WL 9 10 i 11 8 Woensdag begint de rechtszaak tegen Jos Brech, verdachte in de zaak-Nicky Verstappen. De familie hoopt eindelijk te horen wat er met Nicky is gebeurd in de zomer van 1998. Wat weten we tot nu toe? RECONSTRUCTIE MOORD NICKY VERSTAPPEN Als Nicky Verstappen op zaterdagoch tend wakker wordt in zijn slaapkamer, ziet hij overal rood en wit. Het zijn de kleuren van Ajax, zijn favoriete voetbal club. Ooit wil hij daar voetballen. Later, als hij groot is. Het zijn jongensdromen. Nicky is 11 jaar oud en staat niet op het punt op trainingskamp te gaan, maar op zomerkamp van het plaatselijke jeugd werk. Hij vindt het spannend, ook al is de Brunssummerheide hier maar een uurtje vandaan. Nicky's heimwee zorgde ervoor dat hij vorig jaar niet meeging op kamp, in tegenstelling tot veel andere kinderen uit het dorp. Hij is ook nog maar een jochie, met sproetjes en een oorbelletje. Peet heet zijn vader, zijn moeder Berthie. Femke (7) is zijn zusje. Hier, in het huis in Heibloem, wonen ze met zijn allen. Nicky's jeugdvriend Mark Hermanns kan zich jaren later nog voor de geest halen hoe het was in die plaats met nog geen duizend inwoners. Samen met Nicky en de anderen elke dag voetballen op het plein, oorlogje spelen. Onnozel heid, lompigheid, gelach. Zo hard achter elkaar aan rennen, dat één van de vriendjes bij Nicky door de ruit vliegt. Allemaal willen ze profvoetballer wor den. Niemand zo graag als Nicky, die niet bekend zal worden om zijn voeten werk, maar om iets vrese lijks. Dat weet nog geen van de kinderen of ouders, als ze zich verzamelen bij de kerk voor het vertrek naar het kamp op Heikop. Maar sommige volwassenen die zich hier verzamelen, we ten wél iets anders: dat de kampleiding niet van on besproken gedrag is. Er is zelfs een veroordeelde pe dofiel in de gelederen, de oprichter van het jeugdwerk in Heibloem. Maar daar over wordt gezwegen, als kussen wor den uitgedeeld en de kinderen de bus instappen. Ouders zwaaien. De vriendjes die het dichtst bij elkaar staan, vormen in de bus samen groepjes. Ze mogen zelf kiezen bij wie ze in de tent liggen. Nicky, Mark en twee andere vriendjes bedenken samen een naam. Ze noemen zich de Nightriders. Stoere naam, stoere jongens. Soort van. Mark: „Als we 's avonds in het donker moesten plassen, maakten we altijd iemand wak ker. Dat was zo afgesproken. Nicky hield niet zo van het donker." Na aankomst installeren ze zich in die ene groene tent, aan de rand van het bos. Elke ochtend klinkt een trompet. Zo beginnen de dagen vol spelletjes, zwemmen, eten in de grote tent. Samen slapen ook. Op zondagavond ontstaat er even een opstootje onder de vriendjes. Er is Hubba Bubba kauwgom kwijt en dat zorgt voor ruzie in de tent. Als ze gaan slapen, is het wel zo'n beetje goedge maakt. Samen hebben ze even daarvoor nog 'verover de vlag' gespeeld. Kleine jongens, kleine zorgen. Paniek. Dat gevoel als je verwacht dat iemand naast je staat, maar diegene daar ineens niet meer is. Maar dan keer hon derd. Dat voelen Berthie en Peet, als Femke hen waarschuwt. Het is maan dagochtend rond 09.00 uur als de telefoon gaat in Hei bloem. Eén van de kamp leiders vertelt Berthie: Nicky is weggelopen. Zijn vriendjes ontdekken als eersten dat hij is ver dwenen. Zij zien de lege plek, die door één van hen 's nachts al wordt opge merkt. Hun verhaal zorgt er voor dat Berthie en Peet elkaar vol zorg aankijken. Als hun blikken kruisen, weten ze: weglopen is niks voor hun zoon. Die doet dat niet zomaar en zeker niet in zijn eentje, in alle vroegte. Daarvoor is hij te bang. Peet stapt in zijn auto. Hij racet naar het kamp. Toch gaan niet alle alarmbellen af op het politiebureau in Brunssum, als de kampleiding maandagochtend de ver missing meldt. De boodschap dat de jongen na een ruzie is weggelopen, zet de agenten op het spoor van een zomers routineklusje. Nicky zal tegen de mid dag wel weer opduiken, is de verwach ting. En dus blijft een groots opgezette zoekactie uit. Wel wordt Nicky's signa lement doorgegeven aan collega's van andere eenheden. Patrouilles worden naar de heide gestuurd. Daar zoeken Peet, Berthie en andere familieleden al op eigen houtje. Ze rij den kriskras door het gebied, met auto's en mountainbikes. „We deden maar wat. Ieder paadje wat we nog niet gezien hadden, reden we in", zal Peet daar later over zeggen. De kinderen ondernemen ondertus sen activiteiten buiten het kamp. Het voorkomt niet dat angst vat op ze krijgt. De overgebleven vriendjes van Nicky kruipen zowat boven op elkaar, als ze 's avonds hun tent ingaan. Op de heide klinkt dan nog de oproep van de politie: „Nicky, als je dit hoort, kom naar de zwaailichten." De kinderen horen het ook. In het begin dacht Mark nog dat Nicky wel zou terugkomen. Nu besluipt de jongen het gevoel dat hem altijd zal bijblijven. Dat Nicky niet is weggegaan, maar is weggenomen. En Berthie en Peet? Ze gaan terug naar Heibloem om bij Femke te zijn. Hun zoon is al 15 uur vermist. Ze zijn ra deloos. Het dringt de volgende ochtend dan toch ook op het politiebureau in Bruns sum door: dit is foute boel. Als een re chercheur 's ochtends op de Heikop van Peet hoort dat zijn zoon nooit zomaar zou weglopen - 'hij is een schijtluis' - wordt het alarmfase één. Dan pas. In de verzengende hitte van die elfde augustus, met dik 30 graden en volop zon, worden zoekteams geformeerd. Speurhonden komen, een vliegtuigje gaat de lucht in om van bovenaf het 600 hectare grote natuurgebied af te speu ren. Op de nabijgelegen Navo-basis wordt een oproep gedaan aan beroepsmilitai ren om mee te helpen zoeken: „Dat was nodig om snel een grote groep mensen op de been te krijgen", zegt een betrok ken oud-politieman. Het is zomerva kantie, dus de personeelsbezetting bij politie en marechaussee is krap. Aan het einde van de middag gebeurt wat achteraf gezien maandagochtend meteen had moeten gebeuren. In een groot lint kammen politiemensen, ME'ers, marechaussees, vrijwilligers, Navo-militairen, dorpsgenoten en fami lieleden de Heide af. Besloten wordt om eerst richting het noorden te lopen. Het zal die avond een ongelukkige keuze blijken. Maar nu is de sfeer nog hoopvol. „Hij komt straks kwiek tevoorschijn er gens, dachten we. Niemand geloofde dat het echt mis was", zegt een betrokkene. Voor Nicky's ouders moet het een surrealistisch tafereel zijn: terwijl zij doodsbang zijn dat hun zoon iets ergs is overkomen, gaat het zomerkamp ge woon door. Veel kinderen gaan dinsdag nog zwemmen, maar de sfeer is ver ziekt. Nicky's vriendjes ontworstelen zich aan het programma en zoeken ook. Ze roepen om Nicky. Een antwoord blijft uit. 's Middags grijpt de politie in. Het kamp wordt afgeblazen. Terwijl Marks vader naar het kamp komt om mee te helpen, gaat de jongen zelf naar huis. Sommige kinderen huilen bij ver trek. Een bus brengt ze terug naar Hei bloem, waar alle moeders staan te wachten, op één na: Berthie. Zo wordt het avond. De grootschalige zaterdag 8 december 2018 GO Niels Klaassen en Carla van der Wal V>_ .a VERDWEEN AUGUSTUS 1998 ZATERDAG AUGUSTUS 1998 ZONDAG AUGUSTUS 1998 MAANDAG AUGUSTUS 1998 DINSDAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8