♦m <D DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 In een vijfdelige serie spreken we ondernemers, werknemers en pioniers die dit jaar het roer omgooiden. Vandaag: het einde van de vaste werkplekken. ANDERS WERKEN FLEX Waarom is klagen over het weer altijd zo'n fijne be zigheid? Omdat er nooit een stemmetje in je oor fluistert dat je schuld hebt aan het weer. Het weer, dat is nou echt iets wat je overkomt. De extreme droogte deze zomer, de overstromingen in het voorjaar en de veel te warme herfst, je kunt er al je frustratie uit je eigen leven in kwijt. Vooral mannen vin den dat volgens mij fijn, omdat ze dan via het weer over hun gevoel kunnen praten, zonder zichzelf kwetsbaar op te stellen. Ik had vroeger een vriend die dat vaak deed als hij andere vrienden aan de lijn had. Wel een uur lang konden ze dan bakkeleien over een droeve- rig gevoel dat er 'in de lucht leek te hangen', die dag. 'Mijn hemel, gast', dacht ik dan: 'zeg gewoon dat je je rot voelt, omdat je nog steeds geen werk hebt'. Maar dat terzijde. Helaas is 'het weer' niet meer zo'n lekkere stortplaats voor onze emoties als vroeger. We blijken na melijk zelf de veroorzaker van het extreme weer. Onze manier van wonen, werken, verbouwen en pro duceren staat ineens in een kwaad daglicht, want we produceren uit stoot die het weer voorgoed dreigt te veranderen. Politici zijn tot nu toe vastbesloten om over twee we ken naar buiten te komen met radi cale maatregelen. Ik noem het radi caal, omdat we vijf keer meer aan milieubeleid moeten doen dan nu om grote economische en milieu schade te voorkomen. Straks moet ons huis geïsoleerd, de tegels moe ten uit de achtertuin, de auto moet blijven staan en het vlees blijven liggen en we mogen niet meer naar de costa met het vliegtuig. Al die aanpassingen worden niet afgedwongen, nee ze worden 'ont moedigd', via belastingen bijvoor beeld. Wie zich niet aanpast, ziet zijn leven steeds duurder worden. Sommige milieufreaks staan dan te juichen, maar ik houd mijn hart vast, want als je aan de leefstijl en gebruiken van mensen komt, dan raak je hun kern. Drammerig mi lieubeleid zou dan zomaar een te genreactie kunnen uitlokken, zoals die rondom de zwarte piet. In Frankrijk zien we goed hoe ver keerd dat uitpakt. De hesjes-pro testen begonnen tegen de hogere benzineprijs vanwege het milieu, maar het staat voor zoveel meer. Het leven verandert te snel, men sen komen niet meer mee en kun nen het niet meer betalen. De bur gemeester van Parijs dramt haar milieubeleid gewoon door en sluit de stad af voor auto's, die verderop in de files woest staan te worden. De tegels moeten uit de achtertuin, de auto moet blijven staan en het vlees blijven liggen In Nederland hoeft het zo niet te gaan. Milieubeleid is geen elitaire aangelegenheid. Om dat te bewij zen, zouden politici de opbrengsten van milieubelasting (zo'n 8 miljard euro bij een C02-belasting van 50 euro per ton uitstoot) direct kun nen terugsluizen naar de burger. Niks geen subsidies voor multina tionals om innovaties op gang te brengen, maar een C02-dividend dat alle Nederlanders compenseert voor de nodige veranderingen in onze leefstijl. Flitsen Galapagos Shell KPN ASML Hét verhaal over werkplekken dit jaar komt uit Den Haag. In het onder komen van het Mi nisterie van Buiten landse Zaken en het Ministerie van Infrastructuur en Wa terstaat is het al het hele jaar zoeken naar een werkplek. Bij de ministeries werken zo'n zes duizend ambtenaren, maar er is op drukke dagen niet genoeg plek voor iedereen. „Soms staat er een rij bij de poortjes bij de ingang", zegt een me dewerker buiten bij de entree. Een ander zegt: „Je moet gewoon op tijd komen, dan is er niet zoveel aan de hand." De ambtenaren willen alleen anoniem reageren. Floris Vrasdonk weet wel waar het mis gaat bij 'flexwerken'. „Wat je al tijd ziet bij mislukte projecten is dat de werkgever heeft gedacht: ik breek alle muren door en ik geef iedereen een laptop." Floris Vrasdonk is partner bij ad viesbureau Doenker en bij bureau Lu- mage, én schrijver van het boek Wie heeft mijn Werkplek gepikt! Je moet volgens hem allerlei afspraken op nieuw maken. Hoe gaan we met el kaar om als je niet op kantoor werkt? Hoe vind ik je in het pand? Als je je telefoon niet opneemt, bel je dan te rug? Als het mislukt, zijn slechte af spraken in 80 tot 90 procent van de gevallen de reden, schat Vrasdonk. Andere oorzaken: slechte wifi, slechte akoestiek of te weinig digitalisering van papieren dossiers. „Het succes staat of valt met de tijd die je besteedt aan anders denken en ander gedrag." Christina Wessels promoveerde vorig jaar aan de Rotterdam School of Ma nagement (Erasmus Universiteit) op een onderzoek over de effecten van flexwerken. Ze zag dat het invoeren van nieuwe werkplekken geen in vloed had op de geestelijke gezond heid, productiviteit of inzet van het personeel. Niet positief, maar ook niet negatief. Heeft het dan wel zin, het invoeren van flexkantoren? Om te begrijpen waar het flexwer ken vandaan komt, moeten we vol gens Wim Pullen, directeur van het Center for People and Buildings (CfPB), eerst even terug naar het be gin van de jaren negentig toen de ef fecten van de arbeidstijdverkorting zichtbaar werden. Mensen gingen @sandraphlippen Milieubeleid Sandra Phlippen is hoofd Neder land bij het Economisch Bureau van ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. Rusland en de Opec-landen gaan de olieproductie voorlopig met 1,2 miljoen vaten per dag inperken. Dat is gisteren afgesproken in Wenen. De Opec wil met de productieverlaging de dalende olieprijzen een halt toeroepen. Altria, producent van sigarettenmerken als Marlboro en Lucky Strike, investeert flink in cannabis. Het Amerikaanse bedrijf steekt 1,8 miljard dollar in de Canadese cannabisonderneming Cronos, dat meer dere merken voor medicinale wiet heeft. O De biotechno- loog was de grootste stijger in de AEX. zaterdag 8 december 2018 Het olie- en gas- concern profi teerde van de productiebeper king van de Opec. Het Nederlandse telecombedrijf werd hoger ge waardeerd door Credit Suisse. De chipmachine maker was de hekkensluiter bij de hoofdfondsen. E o GO Marloe van der Schrier Rotterdam Afgelopen tien, vijftien jaar is de bezettingsgraad van kantoren weer gestegen naar 60 tot 65 procent. Bij meer dan 70 procent is het vaak te vol en te druk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14