8 GELE HESJES OPSTAND Ook in Nederland gaan de Gele Hesjes morgen weer de straat op, in zeker tien steden. Uit protest tegen Mark Rutte, het systeem en alles waar Nederlanders boos over zijn. Initiatiefneemster Ingeborg Westerhoff (55) vertelt waarom. Gepensioneerd ambtenaar, Parijs Paul, loodgieter, Orleans Franse Gele Hesjes proteste ren tegen hogere benzine-en dieselprij- zenen tegen de algemene stijgende kosten van levenson derhoud in het land. men van mijn drie kinderen en vier kleinkinderen." „Ik stemde bij een referendum tegen het associatieverdrag met Oekraïne. Toch is dat doorgegaan. Er wordt dus niet geluisterd." „Nee, ik was te druk met mijn kinde ren en werk. Misschien was ik ook wel lamgeslagen. Tot ik de Gele Hes jes in Frankrijk zag. Diep respect! Ik wist door groepen op Facebook dat er veel onvrede is. Met een aantal men sen hielden we een steekproef of we ook in Nederland moesten beginnen. Ik dacht: het is nu of nooit. Tot hier en niet verder. Bewegingen als Break the System en Occupy heb ben het geprobeerd maar zijn door de regering doodgemept. Nederland is monddood ge maakt. Hier is geen demo cratie. Het is een verkapte dictatuur." „Dat klopt. Maar ik woon in Nederland en ik vind dat het hier slecht gaat. Ik hoor zo veel schrijnende verhalen. Over een man van 94 die de ment thuis vereenzaamt omdat de thuiszorg is uitgekleed. Pensioenen die in rook zijn opgegaan. Als mensen moeten kiezen tussen eten kopen of medicijnen betalen, gaat er iets struc tureel mis." „Ik vertrouw geen enkele politicus. Ze doen loze beloftes. Ik kijk ook niet naar politieke debatten. Ik vind ze misselijkmakend. Mark Rutte gaat straks het Marrakesh-pact onderteke nen, terwijl de meeste Nederlanders Er gaat geen dag voorbij zonder dat Ingeborg Westerhoff met een geel hesje over haar jas de deur uitstapt. „Gekocht bij de Action, daar zijn ze het goedkoopst." Bij het eerste protest, afgelopen za terdag, werd Westerhoffbij het Bin nenhof door agenten tegengehouden vanwege haar hesje. Om dezelfde re den werd een man uit de Tweede Ka mer verwijderd. Westerhoff: „Vind je het gek dat mensen boos worden? De burgemeester wil ons morgen op het Malieveld hebben. Maar we gaan ge woon naar het Binnenhof. Wij de monstreren niet, blokkeren geen we gen en verafschuwen geweld." „Hij wordt elke dag lastiggevallen en geïntimideerd door de politie. Ik heb hem wel eerder gewaarschuwd. Hij likete een keer wat van Pegida. Dat moet je niet doen. We zijn niet links of rechts. We zijn neutraal." „We zijn geen hiërarchische organi satie. Wij monitoren alleen onze Fa- cebookpagina. Lokale actievoerders kunnen hun eigen dingen doen. Ik zie soms wel dingen voorbijkomen waarvan ik denk: dat gaat niet goed. Mensen die materiaal willen meene men om mee te gooien, bijvoorbeeld. Daar distantiëren we ons van." „Dat mag hij doen, maar hij verte genwoordigt niet onze beweging. Ik zag Geert Wilders ook in een geel hesje op Twitter. Ga toch weg. Ze proberen onze beweging te kapen." gels bepaald waar het volk het niet mee eens is. Toch worden ze uitgevoerd. De Europese Unie heeft ons bijvoorbeeld alleen maar ellende gebracht. Er gaan bakken geld naar toe. Het is een bodem loze put. Er zullen best voordelen zijn, maar dat weegt niet op tegen wat we betalen aan Europa. Dat geld moet terug naar Nederland." „Ik doe dit niet namens mezelf, maar namens Gele Hesjes NL." „Dat hou ik privé. Ik schuif door alle drukte veel aan de kant, zoals vrijwilligerswerk, omdat ik dit belangrijk vind. Het gaat om de toekomst en proble- vrijdag 7 december 2018 GO FOTO'S GETTY IMAGES/KIRAN RIDLEY Nederland is een Waar komt uw eigen onvrede dan vandaan? Stond u eerder op de barricaden? Vergeleken met an dere landen mogen we hier toch niet klagen. Mensen kunnen hun stem laten ho ren via politici die ze zelf kiezen. Tonny van der Mee Leiden Een van jullie actievoerders in Maastricht is (weer) opgepakt. Hoe vermijdt u dat uw beweging wordt gekaapt door extremisten? Journalist Jan Dijkgraaf werpt zich op als een Gele Hesjes-voorman. Zwarte Piet, Mark Rutte, de media, Oostvaardersplassen, politiege- weld, Europa, vaccinaties, het Mar- rakesh-pact, armoede, belasting, referenda, woningen, jeugdzorg, de pensioenleeftijd, hogere prij zen, zorg. Het is een vergaarbak van onvrede. Wat is de rode draad? „Wanhoop en frustratie. Mensen hebben problemen, maar kunnen die niet oplossen. Het systeem heeft re Velen sympathiseren uit onvrede over hun eigen situatie. Wat is uw drijfveer? Heeft u nu bijvoorbeeld werk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8