Was ik maar tuinvogelconsulent Gif Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Met mobiel erbij krijg je elke maand extra veel extra's! Romke van de Kaa heeft een tip voor buxusbezitters die uit wanhoop met de gifspuit in de weer zijn gegaan. de zaken maar anders had aangepakt. Al jarenlang geef ik per mail, telefoon en brief advies aan mensen die in hun tuin tegen problemen aanlopen. Of die soms gewoon verlegen zitten om een gezellig praatje. Stom, stom, stom! Tuinconsulent had ik mijzelf moeten noemen. En voor een adviesje had ik geld moeten vragen. Dan was ik met een spotprijs van 10 euro per consult al jaren gele den binnengelopen. Nu ja. Sukkels moeten er ook zijn. Hoe ik veel te laat tot dit inzicht kom? Omdat ik op de website van de Vogelbescherming lees dat je, als je tegen problemen aanloopt bij het vo- gelvriendelijk inrichten van je tuin, de hulp kunt inroepen van een tuin vogelconsulent. Voor leden van de Vogelbescherming kost dat maar 25 euro. Niet-leden betalen 40. Dat lijkt veel, maar daarvoor krijg je wel een schriftelijk rapport, en niet alleen wat loze praatjes. En trouwens, een beetje liefhebber geeft dat bedrag per maand uit aan vogelpindakaas. Wat zouden we de tuinvogelconsu lent kunnen vragen? Misschien hoe het komt dat jonge kool- en pimpel mezen afgelopen voorjaar dood in het nest lagen? En hoe we dat in het ver volg kunnen voorkomen? die vraag proberen te beantwoorden. Zo maai ik de tuinvogelconsulent het gras voor de voeten weg. Maar de Triodos Bank heeft dat ook al gedaan door een onderzoek naar die sterfte te financieren. Wat daaruit kwam? Dat er mogelijk een relatie bestaat tussen de bestrijding van de buxus- mot en het overlijden van de jonge mezen. Die sterfte vond voorname lijk plaats in dichtbevolkte gebieden, en laat daar nu toevallig ook de meeste buxus groeien. Opmerkelijk is dat in de dode vogels relatief vaak sporen werden aangetroffen van be strijdingsmiddelen die alleen illegaal te krijgen zijn. Kennelijk worden die onder de toonbank verkocht, of mis schien heeft de buxusliefhebber ze lang geleden gehamsterd. Maar ook Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. de legale pyrethrine waarmee de wanhopige buxusbezitter zijn haag jes het meest bespuit, is niet echt vogelvriendelijk. Pyrethrine is van plantaardige af komst. Pyrethrum is een leuke snij bloem met witte margrietjes met een geel hartje. Pyrethrine, dat uit deze plant wordt gewonnen, is giftig voor insecten. Middelen op basis van dit gif zijn overal te koop. En de fabri kant laat niet na het natuurlijke ka rakter te benadrukken. De suggestie is dat pyrethrine volkomen onscha delijk is. Voor niet-insecten dan. Tja, het gif van een ratelslang komt ook niet uit een chemische fabriek, maar je gaat er wel aan dood. Dit zijn nu zaken die ik graag eens met een tuinvogelconsulent zou be spreken. De dichtstbijzijnde woont hier nog geen 20 kilometer vandaan. Intussen luidt mijn gratis advies in zake buxus: zo snel mogelijk oprui men, die handel. Maar ik ben maar een eenvoudige, onbezoldigde tuin- coach. Dubbele data Onbeperkt bellen 5,- Korting op je internet factuur Extra internetsnelheid thuis Extra TV-pakket Ga naar delta.nl/mobiel of de winkel voor de voorwaarden ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO Schatrijk had ik kunnen zijn. Als ik Natuurlijk is het flauw van mij om Niet bepaald vogel- vriendelijk, die (vaak illegale) be strijdingsmiddelen waarmee de buxus liefhebber zijn haagjes bespuit. Jonge mezen gaan eraan dood. Reageren? zo@persgroep.nl I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76