebben die zich als een com merciële zender gedraagt. De kijker betaalt belasting én krijgt ook nog AMSTERDAM Beeldend kun stenaar Aat Veldhoen is giste ren op 84-jarige leeftijd overle den in zijn woonplaats Am sterdam. Dit jaar nog ontwierp Veldhoen de poster van de ju bileumeditie van het festival Film by the Sea. Zijn werk stond centraal op een speciale expositie op het filmfestival. Veldhoen maakte naam als etser, een techniek die hij zich zelf had geleerd. Bekendheid verwierf hij in de jaren 60 toen hij via rotaprenten zijn kunst voor een groot publiek toegan kelijk maakte. Hij vestigde zijn reputatie met zijn, volgens sommigen, wel erg zinnen- 1 - 4: Aat Veldhoen 1934-2018 prikkelende prenten. Werken uit het omvangrijke oeuvre van de kunstenaar be vinden zich onder meer in de collecties van het Amsterdam Museum, het Rembrandthuis en het Rijksmuseum. Eind ja ren 70 leerde hij de creatieve mogelijkheden van de pola roidfotografie kennen. Hij zag hierin een snelle en doeltref fende manier om voorstudies voor zijn schilderijen te maken en ging aan de slag met gema nipuleerde polaroids, waarvan hij er zo'n 3500 zou maken. Die zijn recent door het Rijksmu seum aangekocht. Veldhoen kreeg begin deze eeuw een beroerte waardoor hij de controle over zijn rech terhand verloor. In het revali datiecentrum begon hij met zijn ongeoefende linkerhand te tekenen: de drang om te wer ken bleef groot. Arie Johannes Veldhoen, ge boren op 1 november 1934 in Amsterdam, heeft acht kinde ren uit drie huwelijken. Sinds 1997 was hij samen met voor malig minister Hedy d'Ancona. Quote van de dag Ik vier graag kerst met mijn gezin. Niet vanuit religieus oogpunt maar meer vanuit gezelligheid OVT maandag 10 december 2018 GO RECLAME René Froger is met zijn reclame voor Eyelove ge nomineerd voor de Loden Radio leeuw voor irri tante reclame. Ook Kruidvat en Online.nl maken kans. Froger is ook genomi neerd voor de Loden televisie- Leeuw. POPMUZIEK Oud-gitarist Lindsey Bucking ham van Fleet- wood Mac heeft een schikking getroffen met zijn voormalige bandgenoten. Buckingham werd ontslagen na een conflict over een nieuwe tour. Buckingham zegt 'vrijwel zeker' niet terug te keren. 3 ■o reclamevrije Gudo Tienhooven 44 —Ton Rozestraten (RTL) - De Nederlands- Marokkaanse acteur Nasrdin Dchar is trots op de kerstboom die hij met zijn gezin optuigde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22