POËZIEPRIJS Wie? Vakantiethrillers beantwoorden aan de ver wachting van lekker relaxed toch een span nend verhaal lezen. Zo kom ik op V6: verrassing. De verha len zijn gestoeld op herkenbaarheid én on voorziene gebeurtenissen; een mysterieuze verdwijning, een meisje dat een nichtje van de hoofdpersoon blijkt te zijn, de vondst van een lichaam die een mooie zomer wreed verstoort. Ongewone gebeurtenissen in een alledaags decor. Slim opgezet, sober uitgewerkt. Suzanne Vermeer is een pseudoniem. De originele schrijver, Paul Goeken, overleed in 2011 aan kanker. Pas na zijn dood bleek dat hij achter de reeks schuilging. „Wie schrijft die boeken nu?" vroeg ik na mijn vakantie aan Steven Maat. Natuurlijk kwam er geen antwoord. Maat: „Met de familie hebben we afge sproken dat Paul Suzanne Vermeer is en blijft." „Komen er nog een lente- en een herfst- thriller?" „We hebben nog wel wat in petto." „Dus Paul had nog materiaal liggen?" „Paul had heel veel ideeën." Zo blijft Suzanne Vermeer een geheim dat perfect past in het Nederlandse thriller landschap. Het gemiddelde Nederlandse gedicht is een humorloze klont verbale mist met wit eromheen. Voor wie daar niet doorheen komt, is het werk van Judith Herzberg een verademing, vindt vakbroeder Ingmar Heytze. 'Het kan dus wel: over wezenlijke zaken dichten in heldere taal.' De Nacht van de Poëzie 2018. De achthoekige zaal van het Utrechtse Tivoli Vredenburg is uitverkocht, Judith Herzberg komt op onder een laaiend ap plaus. Als één bezoeker een paar seconden langer klapt dan de rest, kijkt ze opzij en zegt: „Een individu." Eerste lachsalvo. Ze vervolgt: „Nou, ik begin helemaal niet met een leuk gedicht." Tweede lachsalvo. Een gedicht later: „Zo meteen gaat er een rood lampje branden. Dat gebeurt als je meer dan zeven minuten praat, en dat vind ik heel eng." Niemand in het tweeduizendkoppige publiek heeft enig idee dat er zo'n lampje bestond. Nu weet iedereen het. Een minuut later gaat het aan, veel te vroeg. De enige die het lampje kan zien, is de persoon achter het spreekgestoelte. De meeste dichters zouden denken: waarschijnlijk een foutje, ik ga verder en dan zien we wel. Herzberg vertelt het direct aan de zaal, om meteen hardop te denken: „Of is het misschien een ander lichtje? Dat kan toch niet? Ik was toch geen zeven mi nuten... Of wel? Nou ja, dan weet ik het ook 32 Lezen Schrijver Jan van Mersber- gen (47) leest graag thril lers. Toen hij op zijn site meldde een thriller te willen schrijven, om te zien of hij dat kon, reageerde een redacteur van uitgeverij Ambo/Ant- hos: 'Dan wil ik het lezen.' Van Mersbergen publiceerde in 2017 Dagboek uit de rivieronder het pseudoniem Frederik Baas. Dat is omdat hij de genres apart wil hou den: Van Mersbergen schrijft ro mans, Baas thrillers. Een verband is er wel: de eerste letters van de hoofdpersonen van zijn acht ro mans vormen de naam Frederik. Zijn tweede thriller verscheen dit jaar: Herberekening. De mens is nu eenmaal grappig ILLUSTRATIE SASJA KOOISTRA Judith Herzberg (84) nam eind november de drie jaarlijkse Prijs der Neder landse Letteren in ontvangst. Sinds de jaren 60 schrijft ze poëzie, proza en toneelstukken. In 1997 ontving ze de P.C. Hooft-prijs. Ingmar Heytze (48) is dichter, schrijver, colum nist, performer en presen tator. In 2009 werd hij uitgroepen tot de eerste Utrechtse stadsdichter. Zijn twaalfde bundel, Ik wilde je iets moois vertel len, verscheen in oktober dit jaar. In 2008 ontving hij de C.C.S. Crone-prijs voor zijn hele oeuvre. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 120