Controle op het gebruik van drugs in het verkeer 4 'Met alcohol hebben we ook een hele weg afgelegd voordat iedereen besefte dat drank en verkeer niet samengaan' Die instrumenten: Een speeksel- tester en, mocht die niet voorhan den zijn, een psychomotorische test. Hierbij hoort een checklist waarop een agent afwijkend ge drag kan aanvinken. Heeft iemand bijvoorbeeld waterige of bloed doorlopen ogen, verwijde pupil len, trilt hij, is hij onvast ter been of plukt hij nerveus aan zijn kle ding: allemaal symptomen die duiden op drugsgebruik. Is er een verdenking, dan gaat ie mand mee naar het bureau waar een set klaar ligt, inclusief de be nodigde papieren, voor het afne men van een bloedproef. Die moet binnen anderhalf uur door een arts worden afgenomen. De buis jes bloed gaan met alle paperassen naar het NFI. Martin Vogel is een van de poli tiemensen die zijn collega's heeft opgeleid in het toepassen van de nieuwe drugswet. Het basisteam Oosterscheldebekken (Bevelanden en Schouwen-Duiveland) ging er een jaar geleden als eerste mee aan de slag. Daarna volgden Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen. „In het begin waren de collega's in het land wel erg enthousiast", vertelt Vogel. „Er werden meer bloed monsters voor onderzoek ge stuurd dan het NFI aankon. Na een paar maanden waren de capaci teitsproblemen opgelost." De speekseltest hoeft niet ter plaatse te worden uitgevoerd. Het basisteam Walcheren kiest er voor om verdachten mee naar het bu reau te nemen. Dat heeft ook een praktische reden. „De testers wer ken bij een temperatuur tussen de 5 en 25 graden. In de zomer kan het in een politieauto warmer wor den", legt Vogel uit. Ook bij de man die in juli in Middelburg werd aangehouden werd de speekseltest niet op straat gedaan. De politie was die zondag avond laat in de wijk voor een an dere melding, toen ze na midder nacht een man zwalkend naar zijn auto zagen lopen. Het was de poli tie al opgevallen dat de auto met openstaande ramen wat slordig buiten de vakken was geparkeerd. De man, een twintiger, bleek een bekende van de politie. Toen hij weg reed, werd hij tegenhouden. De voorgaande dag had hij al een rijverbod gekregen. De politie bracht hem over naar gevangenis Torentijd waar hij de speekseltest onderging. De man had een cock tail van xtc, speed en cocaïne in zijn bloed. Eenmalig gebruik De speekseltester is een apparaatje voor eenmalig gebruik. De ver dachte moet een staafje met speekselabsorberende laag over de binnenkant van zijn wangen en onder zijn tong halen. Het staafje wordt daarna in de tester gestopt. „In de tester zit een chemische op lossing die reageert op een aantal drugs", legt Vogel uit, terwijl hij de tester schudt. Na een halve mi nuut zet hij het blauwe busje op tafel. „En nu is het een kwestie van wachten." Langzaam maar zeker verschijnen er streepjes naast de afkortingen die staan voor ver schillende drugs. Het lijkt op een zwangerschapstest. „Een streepje naast bijvoorbeeld COC betekent dat iemand geen cocaïne heeft ge bruikt. Maar als er na een minuut of acht geen streepje te zien is, test iemand positief en volgt een bloedproef." Er verscheen geen streepje naast de letters THC toen een twintiger in Terneuzen de test moest onder gaan. Agenten zagen de man op een zondagavond in juni rijden met een dikke joint in zijn mond. Toen hij in de gaten kreeg dat de politie hem in de smiezen had, gooide hij de joint uit het raam, maar toen was het al te laat. De po litie zette hem aan de kant. Verzekeraars merken dat de po litie beter kan controleren op het gebruik van drugs in het verkeer. De limieten zijn nu helder. Net als ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA3 Zakje met daarin de speekseltest voor controle op drugs, foto's dirk jan GJELTEMA Martin Vogel legt uit hoe de speek seltest werkt. Een staafje met speekselabsor berende laag moet over de binnenkant van de wangen en onder de tong worden gehaald. Het staafje wordt daarna in de tester ge stopt. Als er na een mi nuut of acht geen streepje te zien is, test ie mand positief en volgt een bloed proef. Het setje voor de afname van bloed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52