Wat doe je als een op zich lief mens de deur voor iedereen potdicht houdt? Heeft m'n moeder terecht de pee in als ik pas tweede kerstdag mee-eet JOOST MAG T WETEN Een paar jaar geleden onderging Youp van 't Hek vlak voor kerst een zware operatie. De artsen hielden hem een paar dagen buiten bewustzijn, zodat de kerstdagen aan hem voorbij gingen. Een paar maanden later zei Youp in zijn conference: „Ja mensen, ik was in coma tijdens de kerst. Dat hadden jullie allemaal wel gewild na tuurlijk." Die grap sloeg erg aan. Altijd ellende met Kerstmis. Nooit anders ge weest. Maria en Jozef in een stal zonder verlos kundige hulp. Vlak na de geboorte moet Jozef hebben gezegd: „Je moeder laat het weer afweten dit jaar." Sommige dingen, beste inzender, moeten wij accepteren als een fact oflife. Gezeur over wie waar en wanneer is met Kerstmis is van alle tijden. Op merkingen als 'maar ik had op kerstavond juist op jullie gerekend' of'laat je moeder dan maar weer alleen zitten' zijn helaas standaardrepertoire. Daar is ook in de toekomst geen verbetering in te verwachten. Leg u erbij neer, want er is net als te gen griep nog niets tegen uitgevonden. Beschouw die jaarlijks terugkerende ellende als gezeur over het weer waarvan Mark Twain ooit zei: „Iedereen klaagt erover, maar niemand doet er wat aan." Smokkelwaar? Gestolen goederen? Een lijk? Wat treffen wij binnen aan? Romanti sche gedachten over zaken die zich normaal alleen in Engelse landhuizen afspelen, komen bij me op. Zaken die je nooit aantreft in Franse of Poolse landhuizen maar altijd in Engelse, waarom weet ik ook niet. Niemand die binnen mag. Toch vrees ik dat er één bezoeker dagelijks op visite komt. Op de meest onverwachte tijden dient hij zich aan. Niemand ziet hem binnengaan, niemand ziet hem vertrekken. Een man van hoge adel is het die komt en gaat als een diefin de nacht: Koning Alcohol. Geen contrabande of gestolen goud treffen we binnen aan. Alleen lege flessen en een keu ken waar al weken niemand heeft afgewassen. Dat denk ik. Mensen die niemand meer binnen willen laten, zijn vaak aan de drank. Ga bij uzelf eens na hoe het zover gekomen is met het lieve mens. Trok ze zich langzaam maar zeker terug? Vertoonde diegene ontwijkend gedrag? Tot het moment dat ze niemand meer wilde zien? Dan lijdt de patiënt aan wanen. Of ze is alcoholist. En ik gok op dat laatste. Zet uit uw hoofd dat een leek kan helpen. Er moeten misschien in stanties worden gewaarschuwd. Wat u afgezien daarvan zelf kunt doen, is samen te vatten met één woord: niets. Helaas. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (76) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. ik ken iemand bij wie niemand mag binnenkomen. Zelfs de ouders niet, of andere familieleden. Volgens mij haken vrienden daarom af. Het is een lief mens. Daarom vind ik het zo frappant. Ik heb geen idee hoe ik hiermee kan omgaan. Kunt u mij adviseren? Mijn moeder is beledigd, omdat we tweede kerstdag bij haar vieren, en niet de eerste. Mijn gezin viert die dag bij mijn schoonouders, aangezien dat beter uitkomt met het werkroos- ter van mijn schoonvader. Wat vindt u: staat eerste kerstdag in hoger aanzien? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@persgroep.nl ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 131