Geel hesje past Mark Rutte niet £-3 Nieuw Zeeuws schip voldoet niet aan eisen Vrijspraak oppasopa van seksueel misbruik Kolenboer 2 VERLICHTING VEEL BEKEURINGEN De dynamo verdwijnt van de fiets. Ledlampjes met een batterij rukken op. Te vaak wordt die niet vervangen, blijkt uit het hoge aantal boetes voor rijden zonder licht. Commentaar Iark Rutte speelt met vuur. Volgens de premier van Ne derland hebben we allemaal een geel hesje aan. Hij ook. Dat is een gevaarlijke uitspraak. Doorzichtig ook. Rutte probeert de duidelijke maar nog wat onbestemde on vrede van sommige Nederlanders onschadelijk te maken. Zijn strategie: omarmen die verontwaardiging. We zijn allemaal even verontrust. We staan allemaal aan dezelfde kant. Dit is een be lediging van de demonstranten. De Nederlandse gele hesjes hebben vooralsnog geen een duidige boodschap. Het wordt hier allemaal wat minder scherp gespeeld dan in Frankrijk. Gelukkig maar. Om te zorgen dat het in Nederland niet uit de hand loopt, moet Rutte in zijn rol blij ven. Gewoon als premier reageren. Dus als boegbeeld van het beleid van de laatste jaren. Als krabpaal voor de demonstran ten. Als symbool van de gevestigde orde. Dit is het moment om rustig uit te leggen welke keuzes de regering heeft gemaakt en binnenkort moet maken. Dit is niet het moment voor trucjes. Wat Rutte doet is judopolitiek. Gebruik de beweging van je te genstander om hem onschadelijk te maken. Rutte doet het wel goed als nuchtere Nederlander die hier geen Franse toestanden verwacht. Hier hoeft het niet te ont sporen. Maar het helpt ons geen stap verder dat premier, die eerlijk de confrontatie met de demonstranten moet aangaan, handig maar onverstandig een geel hesje claimt. Want één ding is voor iedereen duidelijk. Rutte zit in het andere kamp. Dit is judopolitiek: gebruik de beweging van je tegenstander om hem onschadelijk te maken De kraan die nu op het schip staat, is zwaarder dan die in het oor spronkelijke ontwerp. Drie sche pen zijn inmiddels bij de Friese scheepsbouwer Bijlsma Wartena van stapel gelopen: de Merwe- stroom, de Waddenstroom en vo rige maand de Scheldestroom die voor Zeeland bestemd is. Rijkswaterstaat wil met de MPV dertig verschillende taken uitvoe ren: plaatsen van boeien, pa trouille, visserijonderzoek en meetonderzoek zoals hydrografie, waterkwaliteit en -kwantiteit. In een brief aan de Tweede Ka mer laat minister Cora van Nieu- wenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat, WD) weten dat 'ge durende de bouw van deze sche pen aan het licht is gekomen dat zonder aanpassing aan de schepen niet meer volledig wordt voldaan aan de eisen die bij aanbesteding gesteld zijn. De schepen hebben slaapver trekken, die het mogelijk maken dat de bemanning meerdaagse diensten draait zonder aan wal te gaan. Doordat de schepen dieper steken, liggen de vertrekken te laag. De schepen zijn nog niet aan de Rijksrederij overdragen. De scheepswerf overlegt met Rijks waterstaat hoe de problemen op gelost kunnen worden. „Zeker is dat de oplevering van de schepen vertraagd is", schrijft de minister. ALMANAK Ze kan er zo langzamerhand niet meer bij, die Vlissingse op leeftijd. Ze kan zich nog leven dig herinneren dat 'het aardgas' kwam, midden jaren zestig van de vorige eeuw. Wat een voor uitgang was dat! De kolenkachel kon weg. 's Avonds hoefde nooit meer met kolen te worden ge- sjouwd om de voorraad in huis aan te vullen. Het enige wat ze miste, was het contact met de aardige kolenboer. 'En nu moe ten we met z'n allen weer van het gas', bleef ze laatst maar her halen. Opeens keek ze opval lend vrolijk. 'Zou die aardige ko lenboer dan ook terugkomen?' School logeert op Schoonenburg Taalstudenten geven kerstfeest GRAAUW GraauwRock for Specials Ouders zijn verantwoordelijk voor de fietsverlichting van hun kinderen. Oók als ze al naar de middelbare school gaan. „Kinderen zijn pas volwassen als ze een heel stuk ouder zijn", zegt Rob Stomphorst, woord voerder van Veilig Verkeer Ne derland. Toch laten heel wat mensen hun kroost nog op een fiets stappen die niet in orde is, weet hij. „Volwassenen hebben zelf hun verlichting ook niet al tijd op orde. Als je om je heen kijkt, zie je heel veel fietsen zonder licht." Naafdynamo Stefan den Herder, eigenaar van fietsenwinkel Profile Van den Driest in Middelburg, heeft wel een vermoeden hoe dat komt. De dynamo, die de elektriciteit voor het voorlicht opwekte, is nagenoeg van de fiets verdwe nen. In 2002 deed bij de duur dere modellen, vanaf 700 euro, de naafdynamo zijn intrede: die is in het wiel verwerkt. „Het goedkopere segment heeft bat terijverlichting. Veel mensen vinden het moeilijk om die bat terijen te vervangen. Het open- schroeven van zo'n lichtje kan best een toer zijn." De fietsenmaker rekent drie euro voor het vervangen van een batterij of een tientje voor het hele achterlicht als dat niet meer functioneert. „Als de wintertijd intreedt en het vroe ger donker wordt, komen er ontzettend veel klanten langs om dat te laten doen: zo'n 20 a 25 per dag. Daarbuiten zijn het er ook vijf tot tien." Dat veel fietsers nog een tijd lang zonder licht blijven rond rijden, is voor een deel gemak zucht, denkt Den Herder. „Maar ook iets dat makkelijk vergeten wordt. En zo'n batterij is snel op, als je er niet aan Volwassenen hebben zelf hun verlichting ook niet altijd op orde denkt om het licht uit te zet ten." Bij een naafdynamo heb je dat probleem niet: zodra de fiets rijdt, is er licht. Den Her der: „Bij sommige fietsen moet je er aan denken het licht aan te zetten, andere hebben een sen sor waardoor ze vanzelf aan gaan. Achterlichten zijn bijna altijd met batterij, al zijn er ook die via bedrading door de naaf dynamo gevoed worden. Als de naafdynamo genoeg vermogen heeft, is het soms mogelijk een fiets om te laten bouwen zodat de dynamo voor- én achterlicht voedt. Dat kost 30 euro." De 69-jarige O. van W. uit Koe wacht, die zich van juli 2016 tot en met juli 2017 aan zijn kleindochter zou hebben vergrepen, is daarvoor gisteren door de Middelburgse rechtbank vrijgesproken. Er was een gevangenisstraf van een jaar waarvan de helft voor waardelijk tegen hem geëist. De eis tot schadevergoeding van ruim 10.000 euro werd door die vrij spraak dan ook niet ontvankelijk verklaard. De rechtbank oordeelde dat de verklaringen van het meisje alleen niet voldoende zijn om tot een ver oordeling te komen en dat er on voldoende steunbewijs is. Zo is de verklaring van onder andere haar moeder 'van horen zeggen'. Dat hij met het meisje in de tuin had ge kampeerd, zegt volgens de recht bank niets over het plegen van on tucht. Ook waren er geen getuigen die het verhaal van het meisje kon den bevestigen. Van W. was de oppasopa van het meisje. Twee keer per week, twee jaar lang paste hij op zijn klein dochter en haar broertje; als zij al leen waren zou hij over haar bor sten en tussen haar benen hebben gewreven. Tijdens de behandeling van de zaak ontkende Van W. alles. zaterdag 8 december 2018 De nieuwe schepen die de Rijks rederij onder meer voor de Zeeuwse wateren heeft laten bouwen, voldoen niet aan de eisen. De schepen van het type MPV-30 blijken te diep te liggen en de kraan op het schip ont neemt het zicht gedeeltelijk. Theo Giele Den Haag Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG De Tweemaster/Kame- leonschool aan de Jan de Priesterstraat in Oost- Souburg krijgt tijdelijke huisvesting in de Roer straat, waar de voorma lige school Schoonen burg en Het Kompas stonden. Het integraal kindcentrum De Parel burcht krijgt onderdak bij de nevenlocatie van De Burcht-Rietheimschool aan de Dongestraat. Het college van Vlissingen heeft ontwikkelaar Mar- saki opdracht te geven de tijdelijke huisvestingen voor 100.000 euro uit te voeren. De leerlingen moeten per het nieuwe schooljaar verhuizen, omdat hun schoolge bouw vernieuwd wordt. VLISSINGEN De taaiklassen van stich ting Dunya en Scalda en de wijkraad Middenstad voor het Middengebied in Vlissingen houden woensdag 12 december een kerstwalk-inn aan de Brouwenaarstraat 4. De taaileerlingen van Scalda huizen sinds enige tijd op de boven verdieping van het ge bouw en verzorgen met de studenten Nederlands van Dunya een kerstont vangst. Er zijn hapjes uit diverse culturen en drankjes. De inloop is van 14.00 tot 16.00 uur. Mensen met een beper king kunnen dit jaar voor het eerst naar een popfestival in Zeeland: GraauwRock for Speci als. Wie er optreden wordt binnenkort be kendgemaakt. Het festi val is ontstaan door een samenwerking tussen Graauwrock en stichting 't Huus, een organisatie in Zeeuws-Vlaanderen waar mensen met een beperking kunnen wonen, logeren en naar dagbesteding kunnen gaan. GraauwRock for Specials wordt gehou den op 29 mei van 13.00 tot 20.00 uur op het ter rein van GraauwRock Ondine van der Vleuten Vlissingen - Rob Stomphorst, woordvoerder Veilig Verkeer Nederland Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30