Zwemles INHOUD VOORWOORD Jan Slagter zou in de hemel graag zijn broer terugzien Sjouke Hoogland (18) combineert school met het vaderschap Met de kinderen naar het land van Hello Kittyen Pokémon Een OUd-COllega - hij is rond de 50 - twitterde onlangs dat hij zijn A-diploma had gehaald. Stoer, vond ik, dat hij bekende dat hij tot die tijd niet kon zwemmen. Het regende reacties. Felicitaties, uiteraard, maar ook beken tenissen: veel meer mensen van zijn leeftijd durven het water amper in. Ik voelde opluchting: ik was niet alleen. Ik heb dan wel een zwemdiploma, maar ik durf ook van alles niet. Mijn ogen opendoen onder water, bijvoorbeeld. Daardoor kan ik alleen de schoolslag. En duiken is er al helemaal niet bij. Echt niet. Zo. Dat is eruit. Drie zomers lang bracht mijn moeder me vier keer per week 's ochtends om 7 uur naar het buitenbad. Klappertandend wachtte ik op de zoveelste oefening die mij 'watervrij' moest maken. Toen het bad eind september sloot, durfde ik mijn gezicht in het water te steken. Nu ja, een paar tellen dan. Met mijn ogen dicht. Ik heb in die drie jaar niet zozeer zwemvaardig- heid ontwikkeld, als wel een hartgrondige he kel aan chloorlucht en schreeuwende mannen in witte sportbroeken - én de ultieme techniek om in het water te springen zonder dat mijn hoofd nat wordt. 04 Goeie zaak Er zijn mensen die als kind iets naars hebben meegemaakt en daarom nooit meer durven zwemmen. Er zijn mensen die het nooit heb ben geleerd. Er zijn er die, zo lang ze zich herin neren, doodsbang zijn voor water. Sommigen besluiten het daar niet bij te laten zitten. Collega Johan Nebbeling bezocht de zwem lessen van Esther Visser, een juf die kans ziet met geduld en een lach zelfs de allerbangste volwassenen liefdevol maar doortastend door hun zelfbedachte barrières heen te loodsen. In Johans verhaal las ik hoe ze, letterlijk, naast haar leerlingen in het water staat, hoe ze ze leert ontspannen, drijven en uitademen. Ik vind Seka Markovic (66), Agnes Balogh (27) en Britta Graf (44) net zo stoer als mijn voormalige collega. En ik wenste mezelf met terugwerkende kracht een juf Esther. 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Jan Slagter 15 BV De Liefde 16 Op zwemles 21 Monica 23 Fijn spul 24 Tienervaders 30 Lezen 36 Reizen 40 Eten 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille, Natasja de Vries Redactie Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving leke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Bart Jansen, Janneke Koorevaar Medewerkers Edith Andriesse, Monica Beek, Shody Careman, Suzanne Eijgenraam, Ronald Giphart, Ingmar Heytze, Joost Hoving, Annemarie Kleywegt, Sasja Kooistra, Marco Krijnsen, Jan van Mersbergen, Rianne van der Molen, Johan Nebbeling, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Pim Ras, Egbert Jan Riethof, Frank Ruiter, Peter Sierksma, Ingrid Sikking, Studio Ski, Pam van der Veen, Koen Verheijden, Monique Wijbrands Reageren? magazine@persgroep.nl Instagram IÜJ @admagazine_ BFacebook @admagazine De foto op de voorkant is gemaakt door Pim Ras Anniek van den Brand ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 91