De Grote Verleiding stapt over op bioplastic Biologische webwinkel De Grote Verleiding in Kruiningen is najaren zoeken volledig overgestapt op bioplastic. Alternatieven voor plastic verpakkingen bleken lastig te vinden: te zwak, niet praktisch, en vooral: duur. 'Kropsla en aardappelen kun je niet onverpakt naast een stuk kaas of een zak meel zetten' 10 Dertien jaar geleden, toen Anneke en Alex van Hootegem hun biologische webwin kel begonnen, waren er nog amper alternatieven voor het traditionele plastic. De Grote Verleiding levert boodschappen- mandjes met bioproducten aan huis. Die moeten netjes bij de klant aankomen. Anneke: „Natte en ongewassen producten, zoals kropsla en aard appelen, kun je niet onverpakt naast een stuk kaas of een zak meel zetten. Papier werkt ook niet. Heel lang hebben we daarom plas tic moeten gebruiken. Twee keer per jaar namen we proefverpak- kingen mee van een grote biologi sche beurs, waar ook mensen staan met afbreekbaar verpak kingsmateriaal. Tientallen soorten hebben we geprobeerd. Dan wa ren ze weer zo zwak dat de peer er aan de onderkant weer uitviel, dan weer zogen de zakjes het vocht op waardoor de producten verdroog den. Altijd was er iets. We hebben ook wasbare geprobeerd, zoals lin nen zakjes. Maar die kreeg je dan niet terug." Een jaar na de oprichting dach ten ze het ei van Columbus te heb ben gevonden. Bij een bedrijf dat net begonnen was met compos teerbare zakjes van zetmeel en plantenresten kocht het echtpaar voor zo'n drieduizend euro in, op grote rollen. Anneke: „Een paar maanden later zagen we dat er spontaan gaten in vielen. De zak jes vergingen op de rol! We heb ben toen bijna alles moeten weg gooien. Dat was voor ons, als be ginnend bedrijf, een flinke tegen slag." De zakjes hadden nóg een na deel. „De grondstof was afval van genetisch gemodificeerde mais. Dat wil je als milieubewust bedrijf niet. Bovendien absorbeerden ze nogal wat vocht: de sla droogde ge woon uit in de zakjes. Niet prak tisch. Ze waren ook veel duurder dan een plastic zakje. Ze waren 12 cent per stuk, een plastic zakje is 0,4 cent." Op de boerenmarkt met regio producten die De Grote Verleiding elke zaterdag houdt, nemen men- ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO Eindelijk kan het plastic de deur uit ONDINE VAN DER VLEUTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58