Kampioenschap van de plaatjes £-3 Hof onderzoekt dood Ezra Trinidad uit Goes PVV stelt vragen over ambtsgebed Tholen 16 ZE Auw Bijna driehonderd dapperen streden zaterdag op de Oosterscheldekering om het NKTegenwindfietsen. Verslaggever Rolf Bosboom reed ook mee. Kroniek van 8,3 kilometer afzien. NK TEGENWINDFIETSEN Commentaar Het lijkt een uit de hand gelopen studentengrap. Mis schien is het dat ook wel. Organisator Robrecht Stoe- kenbroek heeft het NK Tegenwindfietsen op de Ooster- scheldekering bedacht met een groepje mensen die - in zijn woorden - een soort van jeugdtrauma hebben voor het tegen de wind in fietsen naar school. Wat is er leuker om daar in een race mee af te rekenen? Simpele ideeën zijn vaak de beste. Als ze dan ook nog eens zo voorbeeldig en professioneel worden uitgevoerd als zater dag gebeurde - wat gezien de korte voorbereidingstijd hele maal niet vanzelfsprekend is - bezorgen ze iedereen een glim lach op het gelaat. Deelnemers blij en het publiek ook. Dat zit overigens vooral thuis. Het NK Tegenwindfietsen is namelijk het kampioenschap van de mooie plaatjes. Stoere fiet sers op de ontzagwekkende kering, vechtend tegen de wind, op een langgerekte weg tussen onstuimige golven. Mediage- nieker krijg je het niet. Talloze foto's en video's werden gedeeld op sociale media en nieuwssites. Niet alleen de Zeeuwse om roep was present, maar ook tal van de landelijke. En menige krant plaatst vandaag foto's en heldenverhalen uit Zeeland. Rijkswaterstaat, gemeenten en provincie trekken alles uit de kast om de organisatoren - niet toevallig reclamemensen en marketeers - te helpen. Zeeland steekt 10.000 euro subsidie in het evenement. Groot gelijk, want voor de best denkbare mar ketingcampagne is dat een schijntje. Stoere fietsers op de ontzagwekkende Oosterschelde- kering, vechtend tegen de wind Het besluit van het gerechtshof is er gekomen op aandringen van Ezra's familie. Die nam geen ge noegen met de conclusie van het Openbaar Ministerie dat Ezra aan een epileptische aanval zou zijn overleden. Zwembad De jonge Ezra stierf vorig jaar ok tober in zwembad Omnium in Goes. Volgens het OM was het zwembadpersoneel niet nalatig geweest. Het gerechtshof neemt de zaak nu onder de loep en roept op nieuw getuigen op die hun verhaal moeten vertellen. „Uiteindelijk zal blijken of onze klacht wordt toege wezen en of dat zal leiden tot eventuele vervolging", zegt Agnes Illes, de oma van Ezra. „Het wordt spannend." Uiteindelijk zal blijken of onze klacht wordt toegewezen Los van het onderzoek in Den Bosch moet de lijkschouwer die Ezra na zijn dood onderzocht, zich op 18 december melden bij het ge rechtshof in Den Haag om zijn verhaal te vertellen. ALMANAK Zo ergens in de jaren zeventig was er een verkeerspark. Daar konden kinderen op een speelse manier leren aan het verkeer deel te nemen, zoals dat heet. De auto's waren niet groter dan een skelter, de wegen breed ge noeg voor twee trapwagentjes en ga zo maar door. Een soort groot Madurodam. Als er te wei nig auto's waren, werd je even voetganger. Keurig oversteken bij de mini-zebrapaden. Links, rechts en links kijken. Dat ver liep gesmeerd, totdat een jon gen met zijn hoofd vol op een lantaarnpaal knalde en uitriep: „Maar ik kwam van rechts." 'Slachtoffer brand auto bekende uit drugsmilieu Cultuursector bundelt krachten GOES Tweetal opgepakt voor mishandeling Waarom leek dit ooit een goed idee? In de bus die de deelnemers van Deltapark Neeltje Jans naar de startplek brengt, schiet deze vroege zaterdagochtend geen overtui gende reden meer te binnen. De dag kriekt aarzelend. De westen wind huilt tegen de ramen van de bus. Geen weer om te fietsen, zou je zeggen. Zeker niet tegen de wind in. Maar er is geen ontkomen meer aan. Een blik op de concurrentie: af getrainde koppen, vastberaden blikken, gestaalde kuiten. Mannen die laten weten 's middags nog een ander 'wedstrijdje' te hebben. Daar zit je dan, als onbetekenend toer- fietsertje. In ruste bovendien, want de racefiets staat al bijna twee jaar onaangeroerd in de garage vanwege een hardnekkig medisch akkefietje. Van de berijder, welteverstaan. Juist afgelopen woensdag besloot de chirurg, na drie operaties, het dossier te sluiten. Luttele uren later gaf de organisatie van het NK Te genwindfietsen het langverwachte sein We krieken sturm, de Zeeuwse variant van ït giet oan. Alsof het zo moest zijn. Pseudoconditie Aan de bak dus. Dan maar teren op een pseudoconditie, opgebouwd in de sportschool, waar het warm en windstil is. Maar op de startplek zakt de moed in de schoenen. De westenwind, kracht 7 met uitschie ters, is genadeloos. Zelfs het toch bescheiden doel - niet laatste wor den - voelt ineens als een opgave. Plan B: proberen te voldoen aan ar tikel 19 van het wedstrijdregle ment: 'Alle deelnemers dienen voor de eerstvolgende volle maan gefi nisht te zijn'. Pontificaal Startnummer 12 moet zich om 09.07 uur melden op het startpo dium, de uitgereikte rode pet 'pon tificaal' op het hoofd, zoals voorge schreven. Er wordt, als in een tijdrit bij de Tour de France, afgeteld tot De westenwind, kracht 7 met uitschieters, is genadeloos nul. De eerste meters gaan wonder baarlijk soepel. Is dit nou alles? Even doortrappen en we zijn bij de fi nish. Bij de Roggenplaat draait de weg iets naar het westen en laat de wind onbarmhartig voelen wie veruit de sterkste is. De snelheid is in één keer weg. Daar is de eerste inhaler - 40 seconden later gestart - al. De benen lopen vol, melkzuur spuit uit de oren. De verplichte fiets, een oerdegelijke Gazelle zonder ver snellingen, voelt als een martel werktuig. Speciaal ontworpen voor bovengemiddeld lange personen. Welke aërodynamische positie de eenzame fietser ook probeert in te nemen, hij blijft een twee meter grote windvanger. Het is dus ou derwets stoempen en dankbaar zijn voor elk greintje beschutting. Een De Statenfractie van de PVV wil weten of de provincie van plan is een stokje te steken voor het uit spreken van het ambtsgebed in Tholen. Over het ambtsgebed ontstond deze week weer eens discussie. Met een verwijzing naar een brief uit 2006 van toenmalig minister Johan Remkes wees de gemeenteraads fractie van PvdA/GroenLinks er donderdagavond in Tholen op dat het ambtsgebed nooit verplichtend mag zijn voor de voorzitter of an dere deelnemers aan de vergade ring. Artikel 18 van de gemeentewet van Tholen luidt: 'Bij de opening van de vergadering spreekt de voor zitter het ambtsgebed uit.' Volgens de PvdA/GroenLinks zou de minis ter dit artikel kunnen vernietigen. Vernietiging Dat vermoedt de PW ook, blijkt uit schriftelijke vragen van Statenlid Vincent Bosch, die ook gemeente raadslid is in Tholen. Hij vraagt of het provinciebestuur vindt dat arti kel 18 voor vernietiging in aanmer king komt en of Gedeputeerde Sta ten het gaan voordragen voor ver nietiging. Overigens zegt de PW dat zij in het midden laat of zij voor- of te genstander is van het ambtsgebed. maandag 10 december 2018 Het gerechtshof in Den Bosch doet onderzoek naar de dood van de dertienjarige Ezra Trini dad uit Goes. De familie is daar onlangs over geïnformeerd. Eldridge Pentury Goes - Agnes Illes, oma van Ezra Tip? redactie@pzc.nl KLOOSTERZANDE De dode man die donder dagavond op de Zeedijk in Kloosterzande werd gevonden naast een brandende auto, zou een bekende zijn uit het Ant werpse drugsmilieu. Dat heeft de Gazet van Ant werpen gisteren op haar website gemeld. Volgens de Belgische krant gaat het om Raouf B. (41) uit Temse, die zich bezighield met drugsza ken. Willem Jan Uydtdehage van de politie Zeeland kon nog niet bevestigen dat het om B. gaat: „Het onderzoek is in volle gang." MIDDELBURG De culturele instellingen in Zeeland slaan de han den ineen. De aanleiding is het bidbook dat de provincie en de vier grote Zeeuwse gemeenten on langs naar de minister hebben gestuurd. Dit is bedoeld om Zeeland meer op de kaart te zet ten op het gebied van kunst en cultuur. De Mid delburgse instellingen hebben de plannen afge lopen week ondersteund. Het gaat om Het Zeeuws Orkest, de Zeeuwse Mu ziekschool, CBK Zeeland, Stichting De Oostkerk, Zeeuws Museum, Ci nema Middelburg, De Spot, Vleeshal, ZB, Kun steducatie Walcheren, Zeelandtheaters en Theaterproductiehuis Zeelandia. Op de Grote Markt en Goes hebben agenten gisteren twee mannen uit Colijnsplaat opge pakt. Ze werden ver dacht van mishandeling. De mannen, 32 and 33 jaar oud, zouden betrok ken zijn geweest bij een vechtpartij in een hore cagelegenheid aan de Goese Grote Markt. De 33-jarige verdachte zou daarbij iemand op het hoofd hebben geslagen met een bierfles. Het slachtoffer deed aan gifte van mishandeling. Rolf Bosboom Neeltje jans Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16