Tragel schrikt van ophef rond dood ezel Zonder licht rondrijden in het donker, is de goden verzoeken 3 De kinderboerderij besloot don derdag Lynn te laten inslapen. Dat gebeurde niet op het eigen terrein, maar langs de Evertsenstraat. De re den daarvan is dat de vrachtwagen van Rendac, het destructiebedrijf dat kadavers ophaalt, niet bij de kinderboerderij zelf kan komen. Omdat volgens de regels van Rendac het kadaver voor zes uur 's ochtends moeten worden neerge legd, vond de euthanasie van de ezel op donderdag plaats. Het dier werd vervolgens afgedekt met een zeil. De gebeurtenissen leidden tot verontwaardigde reacties bij bewo ners van de nabijgelegen woonwijk. „Zoiets doe je toch niet midden op straat en dan als een stuk vuil laten liggen?", schreef een van hen in een bericht op Facebook, dat tientallen keren werd gedeeld. „Ik ben er al de hele dag al niet goed van", zei een omwonende. De ophef is hard aangekomen bij de medewerkers van de kinder boerderij. „Voor de mensen die al tijd met het dier hebben gewerkt, is het sowieso een emotioneel mo ment als je daar afscheid van moet Zoiets doe je toch niet midden op straat en dan als een stuk vuil laten liggen nemen", zegt Elbertsen. „En nu he lemaal, want ze hebben helemaal niet voorzien wat voor commotie dit teweeg zou brengen. Dat maakt het voor hen nog moeilijker dan het al is." Lynn verbleef al twintig jaar op de kinderboerderij. „De ezel was oud en het ging niet goed met haar. In overleg met de dierenarts is afge sproken dat het het beste was voor het dier om het in te laten slapen. De hele procedure die daarbij hoort, is ook in overleg met de die renarts gevolgd. Alles is gegaan vol gens de richtlijnen die daarvoor zijn. Het is heel erg vervelend dat het gelopen is, zoals het gelopen is, in die zin dat mensen daar op deze manier op hebben gereageerd." Rendac heeft ook een service waarbij een dier niet vanaf de straatkant wordt opgehaald, maar vanuit de wei of de stalingang. Dat gebeurt met een speciale trailer. Daaraan zijn wel extra kosten ver bonden. Dergelijke alternatieven zijn niet overwogen, zegt Elbertsen. „Ach teraf gezien had je misschien nog andere scenario's kunnen beden- Het is heel erg vervelend dat het gelopen is, zoals het gelopen is ken hoe je dit had kunnen doen. Maar die zijn niet aan de orde ge weest, omdat alle betrokkenen van mening waren dat dit zo kon. We tende hoe het nu gelopen is, nemen we een volgende keer misschien ook andere opties in overweging." zaterdag 8 december 2018 A Stefan den Herder is eigenaar van fietsenwinkel Profile Van den Driest in Middel burg. FOTO'S RUBEN OREEL De batte rijen van een achterlicht worden ver vangen. VLISSINGEN Wie bij een politiecontrole tegen de lamp loopt, is 35 euro kwijt bij het ontbreken van trapreflectie of wielreflec- tie en ondeugdelijke rode retroflectoren. Ondeugdelijke verlichting komt de fietser op een boete van 55 euro te staan. Boven op die be dragen komt nog 9 euro administratiekosten. Als een zaak voor de rechter komt, kan die van deze bedragen afwijken. Ook wordt de boete gehal veerd als de overtreder jonger is dan 16 jaar. Het aantal bekeuringen voor fietsen met ondeug delijke verlichting neemt flink toe. Van januari tot en met augustus 2017 waren het er landelijk 16.404. Dit jaar kwam de teller op 24.940 bekeurin gen. Fietsers zijn nu de kwets baarste groep verkeers deelnemers. Zonder licht rondrijden in het donker, is de goden verzoeken. „Je bent gewoon onzicht baar voor automobilisten", zegt Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Nederland. Maar liefst tweederde van de verkeersdoden onder fietsers valt in ongevallen met gemotoriseerd ver keer. Dat staat in het stra tegisch plan verkeersvei ligheid 2030 Van Deur tot Deur, dat donderdag is gepresenteerd door het ministerie van Infrastruc tuur en Waterstaat. Koploper Datadienst LocalFocus berekende vorig jaar dat Zeeland koploper is als het gaat om bekeuringen voor fietsen zonder licht. In 2016 ruim 32 bekeurin gen per 10.000 inwoners. In geen enkele provincie is dat zo hoog. Ook in 2013, 2015 en het eerste kwartaal van 2017 was Zeeland koploper, blijkt uit gegevens die datadienst LocalFocus heeft opge vraagd bij het Centraal Justitieel Incassobureau. De kinderboerderij in Terneuzen is geschrokken van alle ophef rond de dood van ezeltje Lynn. „De mensen die daarbij betrok ken zijn geweest, hebben zich he lemaal niet gerealiseerd wat voor commotie dit teweeg zou bren gen", zegt woordvoerster Petra Elbertsen van Tragel Zorg, waar onder de kinderboerderij valt. Rolf Bosboom Terneuzen - Omwonende kinderboerderij - Petra Elbertsen, Tragel Zorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31