Laat het kerstshoppen maar zitten! dilR 10 Geen tijd om een kerstoutfit bij elkaar te shoppen? Laat een stylist het voor je uitzoeken. Veel (online) kledingwinkels bieden deze service, zónder extra kosten. Journalist Jette Pellemans probeerde het uit. Het is comfortabel dat iemand die goed is in shoppen, voor jou kleding selecteert Zalon by Zalando Maison365 Elk jaar, zo half december, sta ik voor hetzelfde dilemma. Stort ik me met lichte tegen zin in die overvolle winkel straten om een spetterende outfit te scoren voor de feestdagen - winkelen is niet mijn hobby - of trek ik gewoon hetzelfde aan als vorig jaar, hopend dat mijn vrienden niet denken: hé, had jij dit jurkje niet ook aan op die oud-en-nieuwfoto van 2017? Voor dit jaar heb ik iets anders be dacht. Sinds een jaar of twee bestaat het fenomeen 'kledingbox'. Het con cept werkt als volgt: je vult bij een kle dingmerk online een checklist in. Je geeft aan welke kleuren je graag draagt, welke merken favoriet zijn, of je graag blousjes draagt of juist niet. Vervolgens stelt een 'personal stylist' een box voor je samen met verschil lende kledingsetjes. Gratis! Je betaalt alleen voor de kledingstukken die je wilt houden. Een stylist klinkt duur, maar is het dus niet. Maarten Valk van Maison3Ö5, de kledingboxservice opgericht door personal stylist Danie Bles, legt uit hoe dat kan. „Naar verhouding kopen klanten bij zo'n bestelling meer items dan wanneer ze 'gewoon' online shop pen. Het is comfortabel dat iemand die goed is in shoppen, voor jou kleding stukken selecteert en al setjes samen stelt. Dan zie je iets in een combinatie en denk je: oh, dat is óók leuk!" De gratis service is ook mogelijk om dat online-kledingwinkels minder kosten hebben dan fysieke winkels, vertelt Julia Paap van P.S. Zoë. „Wij hoeven geen hoge huur te betalen voor een A-locatie in de stad. Bovendien werken we met een algoritme dat ons op basis van jouw stijlcheck al een paar suggesties doorgeeft. Dat maakt het werkbaar en efficiënt." Winkelen in het kantoor Het algoritme is een automatisch systeem dat op basis van de stijlcheck bedenkt wat de klant graag zou dra gen. Daaruit rolt een eerste selectie van kledingstukken; de personal sty list gaat vervolgens kijken of die selec tie daadwerkelijk klopt bij het profiel dat de klant heeft ingevuld. Zalando werkt ook met zo'n algo ritme, Maison3ö5 zegt het zonder te doen. Maarten Valk: „Onze stylistes krijgen jouw gegevens binnen en gaan dan letterlijk hier in ons kantoor win kelen. Daar zitten geen standaard sets bij- Ik bestel drie boxen, waarbij ik als speciaal verzoek aangeef dat ik een outfit zoek voor de feestdagen. Dit is wat de stylisten voor mij hebben sa mengesteld. (■Hl twee da9en a' een ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO Personal shopper uit een doos Aantal items in de box: 9 Pluspunt: 'Gewoonste' selectie, maar daardoor ook het bruikbaarst. Komt in mooie box in de vorm van een koffer. J Mispeer: De A strakke glitter- body met vleer muismouwen. Doordat het nogal strak zit en een lage rug heeft, vind ik het wat ordinair staan. Prijs: Tops rond de 30 euro, broeken tussen de 60 en 90 euro, schoenen voor 150 euro. Zalon by Zalando begint met een fotomenu. Op elke foto staat een stijl, bijvoor beeld 'nonchalant trendy' of 'elegant sportief, met wat voorbeeldkledingstuk ken. Je klikt op het hartje als een foto je aanspreekt. Verder kun je vrij gedetail leerd aangeven wat je graag draagt. Hoodies, po lo's of Peter Pan-kraagjes? Het komt allemaal voorbij. Bovendien kun je per kle- dingcategorie bepalen hoe duur je het wilt hebben. Ik word gematcht aan 'sty list graphic designer' Maritza uit Nijmegen. Ze jj-™- stuurt me binnen sneak preview van de outfits, zodat ik aan kan geven of ze op de goede weg is. Een nuttige in greep, want drie kle dingstukken keur ik af. Maritza past de selectie aan en binnen acht werk dagen is de box bij mij thuis. Van de drie boxen is deze het gewoonst qua items, maar daardoor ook het bruikbaarst. De outfit met de groene, kanten top van Vila en de zwarte broek van Dr. Denim had ik zelf ook uit het rek ge trokken. Dat heeft Zalando goed ingeschat! Wel is de box met negen items, inclusief het paar schoe nen, wat aan de lege kant. Je bent er snel doorheen. Aantal items in de box: 21 Pluspunt: Prachtig inge pakt met linten en strik ken. Ook is gedacht aan bijpassende accessoires zoals glittersokken en een paar oorbellen. Mispeer: Een oversized colbert met bloemen waar ik nogal propperig in lijk. Prijs: Tops vanaf 50 euro, broeken en jurkjes vanaf 90 euro. Het leren jack kost 200 euro. Extra informa tie: Maison365 is opgericht door de Ne derlandse mo destylist Danie Bles. Bij Maison365 doe je een stijl quiz. Telkens krijg je een foto te zien van een model met daarbij vier keuzemogelijkheden: niet leuk, twijfel, leuk of superleuk. Verder moet ik foto's van mezelf uploa- den, vijf woorden kiezen om mijn stijl te omschrij ven, en laat ik weten dat ik niet zo houd van ruitpatro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82