Ambitieus, onverbeterlijk optimistisch en standvastig De Britse premier Theresa May beleeft dinsdag de belangrijkste dag van haar politieke carrière. Het parlement stemt dan over de brexitdeal die ze met de Europese Unie sloot. Profiel van een standvastig premier. 20 Op 15-jarige leeftijd verkondigt Theresa Brasier het vastbera den: zij gaat premier worden. Klasgenoten lachen haar uit. Voor een domi neesdochter uit Oxfordshire is de ambtswoning op Downing Street 10 lichtjaren weg. Zeker voor The resa. Een tengere verschijning uit een hechte gemeenschap en dito gezin, die op zaterdag bij de lokale bakker werkt. Die vooral onopval lend en bescheiden is. Maar premier werd ze. En die zelfde Theresa Mary Brasier-May (62) doorstond afgelopen jaren tal van politieke crisissen. Couppo gingen, opstappende ministers, constant gezaag aan haar stoelpo ten: haar einde als premier werd talloze malen voorspeld, maar evenzo vaak hield ze stand. Haar achtergrond als dominees dochter speelt daarin een grote rol, zeggen intimi. Opstappen doet ze niet. Plichtsbesef, verantwoorde lijkheidsgevoel en gemeenschaps zin werd er thuis gepredikt. May is geen charismatische lei der. Ze is gereserveerd, een tikje stijf. Het opvallendst is nog haar schoenkeuze: ze heeft een voor keur voor kleurrijke pumps, vaak met een tijgerprintje. Het is één van de weinige frivoliteiten die ze zichzelf gunt. Bovenal is ze een pragmatist, die niet terugdeinst voor de harde aanpak. Geen visio nair, meer een technocraat. Debatteren leert ze aan de pres tigieuze Universiteit van Oxford, waar ze geografie studeert. Ze meldt zich aan bij het lokale par tijbureau van de Conservatieve Partij en bij debatclub The Oxford Union Society. „Een lieve meid", blikt studievriend Rajiva Wij- esinha terug. „Altijd een glimlach op haar gezicht. Ze was loyaal, aar dig en grappig. Bij die club waren er veel uitgesproken mensen. Die vochten voor individueel succes, wilden winnen. Theresa hield ook rekening met anderen." De debatclub blijkt een broed plaats voor de politieke elite van nu. May raakt er bevriend met Da- mian Green, die ze later een mi nisterpost in haar kabinet bezorgt en huidig staatssecretaris Alan Duncan verkeert ook in haar krin gen. „Ze was eerder standvastig dan spannend", weet Duncan. Kinderloos Gedegen. Nooit opvallend op de voorgrond. „Ze had niets op met theatraal gedoe. En dat zie je nog steeds: ze is geen opschepper zoals Boris Johnson. Eigenlijk is ze niets veranderd." Maar onder die bescheiden hou ding brandt de ambitie, weet stu dievriend Pat Frankland. „Ze wilde de eerste vrouwelijke pre mier van het land worden. Ze was behoorlijk geïrriteerd toen Marga- ret Thatcher haar voor was." Tijdens haar studietijd ontmoet May haar toekomstige man Philip. Ze worden op een studenten feestje aan elkaar voorgesteld door Benazir Bhutto, die zeiflater pre mier van Pakistan zal worden. Groot is het verdriet als later blijkt dat het stel geen kinderen kan krijgen. May praat er niet graag over, maar het tekende haar huwe lijk. „We zijn erdoor geraakt. Maar we accepteren dat het leven zo loopt. Soms krijg je niet wat je hoopt, soms kun je niet doen wat je zou willen doen." Haar carrière verloopt voorspoe diger. Na haar afstuderen werkt ze, net als haar man, bijna twintig jaar relatief anoniem in de financiële sector, onder meer voor de Bank van Engeland. In haar vrije tijd is ze een actieve vrijwilliger voor de partij. In 1986 besluit ze werk te maken van haar politieke aspira ties: ze wordt gemeenteraadslid in Londen en zo'n tien jaar later Brits parlementariër. Mede doordat de Conservatieve Partij permanent op zoek is naar een waardig opvol ger van premier Thatcher, rijst haar ster snel. De Nederlandse opiniemaker Joshua Livestro, dan fractiemede werker van de partij, ziet het van nabij. „De fractie was uitgedund nadat de partij enorm verloor bij de verkiezingen van 1997. Dat schiep kansen. Al snel werd er in ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO Theresa 'MayBot' is op SUSE VAN KLEEF 1. Op verkiezingspad in 1992. Pas vijf jaar later wist May een zetel in het Lager huis te veroveren. 2. Met moeder Zaidee en vader Hubert Brasier, die dominee was. 3. Tijdens haar studie leerde ze haar man Philip May kennen. PRIVÉFOTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 68