Saskia Noort Het wordt tijd de vagina te vieren Zo doen zij dat Elektrische rijder moet naar Renault kijken, niet naar Tesla VEEL GEDEELD Productie in Frankrijkgaat in hoogste versnelling 14 Steun en toeverlaat De vraag is in hoeverre wij westerse vrouwen heersen over ons eigen geslacht Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. n uttingseason' is geen horrorfilm, geen Netflix- f serie, gaat niet over haren of nagels, noch over oogsten. Nee cuttingseason is hier in Kenia en V Tanzania, waar ik nu verblijf, de maand decem- V ber, de periode dat meisjes vrij van school zijn en rijp om vrouw te worden. En dat betekent hier: beroofd worden van seksueel genot. Het is verboden bij wet, maar in Kilindi gaat traditie boven de wet. Meisjes op de drempel van de puberteit worden besneden, ofwel hun clitoris en schaam lippen worden verwijderd. Zonder verdoving en niet steriel. Het kabinet zint op maatregelen om Nederlanders in een elektrische auto te krijgen. In Duitsland bouwt Volkswagen twee fabrieken volledig om voor de productie van elektrische auto's. Wat doen ze in dat 'andere' autoland, Frankrijk? In de 20ste eeuw hadden de Fransen Brigitte Bardot en nu is er Zoe. Zoe? Jazeker, de bestseller van Renault. Zoe werd in 2012 geboren en was drie jaar later al de best verko pende elektrische auto in Europa. Vorig jaar werden er in Europa meer dan 30.000 exemplaren van ver kocht: een stijging van 44 procent in een jaar, waar mee het elektrische toppers van Tesla en Nissan achter zich liet. In Frankrijk is 60 procent van alle elektrische auto's die worden verkocht een Renault Zoe. Die combi neert een relatief lage ver koopprijs met een grote ac tieradius: 300 kilometer. En niet alleen de Fransen zijn daar enthousiast over. 'De Zoe is één van de aantrek kelijkste en goedkoopste elektrische auto's die er nu rondrijdt', schreef de Britse krant The Daily Telegraph. EnAutotrader.com: 'Als je wilt weten wie de wereld op z'n kop zet als het om elektrische auto's gaat, kijk dan naar Renault en niet naar Tesla. Renault gaat de toekomst bepalen.' Eerder dit jaar kondigde Re nault een investering van maar liefst 1 miljard euro aan om de ontwikkeling van de elektrische auto 'in de hoogste versnelling te gooien'. In de fabriek in Flins, ten westen van Parijs, rollen nu nog 60.000 Zoes per jaar van de lopende band. Over vier jaar zijn dat er 120.000 per jaar. Andere fabrieken gaan straks ook Zoes produ ceren. Op weer andere plaatsen in Frankrijk wordt de productie van elektrische automotoren uitgebreid. Van alle auto's die nu in Frankrijk worden verkocht is nog maar 1 procent elek trisch. „Niet iedereen gaat op korte termijn overstap pen", erkende minister van Milieuzaken Francois de Rugy vorige maand. Maar de groei is enorm: zo'n 12 procent per jaar. Daar wil Renault op antici peren. En de Franse over heid helpt graag een handje. In het kader van het milieu - én om 's lands eigen auto productie te ondersteunen - krijgen consumenten een subsidie die kan oplopen tot 6000 euro bij de aanschaf van een elektrische auto. Laat het Nederlandse kabi net nou net met hetzelfde plan rondlopen... Het wordt tijd dat we de vagina gaan vieren in plaats van te vrezen. Daar zou nou eens een landelijke campagne voor moe ten komen. Vagina's, ze doen niemand kwaad. Ze ontvangen en incasseren, ze baren en ze bloeden, ze bloeien als ze genie ten, ze zijn de poortwachters van de immense vrouwelijke kracht. Dat wordt hier in Kilindi, waar vrouwen het leven be stieren en mannen rondhangen op hun brommer, wel duide lijk. Ze zijn moeder, bewerken het land, sjouwen het water en dansen en lachen ondanks de verschrikkelijke feiten. Ik hoop dat we op een dag wereldwijd het nummer Take Yo' Praise van Camille Yarbrough op school zingen en daarbij de fantastische Zweedse Viva La Vulva-commercial van Libresse aan onze kinderen laten zien. Voordat iemand begint te fulmineren tegen de islam: hier gaat het over Masai en bij hen is vrouwenbesnijdenis niet al leen een opdracht van God, maar traditie dus. En we weten al lemaal hoe moeilijk het is tradities te doorbreken, zie Zwarte Piet. Ver van ons bed? Jaarlijks worden meisjes uit Nederland op vakantie besneden en we hebben de As-Soennah-moskee in Den Haag die oproept tot besnijdenis, dus zo ver is het niet. En ons kabinet weigert de hersteloperaties in het basis pakket te doen. De duivel schuilt in de clitoris van de vrouw, daar zijn vele cul turen het over eens, met als ge volg dat wereldwijd 200 miljoen vrouwen besneden zijn en rond 2030 68 miljoen meisjes het ri sico lopen besneden te worden. 200 miljoen, laat het even tot je doordringen. 200 miljoen vrouwen die altijd pijn hebben bij seks, voor wie een kind ba ren de hel is, voor wie urineren eeuwen duurt, blaasontsteking erbij hoort en ongesteld wor den leidt tot infecties. Om hoeveel vrouwen het in ons land gaat, weet niemand, want besneden zijn, daarvoor moet je je schamen, tenzij je op onze westerse manier je doos hebt laten liften, ten behoeve van zijn genot. Want we kun nen erop neerkijken en het be snijden in de hoek van bar baarse rituelen plaatsen, de vraag is in hoeverre wij wes terse vrouwen daadwerkelijk heersen over ons eigen ge slacht. Ook wij groeien op met de boodschap dat onze vagina iets vies is, dat we haar om de ha verklap dienen te reinigen met hygiënische doekjes, geurende inlegkruisjes moeten dragen tegen het lekken, dat we haar met scherpe mesjes, kokende wax of laserstralen horen te ontdoen van ontsierend haar, dat ze strak hoort te zijn, met niet al te in het oog springende schaamlippen. En dat ons klaarkomen ook een prestatie van de man is geworden, met als kroon op zijn werk het squirten. ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO FRANK RENOUT PARIJS Sully, de hulphond van de overleden Amerikaanse oud-president George Bush sr., waakt bij de kist van zijn baasje. Sully hielp de 94-jarige zieke Bush het afgelopen halfjaar, onder meer met deuren openen en spullen pakken. De blonde labrador zal nu de bewoners van een militair medisch centrum gaan bijstaan, fotojimmcgrath

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62