Ze zijn nog scholier of net student als ze horen dat ze vader worden. Een kind verwekken terwijl je zelf niet eens volwassen bent, gooit je leven overhoop. Vier vaders vertellen. „Als Lea giechelt in haar wiegje, maken wij ons huiswerk." Mike is 16 als hij en zijn vriendinnetje in de spreekkamer van de huisarts te horen krijgen: „Jullie zijn zwanger. Binnen twee maanden beval je." Hij trekt wit weg, sta melt wat onsamenhangende woorden. Zij barst in huilen uit, ze is 13 en had het voor iedereen verborgen gehouden. Samen ko men ze haar moeder onder ogen, die woe dend de wachtkamer uitloopt. Wat nu, hoe verder? Hun leven staat op z'n kop, en dat van hun ouders ook. Mike woont nog thuis, zit op school. Hetzelfde overkomt Sjouke (18) tijdens zijn verkering met Ellen. Ongepland dient zich een baby aan, terwijl beide ouders dachten dat het nog alle kanten op kon met hun relatie. Sjouke en Ellen zijn nog samen. Mike en zijn vriendin niet. Voor de meeste tiener vaders in Nederland - elk jaar komen er naar schatting 200 tot 650 bij - geldt dat ze hun leven drastisch moeten bijsturen. Ou derschapsexpert José Koster: „Veel extreem jonge vaders beginnen met een achter stand. Ze wonen vaak niet samen met de moeder. Ze voelen zich wel degelijk ouder, maar er is weinig contact met hun baby. Hoe speel je met je kindje? Hoe verschoon je het? Ze missen al die handelingen. Zo'n vader heeft daardoor meer moeite om een band met zijn kind op te bouwen dan de moeder." Na een relatiebreuk moeten ze dat vaak op afstand doen, zoals Mike met Lindsey en Marco met Duncan. En het lukt, zo goed en zo kwaad als het gaat. Want de jonge vaders moeten plotseling hun week strak plannen om dochtertje of zoontje, opleiding en/of werk te combineren. Marco: „Ik weet nog dat Duncan voor het eerst 'papa' tegen mij zei. Dat was mijn gelukkigste moment." 24 Jong ouder TEKST MARCO KRIJNSEN FOTO'S KOEN VERHEIJDEN WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 112