89.000 agenten moeten rellen beteugelen 3 De Gele Hesjes komen vandaag opnieuw demonstreren in Parijs. De protesten zijn verhard, betogers geradicaliseerd. „Ze willen chaos." GELE HESJES VERHARDING Kijk hoe politici zelf leven, waar ze wonen! Om twee uur 's middags komen ze aanlopen, over de snelweg. Vast beraden, gele hesjes om hun romp. Zo'n dertig mannen en vrouwen, jong en oud. 'Macron, rot op!' staat op één van de hesjes. Ze lopen naar de tolpoorten dwars over de snelweg, trekken met hun handen de slagbomen omlaag, zetten fluorescerende py lonen neer en in een paar minuten tijd staat er op de snelweg A13 naar Parijs al een file van vele honder den meters. Een man zwaait met de Franse vlag. Een meisje schreeuwt door een megafoon. De Gele Hesjes blokkeren hier al drie weken de toldoorgang bij Mantes-la-Jolie, zo'n 50 kilometer ten westen van Parijs. „Omdat we het he-le-maal zat zijn!" roept Philomena, die midden op de A13 staat, en het razende autoverkeer met handgebaren naar de enige geopende toldoorgang dirigeert. „Ze mogen er gratis door, hoor!" Opstapelen Ze heeft haar hoofd verstopt in een dikke sjaal. Haar gele hesje zit over een lange winterjas. „We staan hier echt vanwege de belastingen", zegt ze. „Die stapelen zich maar op. Mensen met doodgewone in komens kunnen geen kant meer op. Aan het einde van de maand, of vaak al eerder, is er gewoon geen geld meer over." Opvallend genoeg geeft ze niet alleen president Macron de schuld. „Het duurt al jaren, alle presiden ten kwamen met steeds meer be lastingen voor gewone mensen. En kijk eens hoe de politici zelf le ven, waar ze wonen! Macron is niet de enige schuldige, maar hij maakt het wel nóg erger! Hij moet gewoon weg." Jean-Michel komt erbij staan, een grijzende man. „De president doet helemaal niets voor ons. Hij is doof. Dóóf!" De mevrouw met de megafoon is inmiddels op een blok beton ge klommen. 'Macron opstappen!' scandeert ze minutenlang. Auto's en vrachtwagens toeteren vrolijk mee. De toon van de Gele Hesjes is de afgelopen weken veranderd. Verhard. Wat begon als een inge togen protest tegen de dieselprijs, is inmiddels een brandend vat vol ongenoegen. En relschoppers mengden zich vorige week zater dag met die ontevreden Gele Hes jes. Met - volgens velen - nog maar één doelwit. „Ze willen chaos", zegt een bron binnen regerings partij La République en Marche. „Ze zouden het liefst zien dat de regering valt." Naar binnen! President Macron riep de Fransen deze week op tot kalmte. Zijn re gering vreest voor geweld. Onder de Gele Hesjes wordt er ook niet meer geheimzinnig over gedaan. „We gaan met z'n allen naar het Élysée, het presidentieel paleis", zei Eric Drouet, één van de voor mannen van de Gele Hesjes, toen hem werd gevraagd waar de beto ging van vandaag voor dient. „Wat gaan jullie dan doen bij het Ély sée?" vroeg de journalist. „Nou, naar binnen!" zei Drouet. Uit onderzoek dat vorige maand verscheen, bleek dat de Fransen er de afgelopen jaren flink op achter uit zijn gegaan. De besteedbare in komens daalden gemiddeld meer dan 400 euro per jaar. De midden klasse ging er meer op achteruit dan de mensen met de laagste in komens. President Macron heeft diverse maatregelen genomen ter verbetering van de koopkracht, maar weinig mensen mer ken dat in hun porte monnee. En ze zijn het wachten zat. Veel demonstran ten zijn daardoor ge radicaliseerd. Hun woede richt zich steeds meer op de president zelf. En die woede is gevoed - online. Dat ge beurt met name op Gele Hesjes- groepen op Facebook die alarme rende berichten verspreiden. „Ma cron gaat de noodtoestand instel len waarmee hij alle macht naar zich toe trekt", zei Maxime Nicolle in een video. „Als het leger dan weigert, kan Macron de steun in- roepen van Europese militairen." Nicolle leidt onder de naam 'Fly Rider' zo'n Facebookgroep die wordt gevolgd door 130.000 Gele Hesjes. Zijn filmpjes worden mas saal - ook buiten zijn eigen groep - gedeeld. Hij vertelt dat Macron straks 'de macht overdraagt aan de Verenigde Naties' met de on dertekening van het VN-Migratie- pact. Dagblad Le Monde recon strueerde afge lopen week hoe samenzwe ringstheorieën over dat pact werden be dacht door de Alt-Right be weging in de Verenigde Staten en daarna in Europa opdoken - en ook doelbe wust de Gele Hesjes bereikten. Onder de Gele Hesjes op Facebook circuleren nu verschillende peti ties tégen het Migratiepact. „Die zijn opgesteld door kleine, ex treemrechtse groepen, maar ook door de Rassemblement National (van Marine Le Pen, red.)", aldus Le Monde. Met de dieselprijs heeft het niets meer te maken, maar de tempera tuur onder de Gele Hesjes heeft er inmiddels wel een kookpunt mee bereikt. De massa wordt niet meer opgehitst door een leider, maar door video's op Facebook. Vorige week zaterdag kwam het tot onlusten in Parijs, en de vrees is dat zich dit vandaag herhaalt. „Het geweld wordt steeds harder", zei een anoniem lid van de oproer politie deze week. „Tot nu toe zijn er gelukkig nog geen doden geval len. Maar als het zo doorgaat, gaan er zeker doden vallen." VEILIGHEID zaterdag 8 december 2018 GO Betogers met gele hesjes bezetten een rotonde bij de stad Roppenheim, in het uiterste oosten van Frankrijk, foto reuters Macron is doof. Dóóf! Frank Renout Mantes-la-Jolie De Franse regering mobiliseert vandaag 89.000 agenten om alle demonstraties in goede banen te leiden. In Parijs zijn 8.000 man schappen op de been. Voor het eerst worden daar ook kleine ge pantserde voertuigen van de gen darmerie ingezet. Het presidentieel paleis en het Tweede Kamerge bouw worden speciaal beschermd, het Louvre en de Eiffeltoren zijn dicht, voetbalwedstrijden zijn afge- last. Winkeliers op de Champs-Ély- sées spijkeren hun etalages dicht. Op een rotonde in het Zuid-Franse Montauban, waar de Gele Hesjes vandaag betogen, vond de politie bijna dertig molotovcocktails en drie bommen. De autoriteiten vre zen 'zeer gewelddadige uitbarstin gen'. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken waar schuwt Nederlanders voor demon straties en wegblokkades in heel Frankrijk. „Daarbij kan geweld wor den gebruikt." Hout voor etalages, foto reuters -Philomena, Geel Hesje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3