Stagnerende aanvoer van materialen door lage waterstanden Pulsvissers kunnen nog (even) door Stress om een kaartje voor Concert at Sea Wim Geelhoed: een leven vol strijd, op én naast de judomat Tickets voor vrijdag en zaterdag in twee uur uitverkocht De lage waterstanden van de ri vieren in Nederland zorgen al we ken voor problemen in de bouw. Door het extreem lage waterpeil op de Rijn konden schepen min der lading meenemen. Volgeladen zouden ze aan de grond lopen. Door de teruggelopen aanvoer van zand en grind dreigden be- toncentrales stil te vallen. Dankzij regenval is de situatie verbeterd, al hebben grotere schepen, zoals duwvaartcombinaties, nog meer water nodig om met volle ruimen te kunnen varen. Prefab-delen De stokkende aanvoer van bouw materialen werkt direct door in de nieuwbouw. Door een gebrek aan zand en grind is met name de wachttijd voor betonnen prefab- delen zoals vloeren en gasbeton- wanden op gelopen tot soms tien weken. Ook is er een tekort aan kalkzandsteen. „Ik denk dat zo'n drie procent van de bouwprojecten noodgedwon gen later wordt opgeleverd. Als de aanvoer van materialen stagneert, gooit dat de hele planning in de war. Gelukkig is er voldoende aan bod van bouwprojecten, zodat bij voorbeeld metselaars die op de ene bouwplaats niet verder kunnen omdat een speciale prefabvloer maar niet arriveert, elders kunnen worden ingezet", zegt Martijn van Sabben, voorzitter van Bouwend Zeeland. Zaterdagen Volgens hem valt het percentage vertraagde bouwprojecten mee in vergelijking met buurprovincies. Zeeland telt veel kleinere aanne mingsbedrijven die met de Zeeuwse mentaliteit werken. Ze proberen de achterstand in te lo pen door ook maar op zaterdagen te werken. Ook is er flink doorge werkt tijdens de bouwvak." Zeeuwse aannemers proberen achterstand in te lopen door op zaterdag te werken Bouwbedrijven zijn overigens dubbel de klos. Ze moeten niet al leen proberen de achterstand weg te werken, het tekort aan bouw materialen drijft ook de prijzen op. „Helaas kunnen we de geste gen inkoopprijzen niet doorbere kenen aan klanten." Vakmensen Het is zo druk in de bouw dat Van Sabben niet verwacht dat de ver traagde bouwprojecten toch op tijd kunnen worden opgeleverd. „De bouw kampt met een tekort aan vakmensen en ik zie de vraag naar nieuwbouwwoningen ook nog niet inzakken." Het gevolg is dat kopers die hun woning hebben verkocht en tijde lijk in een huurhuis zitten, langer zullen moeten huren. Wie in zijn al verkochte woning blijft bivakke ren totdat het nieuwe huis gereed is, kan ook worden geconfronteerd met een zeer krappe verhuistijd. m zaterdag 8 december 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 12 MIDDELBURG Chazan (voorzanger) Luuc Smit krijgt hulp van Rosa Lenselink bij het aansteken van zes kaarsen op de chanoekia in de synagoge van Middelburg. De Joodse gemeenschap viert het acht dagen durende feest van de lichtjes - chanoeka. Dat begon dinsdag en elke dag wordt een extra kaars aangestoken, tot ze alle acht bran den. De chanoekia wordt met de brandende kaarsen voor het raam gezet om het licht te verspreiden over de wereld, legt Smit uit. „Bij de inwij ding van de tweede tempel van Jeruzalem, die verwoest was, zochten de Makkabeeërs naar zuivere olie om de chanoekia te laten branden. Dat zal ik in mijn toespraak ook benadrukken. Net als de Makka beeërs moeten we ondanks de ellende in de wereld, met racisme en antisemitisme, actief blijven zoeken naar het zuivere in de wereld en de mensen om ons heen." ZEELAND 4 Bouw kampt met vertragingen Door de gestagneerde aanvoer van bouwmaterialen zijn tiental len nieuwbouwwoningen in Zee land later klaar. Getroffen ko pers moeten daardoor langer huren of hebben straks minder tijd voor de verhuizing. Frank Balkenende Vlissingen - Martijn van Sabben

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29