'Ik ga nog steeds stappen, maar ik gedraag me niet meer zo extreem' Sjouke Hoogland (18) met Ayden(1) „Mijn vrienden vinden me wei nig veranderd sinds ik vader ben. Zelf heb ik het gevoel dat ik volwassener ben geworden. Al is het minder dan vroeger, ik ga nog steeds stappen. Maar ik gedraag me niet meer zo extreem. Ik trek een grens met alcohol zodat ik niet dronken word. Het leven is drukker geworden. Ik zit nu in het laatste jaar van mijn mbo- opleiding vormgeving. Soms probeer ik voor school vooruit te werken, zodat ik een middag naar huis mag of extra kan werken. Ik heb een baantje in een koekjesfabriek, ongeveer 24 uur per week. Dat geld heb ik nodig, omdat we een huurwoning hebben. En ik wilde niet lenen of een uitkering aanvragen. Ayden hebben we niet gepland. Ellen en ik kenden elkaar niet zo lang toen ze zwanger raakte. Dat was schrikken. Ik had geen idee wat erop ons af zou komen. We zijn meteen naar de studiebegeleider op school gestapt om te vragen wat we moesten doen. Ze verwees ons door naar de Opvang Jonge Ouders in Leeuwarden. Daar hebben ze ons geholpen met een plan van aanpak. Naar onze ouders durfden we niet. Mijn moeder is er zelf achtergekomen. Ze reageerde geschrokken, mijn vader ook. Je wilt als ouders het allerbeste voor je kind, niet dat hij al op zijn 18de vader wordt. Dat begrijp ik best. Uiteindelijk heeft iedereen het goed opgepakt. Mijn grootste zorg was werk vinden en een huis. Vlak voor de bevalling is dat ein delijk gelukt. Toen Ayden ter wereld kwam, in november vorig jaar, voelde dat raar en goed tegelijk. Het was alsof hij altijd al bij ons hoorde. De eerste maanden vond ik zwaar. Ayden huilde vaak. Ik liep geregeld tot 1 uur 's nachts met hem op de arm om hem in slaap te wiegen. Daardoor kwam ik op school in de problemen. Plannen is belang rijk, heb ik gemerkt. Ik kijk nu verder vooruit en hou rekening met Ayden, met school, met werk en met Ellen. Ja, ik heb wat moeten opofferen. Er blijft minder tijd over voor mezelf en voor mijn vrienden. Maar voor Ayden heb ik dat graag over." WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 114