fi l Eigenaar camping baalt van verwarring EN 19 C EXPOSITIE DEN BEER PORTUGAEL De foto-expositie Veerenaren Vastgelegd e een hommage aan het werk van Willem Leonard den Beer Poortugael. Die met zijn foto's op zijn beurt zorgt voor herkenningen heimwee. Kijk, dat was Simon Piepedop, of eigenlijk Goedbloed, onze huisknecht. Hij heeft mijn leven nog ge red." Amy Sandberg wijst naar de foto die haar overleden broer Wil lem Leonard den Beer Poortugael maakte. De expositie met zijn fo to's van Veerenaren die zaterdag is geopend, bezorgt haar een gevoel van 'nostalgische heimwee'. Heimwee naar het verleden, toen ze als klein meisje in Veere woonde. „Ik ben hier in 1946 gebo ren, ik ben een echt Veers mopje dus. In 1965 zijn we verhuisd. De foto's van Leonard in deze exposi- Deze expositie is er ter nagedachtenis aan hem. Het is een eerbetoon tie vallen precies in die periode." Heimwee naar haar broer ook. „Hij zou maandag 80 zijn gewor- den, maar hij overleed vorig jaar plotseling. Deze expositie is er ter nagedachtenis aan hem. Het is een eerbetoon." Een hommage is het zeker, zegt Jos de Jonge namens het bestuur van Stichting Delta Cultureel, dat Museum Veere exploiteert. Maar deze expositie en vooral het foto archief van Leonard den Beer Poortugael is ook historisch van groot belang, benadrukt hij in zijn openingswoord. „Elke foto geeft een beeld van de ontwikkeling van Veere. Zonder zijn foto's is het verhaal van Veere niet compleet." Willem Leonard den Beer Poortugael fotografeerde vanaf zijn veertiende en hield dat zijn leven lang vol. Zijn archief omvat 120.000 negatieven. Een selectie daaruit vormt nu de expositie Vee renaren Vastgelegd in Museum Veere. Die is tot 19 mei te zien in de Schotse Huizen. In het Stad huismuseum zijn schilderijen te zien die grootvader Alfons Wil lem den Beer Poortugael maakte in de jaren twintig. Zijn liefde voor Veere sloeg over op zoon Id- zerd Frans - vader dus van Leo nard - die in 1946 burgemeester werd van het stadje. „Een exposi tie met drie generaties Beer", grapt Amy Sandberg over haar broer, vader en opa. Want ook het burgemeesters kostuum van haar vader is terug in Veere. Daar is de huidige burge meester van Veere, Rob van der Zwaar fier op. Van der Zwaag woont ook in het stadje Veere, aan de Kaai. Eén van de in het oog springende foto's toont de Kaai zoals die er ruim een halve eeuw geleden uitzag. Met een grote vis- kar op de voorgrond. De burge meester speurt de rij huizen rechts op de foto af. „En ik denk dat bij die vlaggenstok daar rechts, dat ik daar nu woon." De meeste foto's op de expositie kende Amy Sandberg al wel. „Ik ben ermee opgegroeid dat mijn broer fotografeerde. Dat deed hij al toen ik nog maar een klein turfje was", vertelt zij. De foto van Simon 'Piepedop' Goedbloed roemt warme herinneringen op. „Hij was een manusje van alles bij ons in huis. Hij bracht me ook een keer naar school en toen ik de Markt wilde oversteken, trok hij me aan mijn arm weg toen er een auto aan kwam. Of die me had aangereden, zullen we nooit we ten. Maar wat mij betreft heeft hij mijn leven gered." De mensen die de negatieve recen sies over Camping 't Veerse Meer schrijven, bedoelen eigenlijk de naastgelegen camping De Veer- hoeve. De eigenaar van De Veer- hoeve heeft tot groot ongenoegen van de vaste gasten besloten de boel schoon te vegen. Stacaravans maken plaats voor huisjes. „Nu krijgen wij dus de shit over ons heen die eigenlijk voor de buur man bedoeld is", zegt Jasperse. Vol gens hem is het van alle tijden dat de twee campings door elkaar wor den gehaald. Gasten kwamen gere geld op de verkeerde locatie aan. Alhoewel. „Ik zei altijd dat ze op de goede camping waren, maar op de verkeerde moesten zijn", zegt Jas perse lachend. Dat er nu allerlei negatieve re censies over zijn camping op Google verschijnen, terwijl men sen eigenlijk De Veerhoeve bedoe len, vindt hij een stuk minder grappig. 'Jammer, deze camping gaat dicht, omdat de eigenaar zijn zakken wil vullen', schrijft iemand ten onrechte over Camping 't Veerse Meer. Iemand anders laat weten dat 'mensen zijn wegge jaagd'. Anderen zeggen dat de cam- We staan machteloos, want we kunnen deze reacties niet verwijderen ping dichtgaat. „We staan machte loos, want we kunnen deze reacties niet verwijderen", zegt Jasperse. „En Google doet dat ook niet. Het enige wat we kunnen doen, is rea geren en zeggen dat mensen zich vergissen. Wij gaan niet dicht!" De ondernemer is bang voor verve lende gevolgen als de negatieve re- views blijven komen. „Als mensen lezen dat onze camping dichtgaat, komen ze misschien niet meer." Doelgroepen Op Camping 't Veerse Meer heb ben ze volgens de eigenaar wel meer last gehad van de plannen van de buurman. „Ik heb zelfs een tijdje een extra personeelslid moe ten inzetten om de gasten van de Veerhoeve te woord te staan die hier een plekje kwamen eisen. Maar zo werkt het niet. Wij hebben twee totaal verschillende doelgroepen. Er waren gasten van onze camping die vreesden dat de mensen van De Veerhoeve naar hier zouden komen. 'Dat gaat toch niet gebeuren, hè?', vroegen ze." Jaspers zegt tot op zekere hoogte begrip te hebben voor de plannen Er moest daar iets gebeuren, maar het gaat nu wel heel rigoureus van de eigenaar van De Veerhoeve. „Er moest daar iets gebeuren, dat is duidelijk. Maar zelf zou ik er met de bezem door zijn gegaan in plaats van de bulldozer. Het gaat nu wel heel rigoureus. Je moet zoiets samen met de gasten doen." maandag 10 december 2018 WA Heimwee bij het zien van foto's Veere Maurits Sep Veere -Amy Sandberg A Jos de Jonge van Stichting Delta Cultureel bekijkt aandachtig één van de foto's van Leonard den Beer Poortugael. fotorubenoreel Hij wordt uitgemaakt voor zak kenvuller en mensen beweren dat zijn camping gaat sluiten. Ei genaar Stan Jasperse van Cam ping 't Veerse Meer in Wolph- aartsdijk is de negatieve en niet kloppende recensies die op Google verschijnen beu. Er is sprake van een vergissing. Rob Paardekam Wolphaartsdijk -Stan Jasperse -Stan Jasperse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19