5 Straf Limiet bij alcohol kan iemand bij drugs gebruik geen beroep doen op zijn autoverzekering. „Dat betekent dat de eigen schade niet wordt uitgekeerd. De schade die wij aan het slachtoffer hebben moeten vergoeden, verhalen wij op de gene die onder invloed heeft gere den", legt Edwin Goetheer, afde lingshoofd schade bij ZLM Verze keringen in Goes uit. Sinds de in voering van de drugswet in het verkeer heeft de ZLM er enkele keren mee te maken gehad. Dank zij de wettelijke normering en de middelen die de politie heeft om drugsgebruik vast te stellen, is dat ook logisch. In april viel in de nacht van vrij dag op zaterdag een man in Goes op door zijn rijgedrag. Hij reed veel te hard over de A58 richting Bergen op Zoom. De politie zette hem voor de Vlaketunnel aan de kant van de weg. De bestuurder moest blazen en bleek te veel te hebben gedronken. Op het politie bureau onthulde een speekseltest dat de man het niet bij een paar glazen alcohol te veel had gelaten. De test wees het gebruik van co caïne, speed en wiet aan. Onder zoek van het bloed van de man, wederom een twintiger, beves tigde wat de speekseltest aangaf. Overschreden Van 1 januari tot en met 31 oktober van dit jaar werden 148 automobi listen verdacht van drugsgebruik nadat ze een speekseltest hadden gedaan of dat de psychomotori sche test hier op wees. Een bloed onderzoek bevestigde in 106 geval len dat inderdaad de limiet voor drugs in het bloed was overschre den. Het resultaat van 23 bloed tests is nog niet bekend en in de 19 andere gevallen was de test nega tief, werd een bloedproef gewei gerd of was er een andere reden waardoor het drugsgehalte niet is vastgesteld. Bij 63 van de 106 be vestigde testen had iemand alleen cannabis gebruikt. In 22 gevallen ging het om een harddrug, zoals cocaïne, xtc en amfetamines en 21 mensen hadden meerdere drugs in hun bloed. „Ik schrik niet van deze cijfers. Als je meer gaat controleren, komt er ook meer boven water", zegt politieman Vogel. Sommige drugs maken suf, maar anderen maken mensen juist extra alert, maar ze zien ook hun eigen grenzen niet meer. „Onderschat de effecten van overmoed in het verkeer niet", waarschuwt Vogel. Het zijn in de meeste gevallen jongeren die rijden onder invloed van pillen of wiet. Bij alcohol zijn het juist veelal oudere mensen, en meestal alleen in de auto, die be trapt worden op rijden onder in vloed. Bij jongeren zit het principe van de Bob er goed in, is de erva ring van de politie. Het publiek begint door te krij gen dat de pakkans bij drugsge bruik in het verkeer groter is ge worden. „Dat gaat heel snel rond. In het uitgaanspubliek wordt er veel over gesproken", is de erva ring van Vogel. Anders dan bij al cohol is bij illegale drugs het effect lastig te voorspellen omdat er geen standaardkwaliteit of hoeveelhe den bestaan. Daardoor is niet dui delijk hoe lang een stof in het bloed aanwezig blijft. Het ene pil letje is het andere niet, de ene joint is sterker dan de andere. Vo gel waakt er dan ook voor om een advies te geven over wat nog wel en wat niet kan. „Vergeet ook niet, met alcohol hebben we een hele weg afgelegd voordat iedereen be sefte dat drank en verkeer niet sa mengaan. Daar zijn we met drugs nog lang niet. 'Wat is er mis met één pilletje?', hoor je dan. Het be sef dat drugs achter het stuur niet kan, is er nog niet." GO ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 Op rijden onder invloed van drugs staat maximaal een gevangenisstraf van drie maanden of een geldboete van 7800 euro. Daarnaast kan de rij bevoegdheid voor maximaal vijf jaar worden ontzegd. Wordt iemand in deze vijf jaar als automobilist opnieuw onder invloed van drugs betrapt? Dan wordt de rijbevoegdheid voor maxi maal tien jaar ontzegd, (bron: www.politie.nl) Voor een aantal drugs geldt sinds 1 juli 2017 een wettelijke limiet bij deel name aan het verkeer. Als iemand een combinatie drugs, al dan niet met al cohol, heeft gebruikt liggen de grens waarden een stuk lager. In de wet zijn limieten vastgesteld voor amfetamine (speed, pep), me- thamamfetamine (chrystal meth), co caïne (coke), mdma (xtc), mdea (xtc- achtig), mda (xtc-achtig), cannabis (wiet), heroïne, morfine, ghb, gamma butyrolacton (ghb-achtig) en 1,4-but- aandiol (ghb-achtig). Een agent neemt tijdens een ver keerscontrole een speekseltest af. FOTO ROB ENGE LAAR/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53