Zogezien Gekrakeel rond Sabewa moet eens afgelopen zijn gftguide GEEN INTERNET? GEEN PROBLEEM! Er lijkt maar geen einde te komen aan de treurige reeks problemen en incidenten bij Sabewa. Het bestuurlijke gebekvecht over het Zeeuwse belasting kantoor maakt de zaak alleen maar schrijnender. De perikelen doen de roep om gemeentelijke herindeling luider klinken V-A- 'Bijzonder dat een kleine ondernemer voor het dure bioplastic kiest' V v\ CTflj.Htiiu.ninfri I*. Stuur een fax naar 020-204 2001 en ontvang de Tweakers feestdagenfolder! tweakers 11 sen hun eigen boodschap pentas mee. „Alles wordt daar los verkocht, hooguit eens in een papieren zakje", vertelt Anneke. „De klanten zijn blij dat we nu ook in de winkel van het plastic af zijn. Die plastic soep in de oceanen zit de mensen echt dwars." De laatste jaren groeit de aandacht voor de invloed van plastic afval op het mi lieu. Bij het MKB (organisa tie voor midden- en klein- bedrijf) komen regelmatig vragen van ondernemers die van het plastic af willen. Maar daar zijn ze aan het verkeerde adres. Voor het juiste antwoord is specialis tische kennis nodig. Die zit onder meer bij Wagenin- gen University en Research (WUR). Onderzoeker Karin Molenveld van de WUR werkte in 2014 mee aan een catalogus van biobased ver pakkingsmaterialen. Nu is er alweer veel meer op de markt. „Wij kunnen adviseren. Mijn eerste vraag zou zijn: waarvoor heb je het nodig? Moet je daarvoor wel biologisch afbreekbaar kiezen, of is recyclebaar plastic beter? Het is name lijk een misverstand dat tra ditioneel plastic uit de aard olie per definitie slechter is. Plastic veroorzaakt milieu problemen als het niet wordt ingezameld en gere- cyled. Gebeurt dat wel, dan kan het zelfs minder belas tend zijn voor het milieu dan bioplastic." Om te kijken hoe duur zaam (niet-milieubelas- tend) bioplastic is, moeten onderzoekers de hele pro ductiecyclus bekijken. Dat begint bij de grondstof. Is dat een plant? Hoeveel land is er nodig om die te telen, hoeveel water, put het de grond uit? Is bij het produc tieproces veel energie nodig, hoe zit het met vervoer en fijnstofuitstoot? Waar gaan de verpakkingen het afval- systeem in, kunnen ze wor den hergebruikt, kunnen re- cyclers deze nieuwe bio- plastics wel aan? Om het to taalplaatje te krijgen, zijn vaak veel experts nodig. Eén bureau dat zoekende mkb'ers kan helpen, is er niet. „Maar wij kunnen hen wel op weg helpen", geeft Karin Molenveld aan. „En de weg wijzen naar anderen, bijvoorbeeld European Bio- plastics of Holland Bioplas- tics, waar fabrikanten en le veranciers bij aangesloten zijn. Daarnaast zijn er intus sen toegankelijke publica ties die je op weg kunnen helpen als mkb'er. Op Groe- negrondstoffen.nl kun je een boekjesreeks downloa den die wij uitbrengen." Vooralsnog is het traditio nele plastic zakje de goed koopste keuze. Bij De Grote Verleiding worden elke week 500 zakjes van bio plastic verwerkt in de voed selpakketten. Dat tikt aan, als je bewust kiest voor een duurzamere variant die tien keer zo duur is. „Heel bij zonder voor een kleine on dernemer", vindt Karin Mo lenveld. „Overigens: de beste manier om de plastic soep op te lossen, is recy cling. Voorkom dat het in het milieu belandt. En ge bruik je plastic zakjes zo vaak mogelijk, dan draag je óók bij aan het milieu." In maart 2015 zei voorzitter Jon Herselman - monter als altijd - dat de aanhoudende problemen bij Sabewa Zeeland 'vrijwel achter de rug' waren. We zijn inmiddels bijna vier jaar verder en nog steeds ligt de Zeeuwse belastingdienst met regelmaat onder vuur. De Zeeuwse Ombudsman heeft er al jaren zijn handen vol aan. Pakweg een kwart van de klachten die hij ontvangt, gaan over Sa bewa. Al herhaaldelijk heeft hij de organisatie op de vingers getikt. Vorige week gebeurde dat op nieuw, vanwege grote achterstan den bij de afhandeling van verzoe ken om kwijtschelding. Doordat mensen vele maanden moeten wachten op uitsluitsel, dreigen ze in financiële problemen te komen. Sabewa Zeeland is een gemeen schappelijke regeling die eind 2012 ontstond. Zij heft en int de belas tingen namens de negen deelne mers: waterschap Scheldestromen en de gemeenten Sluis, Terneu- zen, Hulst, Borsele, Goes, Kapelle, Reimerswaal en Tholen. Daar naast behandelt Sabewa verzoeken tot kwijtschelding. Dat doet zij ook als opdracht voor de vijf an dere Zeeuwse gemeenten, die voor het binnenhalen van de lokale be lastingen een eigen samenwer kingsverband hebben. Het begin was meteen uiterst moeizaam. Sabewa kampte al snel met problemen zoals forse achter standen, foutieve aanslagen en ha perende programmatuur, terwijl klanten klaagden over gebrekkige communicatie en onvriendelijke bejegening. Toen directeur Arjen Meeuwsen na korte tijd ziek uit viel, raakte de organisatie stuur loos. Interim-directeur Peter van Strien trof bij zijn aantreden eind 2014 'een moeras van achterstan den, fouten en haperende dienst verlening' aan en noemde de situ atie 'ernstig en deplorabel'. Hij stelde zoveel mogelijk orde op zaken en er kwam een nieuwe directeur, Tamara van de Wijn- ckel. Er zijn sindsdien onmisken baar zaken verbeterd, zeker als het gaat om de dienstverlening. Toch droogt de stroom klachten maar niet op en blijft het imago van Sa bewa bezoedeld. De grieven gaan voor het overgrote deel over kwijt schelding: te veel rompslomp, te trage beantwoording. Dat bleek ook vorige week weer uit de har tenkreet van de Zeeuwse Om budsman. Voorzitter Herselman - niet Van de Wijnckel, maar hij voert stee vast het woord - wees ter verdedi ging op het fors gestegen aantal verzoeken tot kwijtschelding: van 4500 in 2016 naar 6200 dit jaar. Dat mag dan plausibel klinken, maar het is een veeg teken dat Sabewa blijkbaar nog altijd onvoldoende in staat is dergelijke schommelin gen op te vangen. Het is des te pijnlijker, omdat verzoeken tot kwijtschelding in principe afkom stig zijn van mensen die financieel onder druk staan. Ondertussen buitelen de ge meentebestuurders over elkaar heen. Met name Vlissingen en Middelburg hebben het al langer helemaal gehad met Sabewa en steken dat niet onder stoelen of banken. Herselman, de kritiek in middels beu, antwoordt op vileine toon dat het hun vrij staat om het contract op te zeggen en de kwijt schelding zelf te regelen. In plaats van uitzicht op een oplossing te bieden, strijkt hij daarmee de cri ticasters alleen maar tegen de ha ren in. Het is onverteerbaar dat een or ganisatie met zo'n wezenlijke maatschappelijke taak na zes jaar nog steeds het middelpunt is van discussie en bestuurlijk gekrakeel. Het bevestigt ook het probleem van veel gemeenschappelijke rege lingen: het zijn voor burgers on duidelijke organisaties, waarop de democratische controle gebrekkig is en de bestuurders - vaak de wet houders - elkaar vooral vliegen proberen af te vangen. De perikelen doen de roep om gemeentelijke herindeling luider klinken. Die zou alleen kunnen verstommen als de betrokken be stuurders samen alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat Sa bewa haar werk zo goed, zo snel en zo efficiënt mogelijk doet, in het belang van de Zeeuwse belasting betalers. In het bijzonder degenen die financieel in de knel zitten. GO ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 Anneke van Hootegem van De Grote Verleiding in Krui- ningen. fotomarcelledavidse ROLF BOSBOOM DE BESTE TEGH-GADEAUS {tj tweaKers V T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59