Ilc heb geleefd 'Vroeger wisten mensen hoe ze zich moesten gedragen' 21 'Ze heeft al haar politieke kapitaal in brexit zitten' 'Ik wil niet op de bank blijven zitten tot ik 36 kilo weeg' Britse media over haar geschreven als mogelijk toekomstig leider van de partij." Livestro ziet een serieuze en sympathieke parlementariër ('en dat waren ze lang niet allemaal'). Een dossiervreter ook. En belang rijk: „Ze maakte geen vijanden." 'Voordringers' Ze maakt pas echt naam als ze in 2010 minister van Binnenlandse Zaken wordt. Het departement wordt tegelijk 'de begraafplaats' genoemd: bewindslieden vallen er bij bosjes. May niet. Premier Ca- meron kan op haar leunen. Ze be looft én levert. May buigt de crimi naliteitscijfers om, hervormt de politie en pakt corruptie aan. Een grote groep Britten waardeert haar keiharde standpunten op immi gratie. De cijfers moeten omlaag, zegt ze klip en klaar. En hoewel ze die belofte niet waarmaakt, levert het de Conservatieve Partij wel kiezers op. Ook later, tijdens de brexit-onder- handelingen hamert ze op het on derwerp. „Het beëindigen van het vrije verkeer van personen werd haar belangrijkste rode lijn", zegt Livestro. „Ze denkt dat kiezers willen dat de overheid uitstraalt dat ze controle heeft over immi gratie. Daar gaat ze niet altijd chic mee om: ze noemde migranten eerder 'inwoners van nergens', en EU-burgers 'voordringers'." Als premier Cameron na de uitslag van het brexit-referen- dum vertrekt, stapt May uit zijn schaduw. Even lijkt ze die sterke leider waar het Verenigd Ko ninkrijk naar hunkert. Maar ze gooit haar eigen glazen in als ze vervroegde algemene verkiezin gen uitschrijft. Het plan: haar Conservatieve meerderheid ver groten. Uitkomst: de verkie zingscampagne mislukt totaal. Mays tekortkomin gen worden pijnlijk duidelijk. Ze heeft moeite met spontane momenten, zoals bij ontmoe tingen met kiezers. Tv-optre- dens zijn al even ongemakke lijk. Ze dreunt oneliners op die soms niet eens op de ge stelde vragen slaan. Door haar robotachtige optreden krijgt ze de bijnaam May- Bot. De slotsom is een vernederende verkie zingsuitslag, waarbij de Conservatieven hun meerder heid verliezen. Na de verkiezingsramp begin nen partijgenoten te morren en staat haar positie voortdurend ter discussie. Haar leiderschapsstijl maakt dat niet beter: May houdt haar kaarten graag dicht tegen de borst, en staat erom bekend maar een heel klein kringetje vertrou welingen te hebben. „May heeft nooit een kliek om zich heen gehad zoals Cameron die had", zegt politicoloog Simon Usherwood. „Ze betrekt maar wei nig mensen bij haar beslissingen. Haar zwakke punt." Haar kabinet voelt zich regelmatig gepasseerd als ze het weer eens meedeelt wat haar beslissing is. Brexit-minister Dominic Raab stapt zelfs om die reden op. Dus staat ze steeds vaker alleen in een verdeeld land, een verdeeld parlement en een verdeeld kabi net. Zeker als het om de brexit gaat. Maar ze houdt zich onverbe terlijk optimistisch en standvastig. Typisch May, vindt Usherwood. „Het is duidelijk dat ze vindt dat ze een taak heeft: het Verenigd Ko ninkrijk uit de Europese Unie loodsen. Daar heeft ze al haar poli tiek kapitaal in zitten." Om dat doel te bereiken, moet alles wijken. Als het in een inter view gaat over het risico dat de medicijntoevoer hapert in geval van een chaotische brexit zonder deal, gooit de normaal zo gesloten May haar persoonlijke leven in de strijd. „Dat raakt mij ook persoon lijk. Ik ben diabetespatiënt. Mijn insuline-injecties komen uit De nemarken. Ik weet dat dit een ont zettend belangrijk onderwerp is." Alles om het Britse volk en parle ment te overtuigen. De komende weken wor den cruciaal voor de ge plaagde premier, die zich ondanks alles ge steund weet door een groep medestanders, zoals kabinetscollega Alan Duncan. Hij spreekt van een co meback. „Haar re putatie is verbe terd. Iedereen heeft respect voor haar stevigheid. Ze is betrouwbaar. Al die mannen probe ren haar pootje te lichten, maar ze zit er nog steeds. Ze is niet weg te krijgen." Tenzij het Britse parlement zich dinsdag zo uitge sproken van May en haar brexit-deal af keert, dat zelfs zij het bijltje erbij moet neergooien. Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. oe oud Mira is geworden, weet Fia Gaillard (66) niet precies. Mira kwam uit Griekenland, daar leefde ze in een container op de parkeerplaats van de Lidl. „Op een gegeven moment waren we samen ziek, gingen we samen dood", vertelt Fia. „Maar zij ging eerder." Vijf jaar woonde de zwerfhond bij haar en haar man in Tilburg. In het begin ging het voor geen meter. Thuis was Mira een schat, maar zodra er andere honden in de buurt waren, beet ze van zich af. Toen het beest een hap uit haar echtgenoot nam, was de maat vol. Misschien was een spuitje het beste, dacht de Brabantse. Als laatste strohalm bezocht ze een soort hondenfluisteraar. Die begreep de hond en leerde Fia hoe ze met haar om moest gaan. Uiteindelijk kreeg Mira dit jaar toch een spuitje, maar niet omdat ze vals was. Mira zat onder de tumoren. De dierenarts kwam aan huis. „We hebben nog even haar mooie oortjes geaaid en 'dag lieve meid' gezegd. Toen ging ze met de dierenarts mee het busje in. Dood." Fia Gaillard hoopt dat het bij haar ook zo gaat. Dat ze sterft op het mo ment dat het klaar is. En dat iedereen dan het gevoel heeft dat het goed is. Inmiddels is ze zelf een soort hon denfluisteraar, maar dan voor haar ei gen soort. Ze leert mensen hoe ze zich moeten gedragen als er een kan kerpatiënt voor ze staat. „Er is zo veel ongemak. Sommigen beginnen met een over hun tante Joke die ook kan ker had en op een gruwelijke manier aan haar eind kwam." Om die pijnlijke momenten te voorkomen, trekt Fia bij een ontmoe ting eerst tien minuten uit om de stress bij haar gesprekspartner weg te nemen. „Anders hebben we er allebei niks aan." Mensen zeggen de stomste dingen, vindt Fia. Dat ze voldoende vitamine B moet slikken. Of 'beter schap', bij wijze van afscheid. „Ik zeg dan weieens venijnig: 'Is goed joh, we sturen nog wel een kaart.' Maar dat grapje hebben ze meestal niet door." Fia wordt niet meer beter. Op scans zie je dat haar skelet gevlekt is als een tijgervel. Soms zweeft ze van de mor fine, de botkanker is erg pijnlijk. Maar omdat ze nog helder wil kun nen functioneren, probeert ze de do sis zo laag mogelijk te houden en doet ze vrijwilligerswerk. „Ik wil niet op de bank blijven zitten tot ik 36 kilo weeg." Haar gewicht schommelt nu nog rond de 90 kilo. Dat leidt ook weer tot ongemakkelijke situaties. Mensen die zeggen dat ze er hartstikke goed uitziet. „Ze verwachten bij een kan kerpatiënt een Biafra-look. Ik krijg dan het gevoel dat ik moet bewijzen hoe ziek ik wel niet ben." Fia haast zich te zeggen dat de mensen het heus niet slecht bedoe len, ze schieten gewoon in de paniek. „Ik vertel vlug wat er met me is, mas- seer het gesprek en vraag of er iets is wat ze willen weten. Dat haalt de kou uit de lucht." Vroeger wist de hele straat het als op nummer 23 iemand lag dood te gaan. Zodra de pastoor het huis bin nenging, snelden de buren naar bui ten om volgens traditie kippensoep te brengen. „Mensen wisten hoe ze zich moesten gedragen." Fia komt uit een grote Brabantse familie, veel tantes zijn al overleden. Familieleden overlegden met elkaar wie wanneer zou waken. Hoewel ze zelf niet in God gelooft, vindt de Til- burgse het zonde dat met het weglek ken van het geloof uit de samenle ving ook de rituelen zijn verdwenen. „We zijn niet meer gewend met de dood om te gaan, we zijn onze hand vatten kwijt." Gevolg: vermijdings gedrag en gestamel op straat. Als haar energie het toelaat, geeft ze gastlessen op het roe. Laat ze zien dat de patiënt gewoon een mens is en dat leerlingen haar alles kunnen vragen. Fia koestert die uurtjes, waarin altijd veel wordt gelachen. Tot ze vorig jaar ziek werd, werkte ze als ploegleider in een fabriek van Bosch. Ze was dol op het oplossen van communicatie problemen. „We doen zo ingewikkeld allemaal. Dezelfde emotionele spanning die het woord kanker oproept, kleeft in ons land ook aan homoseksualiteit of huidskleur. Waarom zo krampachtig, denk ik dan. Waarom kunnen we niet gewoon vragen: 'Jij bent dus homo, hoe is dat nou?' Of: 'Vertel eens over jouw kanker.'" Wees eerlijk, praat met elkaar en zeg wat je in elkaar waardeert. Dat is Fia's boodschap voor de achterblij vers. En ook: lach erom! Over de parallel met haar zieke zwerfhond Mira maakte ze het boekje Mijn hond en ik gaan dood. 'Ik ben gelukkig', schrijft ze in het voor woord. 'Deze maanden hebben me lucht gegeven, lucht waarin mijn hart kon leren wat ik nog te leren had.' GO ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 missie FOTOFAM. GAILLARD Fia Gaillard met Sammy, haar andere hond. Wilt u ook uw verhaal vertellen? Annemarie@ persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69