Belonina fi Topcoaches zijn steeds 18 Barcelona, Real Madrid of de Premier League? Ajacied Frenkie de Jong (21) lijkt aan de vooravond te staan van een megatransfer komende zomer naar Paris Saint-Germain. Maar is de Franse topclub wel een goede keuze voor hem? Jackpot gloort voor Willem II en RKC Column $0 @sjoerd mossou S JOERD MOSSOU De twee duurste Nederlandse voetballers al ler tijden werden als kind allebei opgeleid door een man die Jos Bogers heet. In de D'tjes van Willem II was Jos Bogers de trainer van Virgil van Dijk, in de C'tjes van Frenkie de Jong. Ik hoefde dat niet op te zoeken op internet, want ik ken Jos al jaren, sterker nog: zelfben ik als 16- jarig keepertje ook een beetje opgeleid door pre cies dezelfde Jos Bogers, destijds de trainer bij mijn amateurclub. (Met groot succes: binnenkort bedraagt de totale transferopbrengst van mijzelf, Frenkie de Jong en Virgil van Dijk maar liefst 159,5 miljoen euro.) Jos Bogers is een bevlogen jeugdtrainer zoals er vele honderden zijn in Nederland. Ze verdienen veel te weinig. Zo weinig, dat veel oud-voetballers steil achterover slaan zodra ze hun eerste con- tractje als jeugdtrainer krijgen aangeboden. Liever gaan ze daarom op de bank liggen, wor den huisjesmelder of gewoon voetbalanalist. Jos Bogers is tevens fysiotherapeut, zoals de meeste jeugdtrai ners er een baan bij hebben. Bij Ajax, Fey- enoord of PSV gaat het nog wel, daaronder is het snel sappelen: jeugdtrainer word je niet om er rijk mee te worden, maar uit liefde voor het spel. Een jeugdopleiding onderhouden als be scheiden profclub: zo eenvoudig is dat niet. Het kost tonnen per jaar. Bij financiële nood wordt er niet bespaard op de rechtsback van het eerste, wel op de coachjas- sen van de jeugdtrainers. Teams verdwijnen soms compleet, want dat is goedkoper. Wanneer het eerste elftal degradeert, is de jeugd vaak als eerste de dupe. Clubs zoals Heracles en Roda JC doen zelfs niet of nauwelijks aan jeugdopleiding, liever steken ze die tonnen in hun A-selectie, of in een nieuw kunstgrasveld. Als Frenkie de Jong straks voor 75 miljoen euro naar Paris Saint-Germain gaat, zoals De Te legraaf gisteren meldde, dan mag Willem II netto zo'n 8,31 miljoen euro bijschrijven (voor de gespe cificeerde rekensom: zie het Brabants Dagblad). Dat is een fantastisch bedrag, ruim de helft van de jaarbegroting, en een dik verdiende beloning bovendien. Een beloning voor de club Willem II vooral, al decennialang trouw aan zijn uitstekende jeugdaf deling. Maar ook voor de structuur van het Neder landse voetbal in iets bredere zin: blijkbaar heeft het wel degelijk zin om een jeugdopleiding te hebben, ondanks alle macht van de (internatio nale topclubs. Maar vergeet vooral al die Jossen Bogers van Nederland niet, al die jeugdtrainers en jeugd- scouts die samen het fundament vormen onder ons voetbal. Die onze toptalenten ontdekken, bij de hand nemen, sturen, helpen, nóg iets beter pro beren te maken. Als ik Willem II was, zou ik ze deze kerst alle maal twee jumboflessen champagne sturen, en een hotelbon, en een heel fijne kerstbonus, maar bovenal: liefde. Ze verdienen dat. Als ik Willem II was, zou ik al die jeugdtrainers liefde sturen. Zeverdienen dat Geen Agüero in topper Ajax rekent op Ziyech Daar komt hij aanlopen op De Toekomst, Frenkie de Jong. Tas over de arm, turend in z'n telefoon en natuurlijk die eeuwige glimlach als hij soms even opkijkt. Ook nu. Alsof hij niet net nog serieus ge- linkt is aan Paris Saint-Germain voor een bedrag van 75 miljoen euro en er een megatransfer van hem op handen is. Nee, meer nog lijkt het alsof een van de meest ge wilde Nederlandse talenten ge woon een pak melk gaat halen bij de supermarkt om de hoek. Maar dat De Jong daadwerkelijk aan de vooravond staat van een transfer die Nederlandse records zal verpulveren, lijkt geen twijfel. Het was ook hét gespreksonderwerp gisteren op De Toekomst, terwijl er eigenlijk gesproken moest worden over de uitwedstrijd vandaag tegen PEC Zwolle. Hijzelf wilde gisteren niks kwijt over een transfer, zijn trainer Erik ten Hag was summier. „Ik heb al Frans met hem gesproken", grapte de oefenmeester. „Qa val' vroeg ik hem." Ten Hag zegt PSG een mooie club te vinden. „Maar andere clubs zijn dat ook." Doorverkoop De keuze voor de Franse groot macht is niet voor iedereen per se een logische. Volgend seizoen speelt De Jong in het Stade Gaston Gérard van Dijon en probeert hij zijn schijnbewegingen op het mid denveld uit in Stade de la Meinau van RC Strasbourg. De competitie is vanwege de su prematie van PSG niet spannend en er moet elke wedstrijd een fy sieke strijd worden gewonnen te gen ploegen die de bus parkeren, De quote van Jürgen Klopp na zijn sprint richting keeper Alisson Becker nadat de 1-0 winst tegen Everton in blessuretijd van het Premier Leagueduel was binnenge sleept, vertelde alles. „Ik wilde het niet, maar ik had mezelf gewoon even niet meer onder controle", zei de Duitse manager van Liverpool. Wie verleden week de Champi- ons Leaguekraker Paris Saint- Germain-Liverpool verkoos boven een avondje PSV-Barcelona, zal zich ongetwijfeld hebben afge vraagd of het wel goed gaat met Klopp en nog meer met zijn Duitse collega Thomas Tuchel. Klopp werd voor zijn sprint rich ting Alisson 'onbehoorlijk gedrag' verweten en kreeg negenduizend euro boete. „Terecht, want dit kon echt niet", zegt Dick van Egmond, scheidsrechterscoördinator bij de KNVB. De Duitser zelf vertelde to- i Na Stijn Vreven komt in Nederland het hyperactieve gedrag zelden meer voor taal geen spijt te hebben. Dat had José Mourinho ook niet toen hij na de winnende goal tegen Young Boys in de CL een rek met bidonne tjes aan stukken smeet. Stress „Het lijkt de laatste jaren wel erger te worden", stelt FC Utrecht trainer Dick Advocaat, die ooit met Glasgow Rangers won van PSG en vervolgens zijn Franse collega Luis Fernandez vol overgave een glazen deur in zag staan trappen. „Ik denk dat het alles te maken heeft met de stress. Dit beroep brengt nogal wat spanning met zich mee. Maar on danks de druk is het nog zaak om te zorgen dat je weet wat je doet." In Nederland komt het hyperac tieve gedrag van trainers zelden zaterdag 8 december 2018 GO VOETBAL Koploper Manchester City moet het vandaag in de Premier Leaguetop per bij Chel- sea doen zonder Sergio Agüero (30), die nog on voldoende hersteld is van een spierblessure. De Argentijn, dit seizoen al goed voor acht competi tiegoals, miste ook al de laatste twee duels. VOETBAL Ajax kan weer beschik ken over Hakim Ziyech (foto) en Lasse Schóne. Ziyech kon vanwege een blessure al drie wedstrij den niet mee doen bij de Amsterdam mers. Schóne miste het vo rige duel tegen ADO, dat ook zon der het twee tal simpel werd gewon nen: 5-1. 9 Ca va Frenkie?' Nik Kok Amsterdam Een eventuele transfer van De Jong ter waarde van 75 miljoen euro naar Paris Saint-Germain levert Willem II en RKC grof geld op. Een rekensom leert dat Wil lem II 8,31 miljoen van dat be drag ontvangt, terwijl RKC 5,38 miljoen mag bijschrijven. In deze bedragen zijn ook een verplichte solidariteitsbijdrage van vijf procent opgenomen en opleidingsvergoedingen. Bij de verhuizing van De Jong in 2015 naar Ajax sprak Wil lem II een doorverkoopper centage van vijftien procent af. Omdat de vijfvoudig inter national vijfjaar deel uit maakte van de gemeenschap pelijke jeugdopleiding met RKC sprak de Tilburgse club een verdeelsleutel met de streekgenoot uit Waalwijk af. Willem II krijgt zestig procent, RKC veertig procent. Een lachende De Jong giste ren terwijl hij aan komt lopen op De Toekomst in Amsterdam. Jürgen Klopp, Thomas Tuchel, Diego Simeone, Jorge Jesus, José Mourinho. De voetbaltrai ners lijken vaker volledig door te slaan langs de lijn. „Compliment aan de coaches in Nederland, die tonen zich professioneel." Mikos Gouka Rotterdam O fi. 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18