Fitter en gelukkiger met Noorse 'Skogluft' 5 Last van hoofdpijn, stress of een zwak immuunsysteem? Stel een plantenmuur samen voor thuis of op kantoor. Het werkt echt, zegt de Noorse bedenker Jorn Viumdal. 'Een florerende plant maalct je gelukkig. Een stervende plant maakt je somber of zelfs ziele' Bij losse planten in potten mis je de reflectie van groen licht' fe zijn ver afgedreven van de natuur, schrijft Jnrn Viumdal in zijn vandaag verschenen boek Skogluft. Onze moderne, stedelijke levensstijl met veel stress, lawaai en een stilzittend binnenleven heeft ons volgens de Noorse werktuigbouwkundig inge nieur verwijderd van onze natuur lijke leefomstandigheden. Dit 'na- tuurgemis' zorgt voor overbelasting en welvaartsziekten die we proberen te herstellen met pillen, fitness of een operatie, vaak zonder resultaat. Maar volgens Viumdal is er een simpele re medie die wel werkt: de natuur in huis halen. En dan niet met zomaar een stel losse planten. Nee, met Skogluft ('boslucht') op de muur. Plantenbak ken met een daglichtlamp erboven worden steeds bekender als dé (Noorse) methode om natuur in je woning of kantoor te brengen, en zo je gezondheid en gemoedstoestand te verbeteren. Boswandeling Zo'n plantenverzameling biedt de zelfde voordelen als een boswande ling. Viumdal onderzocht met onder meer NASA het effect van planten in dagelijkse leefomgevingen. Sinds dien bestaat zijn werk uit het inte greren van elementen uit de natuur in huizen, scholen, kinderdagverblij ven en kantoren. Uit twintig jaar onderzoek blijkt dat de boslucht- methode onder meer zorgt voor een versterkt immuunsysteem, minder stress en pijn en sneller herstel na ziekte. Op de werkvloer geeft het een verhoogde productiviteit en minder ziekteverzuim, vermoeidheid en hoofdpijn. Mensen die de boslucht- methode al toepassen, ervaren een gevoel van kalmte en tevredenheid. Rustgevend De Skogluftmuur werkt beter dan het her en der neerzetten van losse planten in huis. Natuurlijk zuiveren planten de lucht, maar de boslucht- methode geeft je eveneens uitzicht op groen, wat rustgevend werkt. Vergeet ook zeker de rol van licht niet. „Natuurlijk hebben alle planten in je omgeving effect", laat Viumdal weten. „Maar bij losse planten in pot ten mis je de weerkaatsing van het groene intense licht dat de planten via de plafondlamp reflecteren. Met de bosluchtmethode bereik je die re flectie wel. Bovendien vragen plan ten in potten meer onderhoud. Als je zeifin huis gaat experimenteren met verschillende planten, zullen som mige het overleven en andere ster ven. Een florerende plant maakt je gelukkig, maar een stervende plant maakt je somber of zelfs ziek." De wand is volgens de Noor dé op lossing voor iedereen die denkt dat hij geen 'groene vingers' en te weinig tijd heeft. „Je hoeft alleen de stappen te volgen die ik in het boek uiteen heb gezet." Tropisch Voor de bosluchtmuur heb je nodig, behalve een muur in huis of op kan toor: een grote gieter, spotjes voor ledlampen, ledlampen van minimaal 5000 keivin, een framesysteem en een stuk of twintig exemplaren van de Epipremnum aureum in potten van 12 centimeter doorsnede. Deze tropische bosklimplant is volgens Viumdal het geschiktst, omdat hij mooi en niet zo bewerke lijk is en goede luchtzuiverings kwaliteiten heeft. Wat dat mag kosten? Het muursys teem (via skogluft.com) kost 175 euro. Tel daarbij twintig planten en potten en een spot plus ledlamp op, en dan kom je op zo'n 450 euro. Handige ty pes zijn goedkoper uit, zij kunnen zo'n framesysteem zelf maken. Dat ophangsysteem schroefje vast en de bloembakken met de planten hang je erin. Daarna kan de lamp aan het plafond. Stel 'm zo af dat de licht straal hoofdzakelijk op de planten valt. Het enige wat je vervolgens moet doen, is de planten één keer in de drie weken water geven. Is de grond droog? Geef dan net zo veel als de vorige keer. Is het nat? Geef een halve liter minder. Kom niet in de verlei ding om meer water te geven als de kopjes hangen, want korte droogte periodes maken de planten gehard. Als ze zo groot worden dat ze elkaar in de schaduw zetten, snoei je ze. Gepruts De kracht van het bosluchteffect is, volgens Viumdal, dat alles volgens eenvoudige regels verloopt. Iedereen kan ze volgen, met zo min mogelijk gepruts en geknoei. „Ik wilde niet dat deze planten- wanden exclusief, ingewikkeld of duur zouden worden. Een gezonde, natuurlijke omgeving mag geen luxe voor een enkeling zijn." GO ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 CARIN RÖST Gezonde boslucht tussen 4 muren Groene vingers zijn niet nodig voor een plantenmuur in Noorse stijl. FOTO SKOGLUFT Jorn Viumdal, Skogluft, Voel je de hele dag goed met de natuur in huis (Kosmos Uitgevers, €20).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77