Ik weet hoe het voelt als je regering je vrijheid afneemt' li 1 18 WALC Vitaliteitscentrum voor bewoners en bedrijven hm Je gezondheid laten testen en meteen een baan vinden. Het Zeeuws Vitaliteitscentrum dat in februari opent in Middelburg, richt zich op zowel bewoners van de Middelburgse wijk Dauwendaele als op bedrijven in de buurt. Het Zeeuws Vitaliteitsscentrum is een onderdeel van de zogenoemde Vitale Revolutie in Dauwendaele. Dat project wil ervoor zorgen dat mensen meer gaan bewegen, ge zonder gaan eten en daardoor ge zonder worden. Het Vitaliteitscen trum komt in het oude schoolge bouw van Scalda aan de Raven- steijnweg, aan de rand van Dau wendaele en gaat zich richten op preventie: het voorkomen van pro blemen met gezondheid. Bewoners van Dauwendaele kunnen zich in het centrum laten testen. Als blijkt dat ze iets aan hun fitheid of gezondheid moeten ver beteren, krijgen ze informatie over plekken, projecten en hulpverle ners waar ze dat kunnen doen. Dat kan een sportschool zijn, een fysi otherapeut of medische zorg. Bedrijven uit de buurt, op indu strieterrein Arnestein bijvoorbeeld, sluiten zich ook aan bij het Zeeuws Vitaliteitscentrum. Lumileds is er daar één van. Werknemers en klan ten kunnen daar ook naartoe om zich te laten onderzoeken. In de be drijven zelf wordt ook meer aan dacht besteed aan vitaliteit, ge zonde voeding, meer beweging en zingeving. Zo zijn er al plannen voor uitbreiding van wandel- en fietspaden op Arnestein en het ma ken van sportplekken op het indu strieterrein. Ook voor de arbeidsmarkt kan het Zeeuws Vitaliteitscentrum een belangrijke rol spelen, zegt wethouder Cees Lodder. Het cen trum kan betrokken worden bij het begeleiden van werkzoeken den naar een vaste baan. Juist om dat bedrijven uit de buurt ook in het Vitaliteitscentrum actief zijn, komen werkzoekenden eerder en gemakkelijker in contact met mo gelijke werkgevers. De gemeente Middelburg steekt 40.000 euro in het Zeeuws Vitali teitscentrum. De onderwijsinstel lingen HZ en UCR dragen elk ook 40.000 euro bij en zij betalen ook de kosten voor het personeel en voor het gebruik van het gebouw. „Zij kunnen bijvoorbeeld onder zoek doen", zegt Lodder. Trekker van het Vitaliteitscentrum wordt BeLife, een organisatie die zich be zighoudt met vitaliteit, zorg en re validatie. „En we hopen dat meer partners zich aansluiten. Er zit al een fysiotherapeut in het pand en misschien kan er een huisarts bij", oppert Lodder. Andere plek Het schoolgebouw is nu nog in ge bruik bij Scalda en diverse organi saties, zoals de Kledingbank Zee land en de Biljartvereniging Mid delburg. Scalda verlaat het pand per augustus 2020 en dan moeten ook de andere gebruikers eruit. De gemeente, die eigenaar is van het gebouw, zal het daarna verkopen. „Dat betekent dat het Vitaliteits centrum daarna ook ergens anders heen moet", bevestigt Lodder. „We denken nu al na over een toe komstige plek. Maar eerst mag het project zichzelf bewijzen." „Ik studeer aan de UCR in Middel burg. Hier in Nederland heb ik alle vrijheid om zeggen, schrijven en doen wat ik wil. Dan sta je er soms niet meer bij stil hoe belangrijk dat is. Sinds maart weet ik dat wel", zegt Thanawat Thomas. In maart vond in Thailand een protest plaats vanwege de militaire coup. „Via Twitter steunde ik het protest. Toen werd door ingrijpen van de militaire regering mijn Twit- teraccount geblokkeerd. Ik heb dat via Twitter weer rechtgezet. Het laat zien hoe ver de militaire regering gaat om de macht te behouden." Thomas studeert aan de UCR po litiek en recht en wil na dit laatste jaar naar Londen om een studie mensenrechten te gaan volgen. „Mijn vader werkt bij de Verenigde Naties en daardoor heb ik veel in het buitenland gewoond. Ook in landen waar mensenrechten niet vanzelfsprekend zijn. Ik voel heel sterk de noodzaak te strijden voor gelijkheid." Thomas begint zijn brieven be leefd. „Daarna schrijf ik over mijn persoonlijke gevoelens bij mensen rechten en benadruk ik dat juist een leider zich daarvoor sterk moet ma ken. En daarna ga ik in op de situa tie van de mensenrechtenactivist voor wie ik schrijf. Dus ja, het is een beleefde brief, maar zonder com promis op de inhoud." De schrijfmarathon van Amnesty International leverde dit jaar in Middelburg 935 brieven en 4 kaar ten op. IN DE REGIO Supermiddag Dynamic tennis Vergadering Stadsraad MIJN DORP, MIJN STAD maandag 10 december 2018 WA Gezondheid testen en een baan vinden Maurits Sep Middelburg Wethouder Cees Lodder. Thanawat Thomas weet wat het is als de regering van je land zo maar je vrijheid afneemt. Dus natuurlijk doet hij mee aan de schrijfmarathon van Amnesty International in Middelburg, die zaterdag plaatsvond op de Dag van de Mensenrechten. Maurits Sep Middelburg Thanawat Thomas schrijft een brief aan de regering van India om te pleiten voor de bescherming van Pavitri Manjhi. foto ruben oreel VLISSINGEN De Seniorenvereni ging Walcheren houdt vandaag een supermiddag in zaal 't Speelhuus van woon-zorgcentrum Ter Reede 'ZOKAN- TOOK' verzorgt de muziek. De middag staat in het teken van gezellig samen zijn. Voor leden van de SVW wordt de middag gratis aan geboden op ver toon van de leden pas. Introducees zijn ook welkom, maar betalen 7,50 euro entree. De middag begint om 13.30 uur en eindigt rond 16.15 uur. De zaal opent om 13.00 uur. OOSTKAPELLE Sportvereniging Oostkapelle begint morgen met een nieuwe sport, na melijk dynamic ten nis. Dynamic tennis is een attractieve racketsport die de elementen van ten nis, tafeltennis en badminton combi neert. De sport wordt in clubver band gespeeld en valt onder de sport vereniging DOK Oostkapelle. Er wordt iedere dins dagmorgen van 10.15 uur tot 11.45 uur gespeeld in de Halve Maan, Schoolstraat 2. Dinsdag 25 decem ber en dinsdag 1 ja nuari zal er geen dynamic tennis plaatsvinden. VEERE Stadsraad Veere houdt vandaag een openbare ledenver gadering. Tijdens deze vergadering kunnen geïnteres seerden zien hoe het er aan toe gaat. De vergadering be gint om 19.30 uur in de Korenmaat in Veere. BOEKVERKOOP MIDDELBURG Drieduizend boeken gingen er vrijdag in de verkoop en zaterdag waren er nog maar duizend over. Ook daar was veel belangstelling voor. „We leken vrijdag de Bij enkorf wel", lacht Kees Davidse van de ZB. „Toen we open gingen stond er al een rij van pakweg 150 mensen." Stijn van der Wolk en zijn moeder (foto) sloegen zaterdag hun slag. De belangstelling voor afgeschreven bibliotheekboeken is volgens Davidse simpel te verklaren: „Mensen houden ge woon nog heel veel van boeken. Deze nemen ze vaak mee op vakantie naar de camping. En soms zijn het verzamelaars die hier net dat ene boek vinden." foto ruben oreel KOUDEKERKE Sporthal De Couburg, 09.15- 10.15 uur: Activiteiten van gym nastiekvereniging voor 55plus; De Couburg, 13.00-16.30 uur: Biljarten voor senioren; De Klimop, 13.30-16.00 uur: Koersbal MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burge meester Adelaarstraat 26, 13.30-14.30 uur: Bewegings- gymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur: Se- niorensoos met o.a. sjoelen en gezelschapspellen MIDDELBURG Padma, 09.00-17.00 uur: Ex positie Thea van Soelen; Ver gulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Cinema Middel burg, 14.00 uur: Vertoning The Kindergarten Teacher'; Markt, 15.00-22.00 uur: Openstelling schaatsbaan OOST-SOUBURG Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peuterdans, waarbij peu ters op een speelse manier leren bewegen op muziek VEERE Gymzaal Frans Naerebouts- traat, 09.30-10.30 uur: Activi teit GALM, gymnastiek voor 50+; De Korenmaat, 19.30 uur: Openbare Stadsraadvergade ring VLISSINGEN Gymzaal de Combinatie, Pablo Picassoplein 120-126, 09.00 uur: Gymnastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Cadeauwinkel Gors, overdag: Opening kinderzwerfboeksta- tion; Ter Reede, 13.30 uur: Se niorenmiddag met optreden 'Zokantook'; Gymzaal de Bran ding, Verkuijl Quakkelaarstraat 106,16.00 uur: Kleutergym; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 5 perso nen WESTKAPELLE Achterweg, 19.30-20.30 uur: Wandelbootcamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18