optiek de "jonge Einde dwangverpleging Terneuzenaar 5 Analyse Amvr c/7 Vooropgesteld, het getuigt van lef dat De Putter het gevoelige onderwerp durft aan te snijden. Maar net als Dijkhoff met zijn plannetjes, oogst De Putter alleen op korte termijn effect. Het on doordacht opgelaten proefballon netje zal binnen de kortste keren worden doorgeprikt, waarmee de discussie over herindeling van ge meenten voorlopig in de kiem is gesmoord. Het is hoog tijd dat die wél ge voerd wordt, bijvoorbeeld door een onderzoek uit te laten voeren naar de voor- en nadelen van een fusie op de Bevelanden. Terwijl de vijf gemeenten zowat over elk denkbaar thema nota's en toe komstvisies laten opstellen, wordt de vraag of een fusie op de Beve landen wat kan opleveren als de pest gemeden. Met name in de kleine gemeenten rust er een groot taboe op. In alle coalitieak koorden die dit jaar zijn gesloten wordt zelfstandigheid als uit gangspunt genomen. Waarom daar zo aan vast wordt gehouden is een grote vraag. Ook al bestaan de vier huidige gemeen ten op Zuid-Beveland al vijftig jaar, van een warme onderlinge band tussen verschillende dorpen in dezelfde gemeenten is nauwe lijks sprake. Niemand voelt zich zelf Reimerswaler of Borselenaar met één s. En dat terwijl de ver bondenheid van de regio met Goes de afgelopen halve eeuw al leen maar is toegenomen. De tijd van dorpsmavo's is al lang verle den tijd. Vrijwel alle scholieren op de Bevelanden gaan naar Goes. Dezelfde stad waar ook het enige ziekenhuis van de regio staat, het enige serieuze winkel- en uit gaanscentrum is te vinden en vlakken vrijwillig samen, omdat het simpelweg goedkoper of effi ciënter is. Toch klinkt in vrijwel alle ge meenteraden geregeld gemopper op de samenwerkingsverbanden. Dat is niet zo gek; ze slurpen wel grote delen van het gemeentelijke budget op, maar niet één gemeen teraad kan het beleid zelfstandig bepalen of bijsturen. Hooguit kan een wethouder namens een ge meenteraad een boodschap over brengen in het bestuur van zo'n samenwerkingsverband. Al met al niet erg democratisch. In dat licht bezien is het vreemd dat vrijwel geen enkele volksvertegenwoordi- Het paardenmiddel van De Putter is niets meer dan een te gemakkelijk promotiestuntje ger bereid is om de stap om recht streekse controle te krijgen -her indeling- te onderzoeken. Een herindeling levert nog meer voordelen op. Een grote gemeente met too.ooo inwoners kan een se rieuze vuist maken in onderhan delingen met andere overheden en bijvoorbeeld de nieuwe Beve- landse woningbouwcorporatie. Daarnaast kan zo'n gemeente ook gespecialiseerde ambtenaren aan trekken, waardoor ze veel minder afhankelijk worden van adviesbu reaus die nu om de haverklap wor den ingehuurd. Voor zo'n sterke en grote gemeente moet het ook geen enkel probleem zijn om een kundige burgemeester aan te trek ken. Tussenstap Dat laatste punt zal Levien de Put ter als muziek in de oren klinken, maar ook hij weet dat dit geen op lossing is voor het probleem waar Kapelle momenteel mee kampt. Als het al tot een fusie komt op de Bevelanden, kost dat vele jaren van voorbereidingen om dat in goede banen te leiden. Een tussenstap, waarbij Kapelle en Borsele alvast fuseren is niet alleen onlogisch, maar ook nog eens onnodig geld en tijdverslindend. Gezien de sta biele situatie waarin Kapelle zich bevindt, is het paardenmiddel van De Putter niets meer dan een te gemakkelijk promotiestuntje. Daarmee bewijst De Putter zijn D66, de enige partij die hardop voor herindeling in Zeeland pleit, op de lange termijn geen goede dienst. waar enorm veel werkgelegenheid is geconcentreerd. Dat het ook voor de hand ligt om de overheid op deze schaal af te stemmen, hebben ook de gemeen ten zelf al ontdekt. Tal van ge meentelijke taken worden al vele jaren uitgevoerd in allerlei samen werkingsverbanden. Sinds het Rijk allerlei taken op sociaal ge bied naar de gemeenten heeft ge schoven, is dat alleen maar toege nomen. Kleine gemeenten kun nen dit simpelweg niet zelf aan. Ook de provincie dwingt de ge meenten tot samenwerking. Wie een nieuwe woonwijk of bedrij venterrein wil aanleggen, moet eerst overeenstemming met de andere gemeenten bereiken. Daar naast werken de Bevelandse ge meenten ook op allerlei andere Een grote gemeente kan een vuist maken in onderhandelingen met andere overheden MIDDELBURG De tbs van de 52- jarige G. van der M. uit Terneuzen wordt met één jaar verlengd en de dwangverpleging wordt voorwaar delijk beëindigd. De rechtbank in Middelburg heeft dat gisteren be slist. De rechters volgen hiermee het advies van de deskundigen en de eis van de officier van justitie. De tbs met dwangverpleging was Van der M. in 2010 in hoger beroep op gelegd, naast een celstraf van drie jaar. De Terneuzenaar en zijn toen 34-jarige maat en plaatsgenoot J. H. zijn verantwoordelijk voor de dood van de 44-jarige Terneuzenaar Dick Bonte in 2008. De twee mishandelden Bonte op 8 oktober 2008 in een woning aan de Dr. Buijzestraat in Terneuzen, zo verschrikkelijk dat hij aan zijn verwondingen bezweek. De man nen kenden elkaar en kwamen vaak bijeen om te drinken. Van der M. en H. hadden die dag - los van elkaar - Bonte met hun vuisten en voeten bewerkt. Van der M. komt in 2020 weer op vrije voeten. zaterdag 8 december 2018 Wat Klaas Dijkhoff kan, kan ik ook, moet Levien de Putter gedacht heb ben toen hij dinsdag hoorde dat Kapelle geen geschikte burgemeester kan vinden. Het D66- raadslid uit Borsele liet een proefballonnetje op: is het een goed idee om Borsele en Kapelle samen te voegen? Joeri Wisse Kapelle GO Fusie gemeenten verdient discussie Levien de Putter. Er is nog geen opvolger voor waarnemend burgemeester Huub Hieltjes, foto johan van der heijden e y e w e a r Lange Vorststra at 40, 4461JP Goes www.optiekdejonge.nl Tel.: (0113) 21 12 72 <5* Mob.: 06 83 87 51 44 |Q 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33