1 I Vlissingse 'kerstidioot' toont zijn liefde voor kerst op tv 7 sü DORPSHUIS AFSCHEID BEHEERDER Rinus en Desiree Verseput hebben na 1 januari tijd om verjaardagen te bezoeken, weekendjes weg te gaan of te gaan vissen en motorrijden. Rinus (66), beheerder van dorpshuis De Schutse, neemt na 34 jaar afscheid. Hij gaat met pensioen. „Ons sociale leven speelde zich hier af." Het beheerdersstel ver dient de aankomende rust. Het was al die ja ren intensief werken voor ze aan de Julia- nastraat. Naast de horeca deden ze de gehele exploitatie en ook het onderhoud. Wanneer iedereen van de club of het feestje huis waarts keerde, waren de twee nog niet klaar. Moesten de toiletten nog worden schoongemaakt. Voor Stichting Dorpshuizen hield Ri nus elke maand de bezoekersaan tallen bij. Alleen die van De Schutse, dus niet de bibliotheek. „Er komen gemiddeld 2000 bezoe kers per maand. Dit dorpshuis heeft het recht om te blijven be staan. Er is in al die tijd, ik ben er vanaf het begin in 1984 bij, nooit sprake van sluiting geweest", al dus Rinus. Voor zijn tijd bij De Schutse was hij kok in de horeca in Renesse. De dagen voor Kerst is het nu nog een drukte van jewelste in De Schutse. De dames van de inpan dige bibliotheek vragen waar een krukje vandaan komt en of ze een tafeltje mogen gebruiken. Rinus weet alles. Samen met zijn vrouw Desiree (63) bestierde hij jarenlang dit sociale punt op Schouwen. Ze zorgden dat bruiloften, recepties en verenigingsavonden ordente lijk en met een natje en droogje verliepen. De twee wonen op loopafstand van het dorpshuis, dat ze als hun tweede thuis zien. „Hier komt ei genlijk één grote familie. Met veel mensen hebben we een warme band opgebouwd. Ook ons sociale leven speelt zich grotendeels hier af', vertelt Rinus. „Elke vereni ging, of het nu de bridgeclub, mu ziekvereniging of herenclub is, heeft zijn eigen benadering. Door Door al die mensen van divers pluimage heb ik mensenkennis opgedaan al die mensen van divers pluimage heb ik veel mensenkennis opge daan. Veel indrukken ook. Konin gin Juliana kwam eens langs. De Schutse diende als noodopvang bij de bomontmanteling in Noord- welle. Ik heb tal van verhalen die niet geschikt zijn voor in de krant vanwege de privacy. Maar ik kan je verzekeren dat we hier een fijne tijd hebben gehad." Klaverjassen De Schutse zonder de bekende ge zichten van Rinus en Desiree, het zal even wennen worden. Veel ziek of afwezig was Rinus niet. Na een knieoperatie kwam hij ge woon op krukken richting dorps huis, Desiree moest hem toen echt naar huis sturen. En na zijn staar operatie wilde hij helpen bij de grote verbouwing, in 2012. Met al dat bouwstof geen goed idee. Ri nus ging destijds met een ooglapje door het leven. Naarmate de jaren vorderden begon zijn lichaam steeds meer te piepen en te kra ken. Na het grote afscheidsfeest op 29 december hebben Rinus en Desi ree tijd voor zichzelf. „Ik ben lid van Hengelsportvereniging De Krabbe. Zoutwatervissen in Zou- telande of Domburg doe ik graag. En motorrijden. Straks ga ik ook wat meer bij FC De Westhoek kij ken. Ik ben niet bang dat ik niets te doen heb." Verschil is wel dat hij niet meer door het magazijn naar binnen mag in De Schutse, maar gewoon door de voordeur. „Ik blijf sowieso op de vrijdagavond kla verjassen. Ga ik voor in plaats van achter de bar plaatsnemen. Ook leuk", lacht Rinus. Edgar hoort helemaal thuis in het programma op NET5, dat maandag begint en waarin kerstfans elkaar de maat nemen. „Ik ben al twaalf jaar lang helemaal gek van kerst. Ik hou van de sfeer: saamhorigheid, terugkijken op het jaar, nieuwe plannen maken. Dat zat er al vroeg in." Zijn ouders hebben dat gewe ten. „We woonden in een groot, vrijstaand huis. Dat versierde ik van top tot teen, alles moest ervoor wij ken. De lampjes lagen tot op de dakpannen. Ze noemden me 'die kerstidioot'. We waren een be zienswaardigheid, mensen kwa men overal vandaan om ons huis te bekijken." Zo extreem, dat lukt in Vlissin gen niet, want daar woont Edgar een stuk kleiner. Al is zijn woning niet te missen: de voortuin en gevel van het huis zijn compleet in kerst sfeer. En dat is nog niets vergeleken met hoe het er binnen uitziet. Kerstbomen staan er in de hoeken, maar ook op de trap. Overal staan, liggen en hangen grote en kleine kerstmannen, elanden, engelen, lampjes en kerstslingers. En in de keuken is een compleet kerstdorp opgebouwd, inclusief rails en licht jes. Om het af te maken, klinkt op de achtergrond de kerstmuziek van SkyRadio. Te overweldigend is het overigens niet, want de kleuren rood en groen overheersen. „Ik neem altijd een thema. Dat is dit keer dus rood. Goede kans dat ik volgend jaar voor iets heel anders kies." Edgar reageerde meteen toen hij op Facebook een oproep zag voor een tv-programma waar kerst fanaten in duo's aan konden mee doen. Hij meldde zich aan, met een vriendin uit Overijssel, waar Edgar tot voor kort woonde. En dus niet met zijn eigen partner. „Die heeft helemaal niks met mijn hobby." Het lijkt vragen om problemen om dan je hele huis vol te zetten met kerstspullen. Edgar blijft er luchtig onder. „Ik zeg altijd: jij hebt het huis negen maanden lang, ik drie." zaterdag 8 december 2018 'De Schutse was ons tweede thuis' Gerrit van Loon Burgh-Haamstede A Rinus en Desiree Verseput: „Dit dorpshuis heeft het recht om te blijven bestaan." foto dirk-jan gjeltema - Rinus Verseput, beheerder dorpshuis De Schutse Zijn ouderlijke woning toverde hij vroeger al om tot kerstpaleis, met lichtjes tot in de nok. Edgar Goosen uit Vlissingen is nog steeds idolaat van kerst. En dus is zijn deelname aan het tv-pro- gramma 'Mijn Kerst is de beste' eigenlijk heel logisch. Martijn de Koning Vlissingen A Edgar Goosen in zijn volledig in kerstsfeer versierde woning in Vlissingen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 138