Terwijl Nederland nog een besluit moet nemen over kernenergie, is de brandende vraag al decennialang: wat doen we met het radioactieve afval? Permanente opslag diep onder de grond geniet de voorkeur. Finland is daarin het verst. 'Hier hebben we geen grote hoeveelheden hoogradioactief afval' 22 HANS VAN ZON EN TONNY VAN DER MEE Diep in het graniet van het eiland Olkiluoto, nabij de Golf van Bothnia, bouwt Finland een in drukwekkend complex, Onkalo genaamd, voor de opslag van kernafval. Over enkele jaren zullen daar de eer ste van in totaal drieduizend verzegelde kope ren vaten met elk twee ton radioactief afVal van de kerncentrales ondergronds worden opge borgen. Via een enorm stelsel met buizen en tunnels gaan de vaten meer dan 400 meter de diepte in. Daar worden ze voor eeuwig begra ven in schachten die worden afgedicht met klei. Kosten: 3,5 miljard euro. Het complex wekt veel bewondering in het buitenland. Onkalo is de allereerste perma nente afvalplek voor commercieel geprodu ceerd kernafval. Het heeft de bijnaam 'de tombe van 100.000 jaar'. Het kernafval, met on der meer plutonium, zal nog minstens tiendui zenden jaren radioactief blijven. Finse experts zijn ervan overtuigd dat de combinatie van ko per, klei en graniet geen risico zal opleveren voor latere generaties. „Het grondgesteente van Olkiluoto is veilig voor deze opslag", zegt Timo Aikas. De voorbereiding begon in de jaren 80. Veel tegenstand was er niet, zegt Aikas. „We zijn al tijd heel open en transparant geweest in het overleg met de bevolking. Toen in 1987 vijf plekken waren uitgekozen, gingen daar kanto ren open om burgers van alle informatie te voorzien." Het zijn wijze lessen voor Nederland. Ook hier worden oplossingen aangedragen voor een langdurige opslag van nucleair afval. „Wat ze in Finland doen is prachtig", zegt Leo van de Vate, kernafval-deskundige en oud-onderzoeker van TNO. „Maar het is een oplossing voor grote hoeveelheden hoogradioactief afval. Dat heb ben wij hier niet." Nederland produceert relatief weinig kernaf val, nog geen 1000 kubieke meter per jaar. Het is vooral laag- en middelradioactief afval, zoals verarmd uranium van het bedrijf Urenco in Al melo. Dat wordt nu met hoogradioactief afval bovengronds bewaard bij de Centrale Organi satie voor Radioactief Afval (Covra) in Bors- sele, waar de nog enige kerncentrale van Ne derland in bedrijf is. De opslag in gebouwen met betonnen muren van 1,70 meter dik is voor een periode van minstens een eeuw. Hoewel er al 10.000 kubieke meter wordt bewaard, is er nog ruimte voor de komende honderd jaar. Een definitieve oplossing voor de opslag is nog onderwerp van discussie. Omdat een deel van het afval na honderd jaar nog steeds radioactief is, kan dit het best diep onder de grond worden opgeborgen, de zogenoemde 'eindberging'. Co vra opperde begin dit jaar dit kernafval perma- ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO NSCHAP Experts pleiten voor opslag Wie brandt zijn vingers aan ons kernafval? Containers met kernafval Beton Drie boorgaten Opslag hoogradio actief afval (stralingsrisico 10.000 jaar) diep in de bodem Boorgat - Bentoniet (water dichte kleisoort) Container-. I NucleairLil materiaal WÈMf Opslag laag- en middel- radioactief afval (stralingsrisico ca. 300 jaar) in een bunker Ondoor- latende klei Gewapend beton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70