Ze schrijft over dingen die we allemaal hadden kunnen zien SCHRIJVER LEEST 'Ik had graag met Darwinop de Beagle gezeten' in heldere taal. En ja, grappig is het ook vaak. Omdat de mens, met al zijn getob en gedelibereer, nu eenmaal grappig is - en tragisch, waarbij de relativering maar het beste in de vorm van humor kan komen. Of toch van verdriet, zoals in dit gedicht: VRAAG Hoe is dat zo geworden Van altijd komen slapen Tot nooit meer willen zien? De duidelijkste opvolger van Judith Herz- berg is Tjitske Jansen, ook een publieks lieveling. Jansen heeft een genadeloos oog voor de obsessies en hersenkronkels waar mee we elke dag weer bezig zijn, omdat we nu eenmaal allemaal mensen zijn met rom melige gedachten. Het is niet zo moeilijk om de invloed van Herzberg aan te wijzen in de gedichten van veel andere dichters. Zonder Herzberg geen Tjitske Jansen, en ook de poëzie van bijvoorbeeld Ester Naomi Perquin en Hagar Peeters zou er zonder haar waarschijnlijk anders uit hebben gezien. Judith Herzberg zou je 'een wijzende dichter' kunnen noemen. Dat is misschien ook de motor achter die veelgeroemde her kenbaarheid en toegankelijkheid van haar werk: ze maakt je bewust van dingen die je de hele tijd zelf al dacht en ziet. Ze wijst je op wat in je leeft. Ze schrijft, zoals elke goede theaterschrijver (want dat is ze ook) zoals mensen praten. En in gewonemen sentaal vestigt ze de aandacht op dingen die we allemaal hadden kunnen zien, als we dezelfde opmerkzaamheid bezaten voor alle rode lampjes in dit bestaan. Maar dat doen we niet. Daarom is het goed dat we Judith Herz berg hebben, en meer dan terecht dat haar de Prijs der Nederlandse Letteren is toege kend. Marcel Haenen (58) schreef de biografie De bokser over advocaat Max Moszkowicz. Ik lees nu In mijn jeugdjaren verslonden CHArles de® beagle Het boek dat ik zelf had willen schrijven Het boek dat ik wil herlezen Gelezen als fan Lezen TEKST PETER SIERKSMA John Steinbeck East of Eden „Toen ik mij verdiepte in het leven van Max Moszkowicz, ontdekte ik dat hij zijn plei dooien vaak doorspekte met literaire citaten, bijvoorbeeld van John Steinbeck. Regelma tig noemde hij hem in de recht bank abusievelijk 'Bechstein'. Met literaire verwijzingen naar grote thema's als recht en on recht en goed en kwaad wilde Moszkowicz imponeren. Dat ging hem goed af. Zo goed dat ik Steinbeck, of 'Bechstein', nu aan het lezen ben." Jan Cremer Ik Jan Cremer „Op school liep ik weg met de Tachtigers. Vooral de gedichten van Willem Kloos vond ik prachtig. Ik kende ze uit mijn hoofd. Later las ik Ik Jan Cremer, met dank aan mijn ou dere broer Rob. Om dat boek heb ik zo verschrikkelijk gela chen dat ik, gezeten in de bus, bijna vergat uit te stappen. Ik ging er helemaal in op." VINTAGE The Wo Charles Darwin De reis van de Beagle „Niet omdat het zo geweldig goed geschreven is, maar om de reis zelf. Ik vind het zo fasci nerend wat Charles Darwin tus sen 1831 en 1836 aan boord van de Beagle heeft gezien, ontdekt en meegemaakt. Ja, daar was ik als embedded jour nalist graag bij geweest om er verslag van te doen." Willem Elsschot Het dwaallicht „Dit verhaal is zo geniaal en eenvoudig. Het draait om een paar vreemdelingen in Antwer pen, op zoek naar een lekker wijf dat toevallig ook nog eens Maria heet. Simpeler is nauwe lijks denkbaar. Hoe Elsschot dat kerstverhaal dan kleur geeft: ik vind het 't allermooiste wat ooit geschreven is." Apsley Cherry-Garrard The Worst Journey in the World „In de loop der jaren heb ik een grote interesse voor pinguïns ontwikkeld. Dit is een van de waanzinnigste boeken die ik op dit gebied gelezen heb. Als jonge onderzoeker maakt Apsley Cherry-Garrard deel uit van de roemruchte Zuidpool expeditie van kapitein Scott in 1911. Anders dan Scott en vier andere collega's keert hij terug. Met, je gelooft het of niet, drie eieren van de keizerpinguïn. Zo bizar: terwijl iedereen aan het overleven is in de barre kou, zoekt hij 35 dagen onafgebro ken naar die eieren die hij ver volgens beschermt alsof het zijn eigen kinderen zijn." WG ZATERDAG 8 DECEMBER 2018 35

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 123