Hoe ga je om met grote grazers in gemaakte natuur? W I t f De rechter bepaalde donderdag dat 1830 edelherten in de Oostvaardersplassen mogen worden afgeschoten. In de strijd om de grazers staan dierenliefhebber Yvonne Bierman en boswachter Hans-Erik Kuypers lijnrecht tegenover elkaar. We spraken ze apart. 'Dat mensen zo agressief worden om hun punt te maken' 18 Zij: „Ik ben helemaal klaar met Staatsbos beheer en klaar met boswachters. Hoe kunnen die zichzelf dierenliefhebbers noemen? Ze rijden elke dag met hun ter reinwagens door het gebied, zien de dieren creperen, en laten ze gewoon links liggen. En als ze ingrijpen, gaat het nog mis. Ik heb meerdere dode herten gezien met ver schillende kogelgaten in hun lijf. Zelfs een dier goed afschieten kunnen boswachters niet meer." Hij: „Toen de demonstranten hier afgelo pen winter met hooibalen aankwa men, stapte ik op ze af, wilde ik met ze in gesprek, maar één be gon zo hard te schreeuwen - 'jullie moeten bijvoeren, jullie moeten bijvoeren' - dat ik ben omgedraaid. Ik begrijp dat ge woon niet. Dat mensen schreeuwen, dat mensen agres sief worden om hun punt te ma ken, mij en andere boswachters be dreigen, dat er hekken doorgeknipt wor den. Die felheid, waarom?" Zij: „Ik hoorde in 2010 voor het eerst van de ellende in de Oostvaardersplassen en ben direct op onderzoek uitgegaan. Ben over een hek geklommen, naar de herten toe gelopen en me dood geschrokken. Uitge mergeld lagen ze erbij. In een kaalgevreten maanlandschap. Ik ben bij een stervend dier neergeknield en tegen 'm aan gaan praten. „Hoe kan dit? Hoe kan dit toch?" Daar, op dat moment, heb ik mezelf be zworen dat ik actie zou ondernemen. Ik heb samen met anderen een stichting voor de grote grazers opgericht en heb me, waar ik maar kon, tegen het gebied aan be moeid." de natuur er zo veel mogelijk haar gang kan gaan. Echt mooi vond ik het niet - ik houd van meer variatie in een landschap - maar wel fascinerend. Wat gebeurt er als de mens een stapje terugdoet?" Zij: „Mijn man riep vroeger wel eens tegen me dat hij niet meer met me op vakantie ging. Vakantie met mij was volgens hem geen vakantie. Overal waar we kwamen - Spanje, Italië, Griekenland - liep hij rond met een rugzak vol dierenbrokjes omdat ik me over de zwerfkatten en -honden ont fermde. Ik heb me dus overal ter we reld om verwaarloosde dieren be kommerd. Nooit gedacht dat ik dat in Nederland, een be schaafd land, ook zou moe- ten. Hij: „Ik ben de Oostvaardersplassen voor het eerst in 2006 in geweest, tijdens mijn deeltijdstudie natuur- en bosbeheer. Een boswachter vertelde met groot enthousi asme hoe uniek het gebied is; juist omdat Hij: „Van assessment-psycho- loog werd ik in 2007 boswach ter omdat ik gewoon niks liever wilde. Ik ben altijd al een natuur mens geweest. Mijn moeder is Zweeds, we hebben in Zweden een stuga, zo'n houten vakantiehuisje, en zochten daar in mijn jeugd cantharellen, plukten bosbessen, visten baarzen en snoeken uit het meer. Ik kreeg later een vriendin, mijn huidige vrouw, die vogelbeschermer was en met haar trok ik in Nederland de velden in om weidevogels te tellen. Steeds schaarsere vo gels als grutto's en kieviten. Dat ik nu op een plek werk waar het wemelt van de steltlopers: een droom." Zij: „Waarom er ooit konikpaarden, heek- runderen en edelherten naar de Oostvaar dersplassen zijn vervoerd, is een mysterie. Een mysterie waar ik overigens wel een theorie over heb. Dat de dieren nodig zijn voor de begrazing, is in ieder geval een leu gen. Want het gebied werd voor hun komst al begraasd door vee van boeren uit de buurt. Geen centje pijn, want die dieren gingen 's winters op stal en hadden genoeg te eten." Hij: „De Oostvaardersplassen waren voor bestemd als industrieterrein, maar toen er zo veel bijzondere vogels neerstreken, viel het besluit er een natuurgebied van te ma ken. Die vogels: daar ging het vanaf het be gin om. Om te zorgen dat die zouden blij ven komen, moest het gebied niet dicht groeien en werden er paarden, runderen en herten ingezet. Runderen en paarden eten gras en kruiden en edelherten struik- ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO Verbitterde twist om EEFJE OOMEN Oostvaarders- plassen Hans-Erik Kuypers (52), boswachter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66