balclErman.nl Reilen 2019 nu met vertrekgaranties! 1 bolderman.ni EUWS 11 Het is voor zieke kinderen steeds makkelijker om via een liveverbinding in de klas aanwezig te zijn. Zo stuurt Rachelle haar robot Benji naar school. „Hé Rach!" „Hé schat." De 18-jarige Rachelle Stormbroek lacht als ze haar vriendin Jennifer hoort. Ze zit 'vóór haar' in het klaslo kaal bij de les economie op het Eras mus College in Zoetermeer. Virtueel dan, want Rachelle zit thuis in de woonkamer. Via haar mobiele tele foon is ze de klas binnengekomen. Ze kijkt uit op de rug van haar vriendin, ziet het bord en de docent die ervoor staat. En natuurlijk kan ze meeluiste ren met de uitleg van die leraar. Het is een uitkomst voor Rachelle. Sinds een jaar kampt de scholiere met opeenvolgende alvleesklieront stekingen. Keer op keer belandt ze in het ziekenhuis met hevige pijn. Voor een tiener die haar vwo-examen moet doen, is dat zacht gezegd waar deloos. „Ik ben vorig jaar meer niet dan wel op school geweest. Niemand dacht dat ik zou overgaan, maar het is toch gelukt", vertelt ze. Ze is vastbesloten om haar examen te halen. Daarbij helpt Benji, de AVi- robot. 's Nachts ligt hij in de kast in het conciërgehok om op te laden en overdag staat hij op een tafeltje in een klaslokaal. „Ik app mijn vriendinnen altijd of ze Benji even kunnen halen. Zij nemen me dan mee de klas in." Zo ook vandaag. Vriendinnen Fleur en Mariëlle hebben 'haar' vooraan ge zet. Het hoofd van de robot beweegt ineens. „Oh, je bent er wel", zegt Fleur. Als de ogen van de robot wit branden, is ze online. Ze kan mee- 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 10 dagen Saas-Grund met Mont-Blanc Express, Zwitserland 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 10 dagen Italiaanse Bloemenrivièra 12 dagen Corsica en Sardinië 15 dagen Rondreis Sicilië, Sorrento en Amalfikust - 1 799,-, 1 1 1 Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! scr luisteren en tegen haar klasgenoten praten. Maar dat gebeurt weinig. Haar vriendinnen appen vooral met Rachelle. „Het geluid is niet gewel dig", verklaart Mariëlle. Buitenspelen Moet Rachelle van klaslo kaal wisselen, dan appt ze een vriendin die ook naar de volgende les gaat of ze haar wil meenemen. „Ik heb één keer gehad dat iemand me was vergeten. Toen stond ik nog in het lokaal van het uur ervoor." I; De aanvragen voor een robot of live verbinding met de klas stromen binnen. Met de komst van de Wet passend onderwijs, waarbij zo veel mogelijk leerlingen die zorg nodig hebben in de reguliere klassen moe ten blijven, zoeken scholen naar ma nieren om ook zieke kinderen erbij te houden. De virtuele lessen helpen voorkomen dat leerlingen helemaal uitvallen. Stichting Kind en Ziekenhuis en de Vodafone Foundation hebben sinds dit schooljaar twintig AVi-ro- bots, die aan steeds andere kinderen worden uitgeleend. „Maar we zouden er nog veel meer kunnen uitlenen", zegt directeur Hester Rippen van Stichting Kind en Ziekenhuis. Volgens haar voorzien de robots in een behoefte van zieke kinderen. „School is heel belangrijk voor hun ontwikkeling, maar ook voor sociale activiteiten. Zo kunnen ze meepra ten en gaat het leven toch een beetje door." Het voordeel van de robot is dat die onder de arm overal mee naar toe kan; naar het schoolplein met buitenspelen, naar kinderfeestjes en zelfs op schoolreis. Isolement doorbreken Terwijl de robots nieuw zijn in Ne derland, werkt KlasseContact al tien jaar met liveverbindingen. Ook deze organisatie merkt dat er meer aanvra gen binnenkomen, sinds passend on derwijs is ingevoerd. „We hebben veel meer vraag dan we aankunnen", erkent projectmedewerker Astrid Zwarts. KlasseContact constateert een toenemende vraag bij (thuiszit tende) leerlingen met gedragsproble men en psychische problematiek, terwijl de liveverbindingen zijn be doeld voor leerlingen met een chro nische of ernstige lichamelijke ziekte. Scholen zijn zo enthousiast dat ze zelf robots aanschaffen. Het Samenwerkingsverband Hel- mond-Peelland heeft er twee. „Hiermee kunnen we het iso lement doorbreken waarin leerlingen raken als ze door ziekte thuiszitten", verklaart directeur Erik Wissink. „Bo vendien is de drempel lager, als ze er weer klaar voor zijn, om naar school te gaan." Als Rachelle weer is opgekrabbeld, gaat ze gewoon naar school. Totdat haar alvleesklier opnieuw begint te ontsteken. Dan valt ze terug op Benji, de robot. „Laatst volgde ik de lessen vanuit het ziekenhuis. Toen kreeg ik een app van een vriendin dat ze in de klas allemaal geluiden hoorden van de verpleegsters en andere patiënten. Ik had dat helemaal niet door." maandag 10 december 2018 GO Ziek thuis, toch bij de les Ellen van Gaaien Zoetermeer *!ji H v.a. slechts Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 Diverse vertrekdata 2019 drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. T Brochure en (0318) 58 09 58 f boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskoster ▼A Rachelle Storm broek volgt thuis via robot Benji de lessen op school. Op haar te lefoon kan ze de do cent en haar mede-leerlin gen horen en zien. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE, FRANK DE ROO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11