DE SAMSUNG GALAXYS9 'Parkeren kost meer dan dit vliegtaksje' II 15 Met de best geteste provider. Je kunt al gauw geld op vastgoed besparen KLM daarentegen blijft fel tegen de vliegtaks die vliegen 200 miljoen euro per jaar duurder maakt. „Ze ven euro per vlucht gaat nauwelijks effect hebben op het klimaat, de ge luidsoverlast en de volksgezond heid", stelt Casper Schrijver van Natuur Milieu. Directeur Sijas Akkerman van Natuur en Milieufe deratie Noord-Holland noemt het bedrag 'veel te laag'. „Parkeren kost nu bijna nog meer." Ook Greenpeace denkt dat Neder landers geen kilometer minder zul len vliegen door de belasting. „Dit is geen vliegtaks, maar een vlieg taksje", zegt Cas van Kleef. „Een druppel op een gloeiende plaat." Natuur Milieu wijst erop dat vlie gen door het ontbreken van accijn zen en btw nu véél te goedkoop is. Een vliegticket zou 35 procent duurder worden als dezelfde hef fingen werden geheven als op ben zine. Als de maatschappelijke kos ten voor klimaat en gezondheid worden meegenomen, moet een vliegreis zelfs 63 procent meer kos ten. „De schatkist loopt jaarlijks 2 miljard euro mis. Tien keer zoveel als de vliegbelasting moet opbren gen", stelt Natuur Milieu. De KLM blijft fel tegen vliegbelas ting. „De vliegtaks komt naast een wereldwijde C02-heffing, een Eu ropese C02-heffing en een natio nale heffing op lawaaiige en vervui lende vliegtuigen", laat de lucht vaartmaatschappij weten. „Hier mee ontstaat een stapeling van vier kostenverhogende systemen die de Nederlandse luchtvaartsector schade toebrengen." korter werken, en dat betekende dat kantoren vaker leeg kwamen te staan. „Op vrijdagen kon je een ka non afschieten in een kantoorge bouw." Er was op het dieptepunt maar een gemiddelde bezettings graad van zo'n 40 procent of zelfs la ger. „Als baas besef je al gauw datje geld op vastgoed kunt besparen", al dus Pullen. Over het algemeen zie je volgens Pullen bereidwilligheid onder werknemers om te flexwerken. „Onder de voorwaarde dat er goed naar werkprocessen wordt geke ken: dat er plekken zijn waar men sen zich bijvoorbeeld kunnen te rugtrekken voor een overleg." Afgelopen tien, vijftien jaar is de bezettingsgraad van kantoren weer gestegen naar 60 tot 65 procent, ver telt Pullen. Rond de 70 procent is re delijk, mits er voldoende diversiteit is aan werkplekken. Meer wordt vaak te vol en te druk. Het CfPB deed onder zoek naar bijvoorbeeld de werk ruimte van de eerder genoemde mi nisteries. Een van de conclusies: de norm van 75 procent bezetting werd regelmatig overschreden. Het vinden van een werkplek of collega blijkt niet alleen in Den Haag een probleem. Daarom introduceren verschillende bedrijven die met flex- plekken werken, nu ook een systeem waarop te zien is of er nog werkplek ken vrij zijn. De gemeenten Baren- drecht, Albrandswaard en Ridder kerk hebben vorig jaar bijvoorbeeld de 'BAR-connect' ontwikkeld toen ambtenaren op drie locaties mochten werken. Via een plattegrond kunnen mensen zien waar collega's zijn en welke plekken bezet zijn. „Bedrijven die overstappen naar flexwerken, ne men dit soort applicaties mee in de plannen", ziet Emma Botter van het bedrijf Interactive Blueprints. Zij maken de app 'FlexWhere', waarop dit moment door meer dan vijftig bedrijven gebruik van wordt ge maakt. Dat aantal groeit. „In principe werkt het zo dat je het kantoor binnenloopt en in de app kunt zien waar nog plek is en waar je collega's die dag werken", aldus Botter. „Je kunt ook direct zien wat voor soort bureaus het zijn, met een extra scherm of een tafel die je in hoogte kunt verstellen." Een bu reau reserveren? Dat zit er niet in. „Dat is niet het idee van flexibel wer ken", aldus Botter. De opkomst van apps is begrijpe lijk, vindt Vrasdonk. „Als je ziet dat er nog twintig procent van de werk plekken beschikbaar is, kun je ook overwegen om nog even thuis te werken." Al komt hij ook hier weer terug op het gedrag, want een appli catie kan 'best handig' zijn, maar het is geen oplossing. „Als er een mee ting is in de top, zie je dat er vaak veel mensen ook naar kantoor komen. Die dagen wordt het druk. Als je zo'n meeting op een rustige dag zou plan nen, zou dat al schelen." En thuis- werkdagen zijn 'geen heilige huisjes'. „Daar moet je flexibel in zijn, je kunt ook een andere dag thuiswerken." zaterdag 8 december 2018 GO Rennen vooreen plekje op kantoor Milieuorganisaties vegen de vloer aan met het 'schamele be drag' van zeven euro dat passa giers extra moeten gaan betalen voor een vlucht. David Bremmer Amsterdam Floris Vrasdonk (I) schreef Wie heeft mijn Werk plek gepikt? foto sas KIA BERDENIS VAN BERLEKOM -Wim Pullen, Center for People and Buildings Kijk op kpn.com voor de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15