i JLjmgjjm J|:cifsi 12 Hoe gevaarlijk is Huawei echt? 9 ptpt'' Vanaf het begin in het dossier Vraaq bii het nieuws •K-K-:- v>-*Ivx actie levert niks op. Op het politiebu reau van Brunssum kijkt een politiechef uit het raam naar de kerktoren: „Ik dacht: 'Onze lieve heer: laat het de goede kant opgaan'." De laatste zoekploeg vertrekt voor het donker wordt in de richting van Land graaf, de zuidkant van de heide. Na drie kwartier, rond 21.00 uur, het schemert JOS BRECH 2001 2017 2018 al, ziet de neef van Nicky's vader wat roods achter de afrastering bij een kerst bomenperceel. „Daar ligt iets", roept hij. De marechaussee komt en kijkt tussen de sparren. Daar zien ze het lichaam van Nicky, gehuld in zijn rode Ajax-pyjama- broek, die net als zijn onderbroek bin nenstebuiten zit. Op het politiebureau in Brunssum hoort de leiding dat Nicky is gevonden. Een politieman herinnert zich wat hij ter plekke ziet. „Daar lag hij, dood maar verder vredig." Hij weet dat er iets ernstigs moet zijn gebeurd. Een knul van 11 jaar oud die zo wordt aangetroffen, kan haast geen na tuurlijke dood zijn gestorven. In die we tenschap wordt het plaats delict afgezet en een rechercheteam opgetuigd. Nicky is dood. In Heibloem heerst verslagenheid. Het gezin-Verstappen is niet meer compleet. AUGUSTUS 1998 WOENSDAG De vindplek rond het sparrenbosje aan de Schinvelderweg is afgezet met rood wit politielint. Twee wachtmeesters van de marechaussee bewaken de plaats. Rond half één 's nachts fietst er een man langs. Wat doet hij op dit verlaten deel van de Brunssummerheide, op dit uur? De marechaussees vertrouwen het niet en bevragen de man over diens nachte lijke fietstocht. Ze noteren zijn gegevens en verklaring. Zijn naam: Jos Brech. m HUAWEI Nederland en westerse bondgenoten moeten Huawei in de ban doen, vindt de regering Trump. China zou kunnen spioneren via Huawei's apparatuur. Afgelopen weekeinde arresteerden de Canadese autoriteiten op verzoek van Amerika Meng Wanzhou, de 46-jarige financiële topvrouw van telecom- gigant Huawei. Wanzhou geldt als één van China's machtigste zakenvrouwen en is dochter van Huawei- oprichter Ren Zhengfei. Reden van de arrestatie is dat de telecomgigant de handelsblokkade tegen Iran zou hebben overtreden. Dat lijkt echter slechts een deel van het verhaal: de VS hebben zowel Huawei als branchegenoot ZTE al twee jaar op de korrel. Huawei is bij het grote publiek vooral bekend als smartphonemaker, maar bouwt ook overal op de wereld mobiele netwerken. In die apparatuur kan Beijing geheime achter deurtjes aanleggen om te spioneren, vrezen Ameri kaanse geheime diensten CIA, FBI enNSA. Het telecombedrijfkomt daarom Amerika niet in. Ieder succesvol bedrijf in China dient warme banden met de overheid te onder houden. Wel diende oprich ter Ren Zhengfei voor hij in 1987 Huawei begon, lange tijd bij het Chinese leger. Voor ZTE geldt een sterkere connectie. Deze fabrikant is vanaf de start in 1985 geli eerd aan het Chinese minis terie voor de luchtvaartin dustrie en volgens sommi gen opgericht met als doel te spioneren. „Ik geloof absoluut dat China de mogelijkheid heeft om af te luisteren", zegt Dick Hoogendoorn, managing partner van inter- netsecurity bedrijf Legian. „Probleem is: ze zijn de enige niet. Dezelfde achter deurtjes kunnen in Ameri kaanse of Israëlische hard ware en software zitten. Al leen zien we die landen als onze bondgenoten en als democratieën." In Nederland scoort Huawei met zijn P20-smartphones. Het moet in populariteit al leen Samsung en Apple voor zich dulden. Het marktaan deel bedraagt 25 procent in West-Europa en bij ons 14 procent. Minstens zo be langrijk is dat de mobiele netwerken van T-Mobile en Tele2 met Huawei-appara tuur zijn aangelegd. Ook KPN en Vodafone doen za ken met de Chinezen. De kans lijkt klein, maar in middels manen ook Neder landse politici tot actie. Kees Verhoeven van D66 wil dat het kabinet de kritische net werken in kaart brengt en met regels komt. VVD en GroenLinks willen dat de aanbesteding van het C2000-hulpdienstensys- teem wordt teruggedraaid. Die werd in 2015 gewonnen door het Chinese Hytera. Dick Hoogendoorn van Le gian stelt dat politiek Den Haag de mogelijkheid van spionage nog véél serieuzer moet nemen. zaterdag 8 december 2018 GO %K mm' De tent waarin Nicky Verstappen met zijn vriendjes verbleef tijdens het zomer kamp van het plaatse lijke jeugdwerk. FOTO DE LIMBURGER 12 augustus 1998 Dat Jos Brech 's nachts langs de vindplek van Nicky fietst, is opvallend. Maar ondanks zijn opmerkelijke uit leg, post rondbren gen voor de scou ting, wordt hij geen verdachte. Een in schattingsfout, er kende de recher cheleider: „Het proces-verbaal over zijn fietstocht is bij ons op de stapel terechtge komen en is daar blijven liggen." Het nieuwe onder zoeksteam roept Brech wel op voor verhoor. Ondanks een oude zeden zaak uit 1985 wordt hij opnieuw geen verdachte. Verschillende an dere verdachte mannen die daarna in beeld komen, worden al lemaal vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Justitie besluit tot een groot dna-on- derzoek. Brech re ageert niet op de oproep en trekt zo de aandacht. Als de politie als nog zijn dna ver krijgt via familie en een vriend, blijkt er begin juni een '100 procent match' te zijn met het dna- spoor op Nicky's kleding. Maar Brech is spoor loos. Eind augus tus wordt hij toch opgepakt in Spanje. Sindsdien zit hij in de cel. Deze reconstructie is gebaseerd op (eerdere) gesprekken met betrokkenen, archiefstukken en het boek De mysteri euze dood van Nicky Verstappen van Simon Vuyk. HUAWEI CFO David Bremmer Wat is er aan de hand? Wat verwijten de Amerikanen Huawei? Is Huawei nauw gelieerd aan het regime in Beijing? Hoe groot is de kans dat China daadwerkelijk via Huawei informatie steelt? Is Huawei groot in Neder land? Gaat Nederland Huawei in de ban doen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9