ft EEN LUIS IN DE PELS VAN 79 O O) 0 O 12 ZE Istvan Bakx weer matchwinnaar Breskens kan aan de bak in voorronde JUDO WIM GEELHOED Zeeuwse toppers aan de tand gevoeld Groene Ster is op schot in Amsterdam Het is de tragiek van Wim Geelhoed. De 79-jarige Kapellenaar heeft al tientallen jaren ideeën over hoe het judo aangepast kan worden, zodat de sport veiliger wordt. „De sport is nu helemaal kapot! Men is volledig de weg kwijt." Maar wat hij ook roept en schrijft, niemand luistert naar hem. Voetballer Istvan Bakx (Vlissingen) werd gis teravond voor de tweede keer dit seizoen matchwinnaar voor Go Ahead Eagles in de Keuken Kampioen Divisie. Zijn derde doel punt van het seizoen was de enige treffer te gen Helmond Sport. Eerder was Bakx de ge vierde man tegen Almere City. Julius Bliek (Burgh-Haamstede) speelde in de verdediging de hele wedstrijd. In de slotfase pakte hij geel. Tom Boere (Terneuzen) won op de valreep met FC Twente, met 1-2 bij VolendamAugus- tine Loof (Koewacht) speelde doelpuntloos gelijk met FC Eindhoven tegen Jong FC Utrecht. Siebe Schets (Vlissingen) speelde met FC Dordrecht 2-2 tegen Roda JC. Titelverdediger Breskens krijgt onder meer te maken met Clinge en FC Axel in de voorron des van het 33ste Jupiler Pluym Soccertoer- nooi. Deze teams vormen samen met IJzendijke, Oostburg, Biervliet en Vogelwaarde poule 2, die op woensdagavond 2 januari strijdt voor een goede uitgangspositie op de fmaledag. Al leen de nummer laatst in de poule sneuvelt. In poule 1 (gespeeld op zaterdag 29 december) bestaat uit Walcheren, Philippine, Koewacht, Zaamslag, Steen, Sluiskil en SDO'63. Op donderdag 3 januari spelen de groepshoofden Terneuzen, Terneuzense Boys, HW'24 en RCS onderling voor een gunstige uitgangspo sitie twee dagen later op de fmaledag in sport hal De Vliegende Vaart. Kloetinge De crème de la crème van het huidige Zeeuwse wielrennen toonde zijn gezicht gis teravond in Westkapelle. In Kasteel van Bata via werden de wegrenners Marco Minnaard (Wemeldinge), Antwan Tolhoek (Yerseke), Nick van der Lijke (Middelburg) en moun- tainbiker Milan Vader (Middelburg) aan de tand gevoeld door presentator Jan-Jaap Corré. De renners keken terug op het seizoen en vooruit op een nieuw jaar met nieuwe kansen. Kijk op www.pzc.nl voor een video van dit wielercafé in Westkapelle. De zaalvoetballers van Groene Ster Vlissingen wonnen nog nooit op bezoek bij asv Lebo. Maar gisteravond was de Zeeuwse eredivisio- nist hard op weg om dat vuiltje weg te poet sen. Kort voor het einde - bij het ter perse gaan van deze editie - was de stand in Am sterdam 0-5. Kort voor rust schoot Mourad Azzanagui twee keer raak. Na rust maakten Khalid el Hattach en Said Bouzambou (twee goals) er zelfs 0-5 van. Met een overwinning wipt Groene Ster in de eredivisie over Lebo heen naar de vijfde plaats. Tieleman im Geelhoed woont tijdelijk in de polders tussen Sint-Maartensdijk en Stavenisse. Bij een broer. „Het is niet veilig als ik nu even alleen woon", zegt hij. „Er is voor deze oplossing gekozen." De oude meester kreeg recent een hart aanval. Inmiddels is hij geopereerd. „Het gekke is: ik voel me helemaal niet ziek." En op het moment zelf, thuis in Kapelle, ging het met Geelhoed ook nog relatief goed. „Ik belde zelf de ziekenwagen en heb buiten gewacht tot-ie er was, haha. Ik ben behoor lijk gehard in het leven, eerst in een gezin met zeventien kinderen en vervolgens bin nen het judoën. Vroeger was het oorlog op de mat. Mijn lijf kan heel veel hebben." Over zijn gezondheid maakt Geelhoed zich nauwelijks zorgen. Hij kan nog wel een aantal jaren mee, zegt hij. Eerder maakt hij zich druk over het lot van zijn gedachtegoed. Wat als dat na zijn dood - wanneer die ook komt - verloren gaat? Dan is alles voor niets geweest. „Ik zou graag ie mand vinden die een boek uitbrengt met al mijn ideeën. Ik heb heel vaak nagedacht over hoe het judo veranderd moet worden. Ik heb vele nachten wakker gelegen om tot oefeningen en technieken te komen. Ik heb hier twee mappen waar die allemaal in staan, maar daar heeft het grote publiek niets aan. Nü kan ik mijn gedachtes nog formuleren, nü kan ik nog helpen om iets aan de sport te doen." Begin november was in Vlissingen het open Zeeuws kampioenschap judo, nota bene ge organiseerd door het door hem in 1962 opgerichte Sportschool Geel hoed. Wim Geelhoed, die nog wekelijks trai ningen geeft aan de jeugd, was erbij. „Ik werd er verdrietig van", zegt hij. „Hoe die kinde ren is aangeleerd om te judoën.Kinderen vallen boven op elkaar. De koppen botsen op elkaar, de nekken krijgen een knauw, blessures liggen op de loer. Ik noem het gewoon kin dermishandeling. En het hoeft niet, hè. Je kunt ook op een andere manier judoën." Enorme claim Geelhoed pleit daar al tientallen jaren voor. Omdat hij ziet hoe mensen ver velende kwetsuren overhouden aan de sport. In Japan overlijden zelfs jaarlijks kinderen bij het judoën. Nieuwszenders in het moederland van de sport brengen het wel, maar het bereikt Europa nauwe lijks. Geelhoed: „Wat in Japan ge beurt, kan hier ook gebeuren. Want niemand neemt zijn ver antwoordelijkheid. Niemand is bereid de regels aan te passen. Het is wachten op een enorme claim van ouders van wie een kind zaterdag 8 december 2018 GO VOETBAL VOETBAL Jan-Jaap Corré (I) ondervraagt Marco Minnaard, Jean Paul Hageman (Vesting cross) en Milan Vader, fotoleojobse WIELRENNEN ZAALVOETBAL Lees het complete verslag op www.pzc.nl De voetballers van Kloetinge trappen van daag een hal fuur eerder dan gewoonlijk af voor het duel met Poortu- gaal. De eer steklasser in het zaterdag voetbal speelt de laatste thuiswedstrijd in de competi tie om 14.00 uur. Het ver vroegde tijdstip heeft te maken met de vroeg invallende duis ternis. 5-1 Er was gister avond weinig eer te behalen voor voetbal sters Sharona Tieleman (foto) uit Terneuzen. Met ADO Den Haag verloor de Zeeuws- Vlaamse in de eredivisie met 5-1 bij FC Twente. Tieleman begon op de bank en viel halverwege in, bij een 2-0- achterstand. Door de neder laag viel ADO Den Haag weg uit de top drie. 'Het judo is helemaal kapot' o. Roeland van Vliet Sint-Maartensdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40